Opel Corsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opel Corsasamochód osobowy klasy miejskiej produkowany pod niemiecką marką Opel od 1982 roku. Od 2019 roku produkowana jest szósta generacja modelu.

Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

Opel Corsa A – tył
Opel Corsa A po liftingu
Opel Corsa A Sedan

Opel Corsa I został po raz pierwszy zaprezentowany w 1983 roku. Produkcja pojazdu trwała od 5 listopada 1982 roku do 1993 roku.

Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.Opel Combo – samochód dostawczo-osobowy produkowany przez Opla od 1994 roku. Obecnie produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

Firmy z branży motoryzacyjnej sukcesy finansowe uzyskują wtedy, kiedy oferują dużą gamę modeli i ich odmian. Kierując się taką zasadą niemiecka firma Adam Opel AG postanowiła rozszerzyć swoją gamę wytwarzanych pojazdów. Zdecydowano, że będzie to najmniejszy pojazd z dotychczas wytwarzanych. Decyzja ta poprzedzona została badaniami rynku, dzięki którym okazało się, że w Europie poza RFN wzrastało zainteresowanie małymi samochodami. Pod koniec lat siedemdziesiątych w RFN 12% nowych samochodów należało do niższej klasy lub do klasy o czterometrowej długości nadwozia, we Włoszech, Francji, i w Hiszpanii udział tych pojazdów wzrastał aż do 43%. Wewnętrzny rynek RFN był nasycony samochodami. Szukając nowych rynków zbytu wielkie nadzieje wiązano z Hiszpanią, która należała do krajów o najszybciej rozwijającej się motoryzacji. W Hiszpanii obowiązywała jednak zasada, że otwiera ona granice tylko tym dostawcom, którzy na jej terytorium prowadzą produkcję. Opel musiał spełnić ten warunek, jeśli chciał sprzedawać swoje samochody za Pirenejami. Pod koniec lat siedemdziesiątych zdecydowano się na budowę w Hiszpanii nowego zakładu produkcyjnego. Kosztem około 2 miliardów marek powstała w Saragossie, oddalonej o około 150 km od granicy Francuskiej, bardzo nowoczesna fabryka o wysokim stopniu automatyzacji procesów technologicznych.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

Myśl zbudowania małego samochodu powstała u Opla dość dawno. W 1969 roku pojawiły się pierwsze projekty, a wśród nich także koncepcja samochodu z przednim układem napędowym. Jednak wówczas dział rozwoju firmy miał pilniejsze zadania – modernizowano aktualnie wytwarzane auta, a koncepcję zbudowania wozu z przednim napędem zrealizowano 10 lat później, ale w nieco większym samochodzie – Oplu Kadecie. Prace nad małym Oplem ruszyły szybko dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych. Prototyp samochodu z serii informacyjnej i inne samochody wyposażone w nowe podzespoły przejechały podczas prób na poligonie General Motors w Duddenhofen i na szosach wielu krajów 2,5 mln km, a na stanowiskach kontrolnych sprawdzono ponad 150 silników, który łączny okres pracy odpowiadał 2 mln km przebiegu. Podczas opracowywania nadwozia, a także nowe, własne metody prób wytrzymałościowych wykonywanych z modelem 1:2. Próby te umożliwiły optymalizację nadwozia pod względem bezpieczeństwa, jeszcze przed dokonaniem pierwszego prototypu.

Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.Face lifting (z ang.: „podniesienie, podciągnięcie skóry twarzy”) – modernizacja modelu samochodu polegająca zazwyczaj jedynie na kosmetycznych zmianach w jego wyglądzie.

Oficjalne uruchomienie produkcji samochodu odbyło się 5 listopada 1982 roku. Tego dnia król Hiszpanii Juan Carlos I zasiadł za kierownicą Corsy wyjeżdżając z hali fabrycznej zakładów w Saragossie. Podjęto produkcję dwóch podstawowych odmian nadwozia: Corsa – z nadwoziem typu hatchback oraz Corsa TR- z klasycznym trójbryłowym nadwoziem. Krótko po wyżej wymienionych odmianach powstała trzecia o cechach sportowych – Corsa SR (GT). Samochód ten miał m.in. pod przednim zderzakiem inny spojler, owiewki aerodynamiczne przy ścianie tylnej i lepsze wartości dynamiczne oraz został wyposażony w silnik 1300S i legitymował się mocą 69 KM. Rzadkością był wariant specjalny Corsy 1300S (Sprint) zmodyfikowany przez firmę Irmscher. Różniła się ona między innymi zasilaniem wtryskowym co podniosło moc do 80 KM. Była to wersja homologowana do rajdowej A grupy. Zewnętrzne powierzchnie nadwozia małych Opli były gładkie, bez głębokich wytłoczeń -było to korzystne z uwagi na zmniejszenie oporów powietrza. Przeprowadzone pomiary w tunelu badawczym włoskiej firmy Pininfarina wykazały, że Corsa TR miała współczynnik Cx=0,38, a typ Corsa HB 0,36.

Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji (lata 2003/2004) w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti (hatchback) i Daewoo Nubira (sedan i kombi), ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti.Citroën C3 – samochód osobowy, produkowany przez koncern PSA od 2002 roku. W 2009 roku, po siedmiu latach i dwóch milionach sprzedanych egzemplarzy zaprezentowano jego drugą generację.

Produkowano różne wersje silnikowe od 1.0 do 1.6 dm³. Najmocniejszą wersję określano mianem GSI. W 1990 roku samochód został poddany liftingowi, zmieniono deskę rozdzielczą na bardziej obłą oraz zderzaki.

W 1992 roku uruchomiono montaż modelu Corsa A w Eisenach na terenie byłej NRD, w pobliżu dawnych zakładów VEB Automobilwerk Eisenach produkujących samochody Wartburg.

Druga generacja[ | edytuj kod]

Opel Corsa B – tył
Opel Corsa B w wersji pięciodrzwiowej
Opel Corsa B Caravan
Opel Corsa B po liftingu
Opel Corsa B Pickup
Opel Corsa sedan
Japoński Opel Vita
Japoński Opel Vita

Opel Corsa II został po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1993 roku.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.

Za projekt nadwozia odpowiadał japoński projektant Hideo Kodama. W przeciwieństwie do poprzednika, w Europie auto było oferowane jedynie wersji trzy i pięciodrzwiowego hatchbacka (jedynie we Włoszech dostępna była wersja kombi). Na rynkach pozaeuropejskich Corsa była sprzedawana pod różnymi nazwami w następujących wersjach nadwoziowych: 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi, 2-drzwiowy pick-up i 2 -drzwiowych kabriolet.

Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Samochód ma charakterystyczny, obły kształt karoserii, którego pierwowzorem był przedstawiony w 1983 roku model koncepcyjny Opel Junior. W większości wersji nadkola, zderzaki i osłony lusterek zostały wykonane z tworzywa syntetycznego. Początkowo Corsę B oferowano wyłącznie z silnikami benzynowymi 1.2 i 1.4 oraz Diesla 1.5. Gamę motorów stopniowo uzupełniano o kolejne jednostki. Wyposażenie standardowe uchodziło za dość bogate, jak na auto należące do segmentu B. Seryjnie montowano bowiem napinacze pasów bezpieczeństwa oraz poduszkę powietrzną kierowcy (od 1994 roku).

Opel Tigra – samochód produkowany przez firmę Opel, oparty na Oplu Corsie. Pierwsza generacja z nadwoziem coupé była oferowana w latach 1994-2000. W latach 2004 - 2009 był produkowany Opel Tigra Twin Top z nadwoziem coupé-cabrio. W Wielkiej Brytanii model był sprzedawany jako Vauxhall Tigra, w Australii jako Holden Tigra, a w Brazylii i Meksyku jako Chevrolet Tigra.Groupe PSA (PSA – Peugeot Société Anonyme, wcześniej PSA Peugeot Citroën) – francuski koncern motoryzacyjny, producent samochodów osobowych, dostawczych i jednośladów. Właściciel marek Peugeot, Citroën, DS, Proton, Opel i Vauxhall.

Opel oferował dwie usportowione odmiany – Corsa Sport z silnikiem 1.4 o mocy 82 koni mechanicznych (potem 90) oraz Corsa GSi z motorem 1.6, dysponującym mocą 106 koni mechanicznych (początkowo 109). Oba warianty występowały wyłącznie z 3-drzwiową wersją nadwoziową.

W 1997 roku przeprowadzono delikatny facelifting modelu. Dotyczył on głównie kwestii kosmetycznych – nowe, szersze listwy boczne, inne wzory kołpaków czy wprowadzenie bocznych kierunkowskazów. Ponadto zastosowano unowocześniona gałkę zmiany biegów i trójramienną kierownicę. W tym samym roku Corsę poddano testom zderzeniowym EuroNCAP, w których uzyskała wynik 2 gwiazdek za ochronę dorosłych i 1 gwiazdkę za ochronę pieszych. Trzy lata później auto zdobyło noty o wyższe o jedną gwiazdkę w obu kategoriach.

