Open proxy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Open proxy – typ serwera pośredniczącego (serwera proxy) dostępnego dla wszystkich użytkowników sieci Internet.

Serwer pośredniczący (pośrednik, często z ang. proxy) – oprogramowanie lub serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Często utożsamiany z pośrednikiem HTTP (HTTP proxy).Open Relay to określenie serwera pocztowego, którego oprogramowanie nie jest zabezpieczone przed nieautoryzowanym wykorzystaniem przez osoby niepowołane do wysyłki poczty elektronicznej, zazwyczaj spamu.

Serwery tego typu są instalowane jako serwery pośredniczące dla wybranej grupy użytkowników, jednak czasem (najczęściej wskutek błędnej konfiguracji) są dostępne dla wszystkich jako serwery publiczne.

Używanie open proxy pozwala zamaskować prawdziwy adres IP, co może służyć ukrywaniu pierwotnego adresu IP nadawcy, na przykład w celu ominięcia ograniczeń (np. filtrów, blokad) narzucanych przez drugą stronę transmisji w Internecie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • serwer anonimizujący
  • open relay
  • pośrednik HTTP
  • Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.
    Reklama