Operacja Frigate Bird

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obłok eksplozji nuklearnej w teście „Frigate Bird” widziany przez peryskop okrętu podwodnego USS „Carbonero” (SS-337).

Operacja Frigate Bird – przeprowadzona 6 maja 1962 roku pierwsza i jedyna w historii amerykańska operacja pełnego testu strategicznego systemu rakietowego przeprowadzonego od wystrzelenia pocisku balistycznego z zanurzonego okrętu podwodnego aż po rzeczywistą eksplozję nuklearną przy trafieniu głowicy jądrowej w cel.

Okręty podwodne typu Ethan Allen (typ 608) amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym, przenoszące pociski balistyczne klasy SLBM. Zbudowano pięć okrętów tego typu, które wchodziły do służby w US Navy w latach 1961–1963.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Moratorium na testy jądrowe[ | edytuj kod]

22 sierpnia 1958 roku, prezydent Dwight Eisenhower – zaniepokojony przyspieszeniem wyścigu zbrojeń i zagrożeniem dla środowiska stwarzanym przez naziemne próby jądrowe – zapowiedział, że jeśli uda się rozpocząć negocjacje ze Związkiem Radzieckim w sprawie zakazu testów atmosferycznych, Stany Zjednoczone podejmą jednostronne odnawialne moratorium na testy jądrowe na co najmniej rok. Po wyrażeniu przez Nikitę Chruszczowa zgody na rozpoczęcie negocjacji nad zakazem testów jądrowych, negocjacje zostały rozpoczęte, a po zakończeniu przez właśnie przeprowadzanych testów przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki – w ciągu trzech dni od siebie, żadne z tych państw nie przeprowadziło jakichkolwiek testów jądrowych przez trzy lata.

USS Carbonero (SS-337) – zbudowany w stoczni Electric Boat amerykański okręt podwodny typu Balao, podstawowej obok jednostek typu Gato serii amerykańskich okrętów podwodnych w czasie drugiej wojny światowej. Jak inne jednostki swojego typu, został zaprojektowany w konstrukcji częściowo dwukadłubowej, otrzymał kadłub sztywny ze stali o zwiększonej ciągliwości i wytrzymałości celem zwiększenia testowej głębokości zanurzenia do 400 stóp (122 metry). Uzbrojony był w 24 torpedy Mark XIV wystrzeliwane z sześciu wyrzutni torpedowych na dziobie oraz czterech wyrzutni rufowych. Układ napędowy tych okrętów stanowiły cztery generatory elektryczne Diesla oraz cztery silniki elektryczne o mocy 2740 shp, napędzające dwa wały napędowe ze śrubami. W trakcie II wojny światowej brał udział w wojnie podwodnej na Pacyfiku. USS Ethan Allen (SSBN/SSN-608) – amerykański okręt podwodny z napędem atomowym, jednostka wiodąca typu Ethan Allen. W latach 1961-1980 jako SSBN-608 przenoszący pociski balistyczne SLBM typu Polaris A-2, następnie Polaris A-3, w ramach systemu rakietowego Polaris-Poseidon. 1 września 1980 roku, został wycofany z systemu strategicznego odstraszania nuklearnego i przeklasyfikowany na okręt myśliwski (SSN-608). Służbę w marynarce amerykańskiej zakończył 31 marca 1986 roku.

1 września 1961 r. jednak, Związek Radziecki złamał własne moratorium wprowadzając w życie plan 45 regularnych testów broni atomowej w ciągu 65 dni. Jednym z tych testów był największy w historii wybuch jądrowy bomby termojądrowej znanej pod nazwą „car bomba” o mocy 58 megaton. Dla wojskowych i cywilnych specjalistów na całym świecie było oczywiste, że przeprowadzenie tak dużej serii wybuchów, w tak krótkim czasie i na tak ogromną skalę, musiało być wynikiem długich i dokładnych przygotowań w już w trakcie obowiązywania moratorium. W takiej sytuacji, 5 września 1961 roku ówczesny prezydent John F. Kennedy ogłosił, że Stany Zjednoczone są zmuszone do wznowienia testów jądrowych, a 10 dni później na mieszczącym się na pustyni Nevada poligonie jądrowym, przeprowadzono pierwszy z nowej serii testów podziemnych.

Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.Wyścig zbrojeń – popularne określenie na wzajemne, obustronne i spiralne (wzajemnie się rozkręcające) zbrojenia prowadzone przez wrogie sobie państwa lub obozy polityczne z myślą o potencjalnym konflikcie zbrojnym.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.
Rakietowy pocisk balistyczny – pocisk rakietowy, którego najistotniejszymi cechami są lot po parabolicznej krzywej balistycznej z napędem silnikowym jedynie w części trasy oraz wyposażenie w układ naprowadzania. Na etapie wznoszenia, lot odbywa się dzięki napędowi za pomocą jednego bądź więcej silników rakietowych, dalsze zaś etapy lotu odbywają się dzięki wykorzystaniu energii nadanej pociskowi w fazie silnikowej oraz sile grawitacji ziemskiej. Zastosowanie pocisków balistycznych opiera się na przenoszeniu do celu głowicy bojowej o charakterze konwencjonalnym bądź masowego rażenia.
Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mojave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Zion.
UGM-27A Polaris A-1 pierwszy amerykański pocisk balistyczny przenoszony i wystrzeliwany z pokładu okrętu podwodnego (SLBM). Polaris A-1 był dwustopniowym pociskiem średniego zasięgu (1200 Mm) na paliwo stałe, wyposażonym w jedną głowicę jądrową MRV o masie 272 kg i mocy jednej megatony. Pociski te były pierwszymi na swiecie pociskami balistycznymi startującymi spod wody, pierwszymi tez wystrzeliwanymi metodą "zimnego startu".
Równoważnik trotylowy – masa trotylu (TNT), przy wybuchu której wydzieli się taka sama ilość energii, jak przy wybuchu danego ładunku. Jest podstawowym parametrem broni jądrowej, stosowany jednak też do określania siły innych zdarzeń, na przykład uderzeń meteorytów. Często nazywany też mocą wybuchu.
System rakietowy Polaris-Poseidon – pojęcie odnoszące się do pięciu typów amerykańskich okrętów podwodnych z napędem atomowym wyposażonych w pociski balistyczne SLBM: George Washington, Ethan Allen, Lafayette, James Madison, Benjamin Franklin. Razem te pięć typów składało się z czterdziestu jeden jednostek, stąd funkcjonuje czasem popularna nazwa „41 for freedom”.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

Reklama