• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oosterbeek

  Przeczytaj także...
  Arnhem (niem. Arnheim) – miasto we wschodniej Holandii nad Dolnym Renem, stolica prowincji Geldria. Arnhem jest częścią regionu miasta Arnhem-Nijmegen, aglomeracji z 736.000 mieszkańców.Cmentarz Wojenny w Arnhem-Oosterbeek (znany też jako Cmentarz Spadochroniarzy, ang. Airborne Cemetery) – cmentarz znajdujący się pod opieką Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów w Oosterbeek, położony niedaleko miasta Arnhem w Holandii. Został założony w 1945 roku i liczy obecnie 1764 groby z czasów II wojny światowej, oprócz czterech późniejszych niewojennych pochówków oraz dwóch grobów byłych pracowników Komisji. Większość osób pochowanych na cmentarzu to żołnierze alianccy polegli w operacji Market Garden, alianckiej próbie przekroczenia Renu w 1944 r. lub podczas wyzwalania miasta w następnym roku. Zwłoki zabitych w tych bitwach wciąż odkrywa się w okolicy, dlatego liczba osób pochowanych na cmentarzu stale rośnie.
  Robert "Roy" Elliott Urquhart (ur. 28 listopada 1901 – zm. 13 grudnia 1988) – brytyjski oficer, generał-major, dowódca 1. Dywizji Powietrznodesantowej podczas operacji Market Garden.
  Siedziba Muzeum Wojsk Spadochronowych w Oosterbeek

  Oosterbeek – miasteczko w Holandii w prowincji Gelderland, w gminie Renkum około 5 km od Arnhem.

  Najstarsza część osady to Benedendorp (Dolna Osada), na północnym brzegu Renu. Fragmenty kościoła Hervormde Kerk są datowane na drugą połowę X wieku.

  W XIX wieku wybudowano kilka posiadłości na północ od starej części osady takich jak De Hemelse Berg (zniszczona w 1944) i Hartenstein. Rozwój tej części wioski doprowadził do powstania Bovendorp (Górnej Osady).

  Geldria (niderl. Gelderland, Provincie Gelderland) – największa prowincja Holandii położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.1 Samodzielna Brygada Spadochronowa – wielka jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce. Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”.

  We wrześniu 1944 osada została poważnie zniszczona podczas Operacji Market Garden. Generał Robert Urquhart (dowódca brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej) posiadał swoją kwaterę we wspomnianym Hartenstein, w którym obecnie mieści się Muzeum Wojsk Spadochronowych.

  Nieopodal miasta mieście się Cmentarz Wojenny w Arnhem-Oosterbeek, na którym pochowano 1759 żołnierzy poległych w operacji Market Garden, w tym 73 Polaków walczących w Oosteerbeek w ramach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Operacja Market Garden – największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej. Odbyła się na terenie Holandii we wrześniu 1944.

  W mieście tym w Hotelu de Bilderberg w maju 1954 roku powstała Grupa Bilderberga z inicjatywy Józefa Retingera.


  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Hieronim Retinger (ur. 17 kwietnia 1888 w Krakowie, zm. 12 czerwca 1960 w Londynie) – polski literaturoznawca, pisarz i polityk, doradca Władysława Sikorskiego; organizator kongresu haskiego, sekretarz generalny Ruchu Europejskiego, jeden z twórców Wspólnoty Europejskiej; cichociemny, wolnomularz.
  Grupa Bilderberg albo Klub Bilderberg – nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki. Spotkania grupy odbywają się raz do roku. Podczas nich omawiane są najważniejsze w danym czasie dla świata sprawy dotyczące bezpieczeństwa, polityki i gospodarki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.