EuroNCAP (ang. European New Car Assessment Programme) – niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów sponsorowana przez równie niezależne organizacje, wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997. Jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego. Głównym elementem tegoż testu był test zderzeniowy (ang. crash test). Organizacja przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa.Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

Na płycie podłogowej Corsy (GM4200) powstało sportowe coupe – Tigra oraz kombivan – Combo.

Silniki[ | edytuj kod]

Wersje wyposażeniowe na rynek europejski[ | edytuj kod]

 1. Affaires(-12.99)
 2. Auto(01.96-)
 3. Auto Joy(-01.95)
 4. Auto Viva(-01.96)
 5. CDX(-02.99)
 6. CDX Auto(01.96-)
 7. City(-01.00)
 8. Eco(01.96-)
 9. GLS(-03.96)
 10. GSI(-07.95)
 11. Century(-12.99)
 12. Century Auto.(-12.99)
 13. Cool Line(-01.98)
 14. Coupe du Monde(-12.98)
 15. Edition 2000(01.00-)
 16. Edition 2000 Auto(01.00-)
 17. Jimmy(04.00-)
 18. Joy(-01.95)
 19. Navajo 1(-01.98)
 20. Navajo 2(-07.98)
 21. Sioux(-04.99)
 22. Sport(-12.99)
 23. Top(-01.00)
 24. Top2(01.00-)
 25. Viva(-12.99)
 26. Viva Sport(01.96-)

Najbogatsze: -Vogue -Advantage -Executive(02.99-)

Poligon wojskowy - zamknięty teren wojskowy używany do ćwiczeń i manewrów wojskowych, przeprowadzania testów broni oraz opracowywania i testowania taktyki wojskowej. Nazwa wywodzi się od zamkniętego na potrzeby wojska obszaru, najczęściej w kształcie wielokąta (ang. polygon). Pierwsze poligony wojskowe zaczęto tworzyć na potrzeby armii pruskiej pod koniec XVIII w.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Pozostałe: Atlanta, Coiffeur, Cappuccino, Edition 100, Edition 100 Cool, Family, Grand Slam, Snow, Special, Swing, Trio, Twen, Twist, [email protected], World Cup, World Cup Cool, Young

Rynki pozaeuropejskie[ | edytuj kod]

Chevrolet Corsa w wersji sedan

Opel Corsa B był produkowany także poza Europą. W Republice Południowej Afryki sprzedawano wersję sprzed faceliftingu jako Corsa Lite, natomiast w Indiach model po modernizacji oferowano pod nazwami Corsa Sail (sedan), Corsa Joy (hatchback) i Corsa Swing (kombi). Na rynku japońskim nazwa Corsa musiała zostać zmieniona na Vita, ze względu na wcześniejsze zastrzeżenie jej przez koncern Toyota. W Ameryce Południowej model ten sprzedawano pod marką Chevrolet jako: Chevrolet Corsa, Chevrolet Chevy, Chevrolet Classic. Do 2005 roku w Australii i Nowej Zelandii była sprzedana jako Holden Barina, a w latach 2001 – 2005 na rynku chińskim pod nazwą Buick Sail.

Opel Kadett - nazwa modelu samochodu produkowanego w latach 1936 - 1940, a następnie 1962 - 1993, przez firmę Opel. Można wyróżnić następujące generacje tego auta:Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Spojler, Spoiler (z ang. spoil - psuć) – wszelkie dodatkowe owiewki, odchylacze opływu, skrzydła nadwozia pojazdu drogowego, mające polepszyć jego własności aerodynamiczne, zmniejszające opór, ustateczniające lub zwiększające nacisk kół na jezdnię. Spojlery służą także wyłącznie jako elementy stylizacji nadwozia.
Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.
Elektryczne sterowanie szyb lub elektryczna regulacja szyb (z ang. power windows lub electric windows) - rozwiązanie techniczne stosowane w pojazdach mechanicznych/samochodach głównie osobowych, ciężarowych, terenowych itp. umożliwiające zamykanie i otwieranie szyb w drzwiach bocznych bez konieczności użycia siły ludzkich rąk (tzn. ręczna regulacja wymagająca kręcenia korby przymocowanej do obicia drzwi). Zamykanie/otwieranie szyb odbywa się na pomocą przycisków sterowania (góra/dół).
Światła przeciwmgłowe (lub potocznie światła przeciwmgielne) – typ oświetlenia samochodowego przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżnia się światła przeciwmgłowe:
VEB Automobilwerk Eisenach (AWE) – były producent samochodów w Eisenach w Niemczech, a do 1990 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).

Reklama