Operacja Sistrunka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Sistrunka – jest metodą z wyboru w leczeniu torbieli przewodu tarczowo-językowego. Wykonywana jest przez otolaryngologów.

Torbiel przewodu tarczowo-językowego (torbiel środkowa szyi, łac. cystis ductus thyreoglossi, cystis colli mediana) - zaburzenie rozwojowe polegające na obecności pozostałości przewodu tarczowo-językowego (ductus thyreoglossus), stanowiącego w embriogenezie drogę zstępowania zawiązka tarczycy z dna jamy ustnej do przestrzeni przedniej szyi. Torbiel jest wyścielona nabłonkiem migawkowym lub wielowarstwowym płaskim, znajduje się w linii środkowej szyi w okolicy kości gnykowej. Mogą w niej także znajdować się odszczepione tkanki tarczycy. Torbiel środkowa wymaga leczenia operacyjnego (operacja Sistrunka). Czasami ulegać może nadkażeniu ropnemu i przebijać się na zewnątrz skóry szyi. Niezwykle rzadko w torbieli środkowej szyi może rozwijać się nowotwór złośliwy. Najczęściej o utkaniu raka tarczycy (rak brodawkowaty), co tłumaczy embriogenezę torbieli.Język (łac. lingua) – wieloczynnościowy narząd, twór mięśniowy jamy gębowej kręgowców. Głównym zadaniem języka jest podsuwanie pokarmu pod zęby, mieszanie pokarmu w czasie żucia i przesuwanie kęsów pokarmu do gardła, lecz niektóre gatunki używają go również do innych celów. Dla przykładu:

Zabieg rozpoczyna się z cięcia poziomego na szyi. Następnie wypreparowuje się torbiel oraz połączoną z nią pozostałość embrionalnego przewodu tarczowo-językowego. Podczas preparowania przewodu nie należy zapominać o usunięciu wraz z nim trzonu kości gnykowej, przez który przechodzi przewód. Następnie kierując się ku górze i ku tyłowi dochodzi się do nasady języka, gdzie podwiązuje się przewód. Preparat operacyjny stanowi torbiel przewodu tarczowo-językowego, trzon kości gnykowej i przewód tarczowo-językowy. Zaniechanie preparowania przewodu i pozostawienie trzonu kości gnykowej jest błędem w sztuce, gdyż po pewnym czasie torbiel tworzy się ponownie. Zabieg kończy zszycie kości gnykowej, warstwowe szycie powłok i założenie szwów na skórę, które usuwa się po 7 dniach od zabiegu. Do loży po usuniętej torbieli można założyć dren lub zamiast niego na ranę pooperacyjną zakłada się opatrunek uciskowy.

Otorynolaryngologia – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha (z gr. oros, otos), nosa (z gr. rhinos, rynos), krtani (z gr. laryngos), gardła (z gr. pharyngos) oraz innych narządów głowy i szyi.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Pino Rivero V, Trinidad Ruiz G, Marcos García M, Keituqwa Yáñez T, Pardo Romero G, González Palomino A, Pantoja Hernández CG, Blasco Huelva A. [Thyroglossal duct cysts and fistulae. Review of 30 consecutive operated patients]. „An Otorrinolaringol Ibero Am”. 32 (4), s. 309-16, 2005. PMID: 16156360. 
  • Reklama