Oppland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oppland – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną. Graniczył z okręgami Sør-Trøndelag, Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Buskerud, Akershus, Oslo i Hedmark.

Akershus – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną. Reforma administracyjna Norwegii – uchwalona 8 czerwca 2017 roku reforma podziału administracyjnego Norwegii. W jej wyniku zredukowana została liczba okręgów oraz gmin.

Administracyjnym centrum okręgu było miasto Lillehammer. Powierzchnia Oppland to 25 192 km², zamieszkuje go 183 690 osób (2004).

Największe miasta to: Lillehammer, Gjøvik i Otta. Na terenie okręgu znajdowały się też dwie najwyższe góry Norwegii: Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) i Glittertind (2452 m n.p.m.) oraz ośrodek sportów zimowych Beitostølen.

Gminy[ | edytuj kod]

Gminy Oppland

Okręg Oppland podzielony jest na 26 gmin:

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • podział administracyjny Norwegii
 • Warto wiedzieć że... beta

  Hedmark – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sør-Trøndelag, Oppland i Akershus. Na wschodzie, na długim odcinku graniczy z terytorium Szwecji (region Dalarna i Värmland).
  Glittertind (bokmål Glittertinden) - szczyt w Górach Skandynawskich. Leży w Norwegii, w regionie Oppland. Należy do pasma Jotunheimen. Jest to drugi po Galdhøpiggen szczyt Norwegii.
  Beitostølen – niewielka miejscowość w Norwegii w gminie Øystre Slidre. Leży w górach Jotunheimen na wysokości ok. 900 m n.p.m. i liczy poniżej 300 stałych mieszkańców.
  Buskerud – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama