Onet.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Onet lub Onet.plportal internetowy założony w 1996 przez spółkę Optimus (obecnie CD Projekt), od 2012 kontrolowany przez koncern Ringier Axel Springer Polska (100% udziałów); największy polskojęzyczny portal internetowy (2012), najbardziej opiniotwórczy i najpopularniejszy w kategorii informacji i publicystyki. Od 2018 redaktorem naczelnym jest Bartosz Węglarczyk. 10 lutego 2021 r. Onet wziął udział w akcji Media bez wyboru, która polegała na powstrzymaniu się od aktywności (publikowania informacji oraz reklam, wyłączeniu nadawania) w proteście przeciw zapowiadanemu przez rząd projektowi wprowadzenia podatku od reklam.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Historia[ | edytuj kod]

Przed portalem[ | edytuj kod]

Biurowiec Pilot Tower
Kraków ul. Pilotów 10,
siedziba Grupy Onet.pl SA

Ryszard Garnczarski został zaproszony do współpracy z przedsiębiorstwem Optimus SA w 1995 jako wiceszef oddziału krakowskiego (szefem oddziału krakowskiego był Leszek Kotula). Dział krakowski miał zająć się telekomunikacją i wystąpić w przetargu o koncesję na GSM (w którym wystartowały Era i Plus). Jednakże z tej działalności zrezygnowano. Roman Kluska (założyciel Optimus SA) w 1995 lub 1996 spotkał się z Robertem Konstantym, ówczesnym członkiem zarządu. Podczas tej rozmowy Roman Kluska został przekonany, że Internet jest przyszłością i postanowił w to zainwestować. Realnie spółka zaczęła działać trzy miesiące przed uruchomieniem serwisu Optimus Net.

Piotr Wilam (ur. w 1966) – polski przedsiębiorca, pionier polskiego Internetu, twórca Wydawnictwa Pascal i Onet.pl i były prezes zarządu tej spółki. Obecnie przedsiębiorca w branży IT (innowacje).Czat.onet.pl – jeden z najstarszych polskich serwisów czatowych należący do portalu Onet.pl. Jako pierwszy rozpoczął przeprowadzanie czatów moderowanych ze znanymi postaciami świata kultury i polityki. Jest częścią projektu Multimedialnego „Multipoezja”, którego pomysłodawcą jest poeta Michał Zabłocki.
Optimus Pascal Multimedia, wydawnictwa na płytach CD-ROM

Start[ | edytuj kod]

Strona została uruchomiona 2 czerwca 1996. Portal początkowo nosił nazwę OptimusNet, jednakże wtedy trudno nazywać go było portalem, był raczej katalogiem stron www. Głównym celem było katalogowanie polskich stron internetowych. Domena Onet.pl pojawiła się z inicjatywy administratora Zbigniewa Zycha (obecnie TVN) jako skrót domeny OptimusNet w 1997, w tym samym roku portal zaczął nabierać charakteru informacyjnego.

Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.blog.onet.pl (także OnetBlog) – nieistniejący już serwis blogowy należący do portalu Onet.pl. Istniał od lutego 2004 roku. W lipcu 2012 roku zamknięto możliwość zakładania blogów w dotychczasowej formie, zastępując ją możliwością założenia bloga w nowoczesnym systemie opartym na mechanizmie WordPress. W marcu 2018 roku serwis został zamknięty.

Optimus Pascal Multimedia[ | edytuj kod]

Od 1995 istniała Optimus Pascal Multimedia SA, wspólne przedsięwzięcie nowosądeckiej Optimus SA (założonej i kierowanej przez R. Kluskę) i bielskiego wydawnictwa Pascal (założonego i kierowanego przez Tomasza Kolbusza i Piotra Wilama), specjalizujące się w produkcji i dystrybucji materiałów edukacyjnych i gier na nośnikach CD-ROM (tak zwanych wówczas „Multimediów”). W 1998 roku przeprowadzono proces konsolidacyjny (formalnie zakończony wiosną 1999): z Optimusa wydzielono Oddział Kraków (nieformalnie, ale powszechnie znany pod marką „Departament Internetu Optimus SA” albo „OptimusNET”) i przeniesiono do OPM SA, która przejęła też udziały Wydawnictwa Pascal. W połączonym przedsiębiorstwie 75% akcji miał Optimus SA, a 25% założyciele wyd. Pascal (Kolbusz i Wilam). Następnie Optimus Pascal Multimedia SA zmieniła nazwę na OptimusPascal SA, a w kolejnym roku (2000) na Onet.pl SA.

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. XHTML (ang. Extensible HyperText Markup Language, rozszerzalny język znaczników hipertekstowych) – język służący do tworzenia stron WWW ogólnego przeznaczenia. Specyfikacje XHTML przygotowuje organizacja W3C.

