• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • OpenBSD  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Audyt – systematyczna i niezależna ocena danej organizacji, systemu, procesu, projektu lub produktu. Przedmiot audytu jest badany na zgodność z określonym punktem odniesienia – listą kontrolną, przepisami prawa, normami, standardami lub przepisami wewnętrznymi danej organizacji (polityki, procedury).Intel 80386 – 32-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, zaprezentowany w 1985 roku. Później odpowiedniki tego procesora produkowały również firmy AMD oraz Cyrix (VIA).
  Dostępność i dystrybucja[ | edytuj kod]

  Wolny i darmowy system operacyjny rozprowadzany z pełnym kodem źródłowym na licencji BSD. Binaria oraz źródła dostępne są poprzez sieć, lub na CD-ROMach. Twórcy projektu nie udostępniają pełnych obrazów ISO, wychodząc z założenia, że przychody ze sprzedaży płyt CD i gadżetów (koszulki) pozwalają na finansowanie kosztów prowadzenia projektu. Dostępny jest tylko miniobraz ISO, który umożliwia rozpoczęcie instalacji. Zestawy dystrybucyjne OpenBSD (ang. distribution set) są następnie pobierane z Internetu poprzez FTP z wybranego przez użytkownika serwera lustrzanego (ang. mirror).

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Kod źródłowy systemu dostępny jest w centralnym repozytorium opartym na systemie kontroli wersji CVS (z dostępem anonimowym). Projekt OpenBSD był jednym z pionierów wykorzystania CVS i publicznego udostępniania kodu źródłowego (włącznie z dostępem do kodu za pomocą przeglądarki WWW dzięki narzędziu cvsweb).

  Informacje techniczne[ | edytuj kod]

  Jądro systemu – monolityczne, typu UNIX. Powłoka – każda zgodna z POSIX. System plikówBerkeley FFS (od wersji 4.2 obsługiwany jest system plików FFS2). Format binariów – obecnie ELF, do wersji 3.4 a.out.

  ELF, Executable and Linkable Format – format plików wykonywalnych, plików obiektowych, bibliotek współdzielonych oraz zrzutów pamięci, popularny na systemach uniksowych (używany m.in. w Linuksie, FreeBSD, BeOS, AmigaOS 4.0).BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).

  Do instalacji oprogramowania spoza systemu podstawowego, OpenBSD używa openports – OpenBSD package collection. Jest to zbiór skryptów Makefile, które pozwalają pobrać, skompilować i zainstalować dany program. Poza instalacją z wykorzystaniem systemu portów istnieje możliwość instalacji oprogramowania z wcześniej przygotowanych paczek tgz.

  LibreSSL – wieloplatformowa, otwarta implementacja protokołów SSL i TLS oraz algorytmów kryptograficznych ogólnego przeznaczenia. Powstała na podstawie kopii OpenSSL 1.0.1g utworzonej 13 kwietnia 2014 r. Początkowo używa tych samych API oraz ABI jak OpenSSL. Będzie użyta w OpenBSD 5.6.a.out (assembler output) – format plików wykonywalnych używany szczególnie w Uniksie i innych uniksopodobnych systemach operacyjnych jako format plików wykonywalnych, plików obiektowych oraz bibliotek dzielonych.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zaurus – nazwa serii PDA produkowanej przez firmę Sharp. Zaurus był najbardziej popularnym PDA w Japonii lat 90., bazował na własnym systemie operacyjnym. Pierwszym PDA Sharpa używającym systemu operacyjnego GNU/Linux był model SL-5000D. Dystrybucja ta nosi nazwę Embedix Plus. Istnieje też niezależna dystrybucja OpenZaurus.
  Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Berkeley Fast File System (FFS) – 64-bitowy system plików używany w otwartych systemach operacyjnych z rodziny BSD. Na podstawie systemu FFS został napisany linuksowy ext2.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.