Order Olimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Olimpijski – najwyższe odznaczenie przyznawane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, które w 1975 zastąpiło Dyplom Olimpijski.

Peter Ueberroth (ur. 2 września 1937) – amerykański działacz sportowy. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984. Wobec sukcesu igrzysk uhonorowany tytułem Człowiek Roku tygodnika „Time” za rok 1984. Stał na czele amerykańskiej ligi baseballa ( Commissioner of Baseball) w latach 1984-1989. Był kandydatem na stanowiska gubernatora Kalifornii w wyborach 2003 (uplasował się na szóstym miejscu).Wiktor Fedorowycz Janukowycz, ukr. Віктор Федорович Янукович (transkrypcja, patrz tabelka), ros. Виктор Фёдорович Янукович (ur. 9 lipca 1950 w Jenakijewem, w obwodzie donieckim) – ukraiński polityk, naukowiec, profesor ekonomii i prawa, autor ponad 50 publikacji z dziedziny ekonomii, premier Ukrainy w latach 2002–2005 i 2006–2007, przywódca Partii Regionów, od 2010 prezydent Ukrainy.

Historia[ | edytuj kod]

Odznaczenie posiadało najpierw trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Order brązowy nie jest przyznawany od 1984. Order przyznawany jest osobom odznaczającym się dużym zaangażowaniem w ruch olimpijski. Tradycyjnie order przyznawany jest głównemu odpowiedzialnemu za organizację kolejnych igrzysk olimpijskich. Osoba ta otrzymuje to wyróżnienie podczas ceremonii zamknięcia igrzysk.

Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, wym. pʰūːmípʰōn àdūnjādèːt (ur. 5 grudnia 1927 w Cambridge w USA) – król Tajlandii od 9 czerwca 1946.

Ordery wykonywane są przez włoską firmę Bertoni z Mediolanu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Willi Daume (ur. 24 maja 1913 w Hückeswagen, zm. 20 maja 1996 w Monachium) – niemiecki przedsiębiorca, sportowiec i działacz sportowy.
Janna Angelopulu-Daskalaki (gr. Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη, ur. 12 grudnia 1955, Iraklion, Kreta), grecka działaczka polityczna i sportowa, prawniczka.
Narodowy komitet olimpijski – organizacja krajowa podległa Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Celem narodowego komitetu olimpijskiego jest wystawianie reprezentacji danego kraju na igrzyskach olimpijskich, a w czasie pomiędzy igrzyskami dbanie o upowszechnianie idei olimpijskiej i czuwanie nad szkoleniem sportowców. Narodowy komitet olimpijski ma również prawo zgłaszać kandydatury miast do organizacji igrzysk olimpijskich.
Wiaczesław Aleksandrowicz Fietisow (ros. Вячеслав Александрович Фетисов; ur. 20 kwietnia 1958 w Moskwie) – rosyjski hokeista.
Medal olimpijski – wyróżnienie przyznawane zwycięzcy oraz zdobywcom drugiego i trzeciego miejsca podczas igrzysk olimpijskich w postaci medalu zaprojektowanego i wykonanego na tę imprezę. Medale przyznaje się od pierwszych igrzysk w Atenach; do roku 1948 przyznawano również medale olimpijskie w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury.
Anton Engelbert "Toni" Sailer (ur. 17 listopada 1935 w Kitzbühel - zm. 24 sierpnia 2009 w Innsbrucku) – były austriacki narciarz alpejski, aktor i piosenkarz.
Paul Anspach (ur. 1 kwietnia 1882 w Zwijndrecht, zm. 28 sierpnia 1981 w Brukseli) – belgijski szermierz żydowskiego pochodzenia. Wielokrotny medalista olimpijski.

Reklama