Po sprzedaży pakietu kontrolnego w Optimus SA przez Romana Kluskę dokonano podziału spółki-matki na Optimus Technologie SA (z czasem zmieniła nazwę na Optimus SA) i właściwą Optimus SA, która z czasem zmieniła nazwę na Grupa Onet.pl SA, a następnie wchłonęła Onet.pl SA (tak więc np. Grupa Onet.pl SA zachowała numer NIP po pierwszym Optimusie, będąc formalnie jego kontynuatorem).

Zapytaj.onet.pl – polski serwis społecznościowy typu Q&A (Questions & Answers) z pytaniami i odpowiedziami, służący podobnie jak anglojęzyczny pierwowzór – Yahoo! Answers – do wzajemnej pomocy i wymiany wiedzy między zarejestrowanymi użytkownikami.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Zarządzanie prezesów Kolbusza i Wilama (którzy w ramach dwuosobowego Zarządu wymieniali się stanowiskami prezesa i wiceprezesa) wpłynęło na rozkwit medialny Onet.pl SA W tym okresie powstawały serwisy informacyjne takie jak wiadomości, biznes, sport, muzyka, film, turystyka. Do 2001 roku przedsiębiorstwo kilkukrotnie się powiększyło (z 30 osób do 150).

Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).

ITI[ | edytuj kod]

W połowie 2001 Onet.pl zakupiony przez ITI Holding. 28 lutego 2006 roku spółka Grupa Onet.pl SA połączyła się z Onet.pl SA Połączenie nastąpiło przez przejęcie całego majątku spółki Onet.pl SA przez spółkę Grupa Onet.pl SA. 30 maja 2006 Grupa Onet.pl SA została odkupiona przez TVN SA od Grupy ITI. 3 listopada 2006 spółka została wycofana z obrotu giełdowego.

CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych.„Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.

Nowy onet.pl[ | edytuj kod]

18 kwietnia 2008 pojawiła się wersja beta nowej strony głównej portalu pod adresem beta.onet.pl. Z perspektywy technologicznej od poprzednich wersji odróżnia ją wykorzystanie XHTML, jako jednego z głównych języków opisu strony WWW.

W nowej wersji użytkownicy mają możliwość spersonalizowania portalu. Po prawej stronie umieszczono gadżety, które można dodawać i usuwać oraz ustawiać według własnej hierarchii. Liczba gadżetów jest stale powiększana.

Polkomtel sp. z o.o. (dawniej Polkomtel S.A.) – polskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne z siedzibą w Warszawie, operator sieci telefonii komórkowej Plus, właściciel marek Sami Swoi i 36.6 (GSM 900/1800 MHz, UMTS 2100 MHz).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W połowie 2008 wersja beta stała się domyślna, a została nazwana świeżą. Przy zmianie wersji beta na główną została także wprowadzona wersja „Elegancka”.

Ringier Axel Springer[ | edytuj kod]

W 2012 Grupa ITI zdecydowała o sprzedaży 75,98% akcji (komunikat giełdowy) niemiecko-szwajcarskiemu koncernowi medialnemu Ringier Axel Springer Polska za 968,75 mln zł. Oznacza to wycenę Onetu na ok. 1,275 mld PLN. 26 kwietnia 2017 roku koncern Ringier Axel Springer Media wykupił od Grupy TVN pozostałe 25% udziałów w Grupie Onet.pl.

Onet.tv – telewizja internetowa działająca w ramach serwisu Onet.pl o profilu informacyjno-edukacyjno-rozrywkowym. W styczniu 2010 Onet.tv prezentował blisko 40 tys. materiałów wideo.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Połączenie z Eurosport.pl[ | edytuj kod]

27 sierpnia 2012 sport.onet.pl połączył się z serwisem internetowym eurosport.pl, zarządzanym przez Eurosport Polska. Nowa domena to eurosport.onet.pl.

Witryny tygodników[ | edytuj kod]

W latach 2003–2014 w ramach portalu Onet.pl działała oficjalna witryna internetowa „Tygodnika Powszechnego”. We wrześniu 2013 do infrastruktury portalu Onet.pl włączono serwis internetowy tygodnika „Newsweek Polska”, którego głównym udziałowcem jest również koncern Ringier Axel Springer Polska.

Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.Ringier Axel Springer Media AG – spółka mediowa z siedzibą w Zurychu, która działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech, w Serbii, na Litwie, Łotwie, w Estonii i zatrudnia około 3100 osób. Firma została założona 1 lipca 2010 roku przez szwajcarski Ringier Holding AG i niemiecką spółkę Axel Springer SE w celu połączenia działalności obu poprzednich spółek w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Działa na rynku mediów oraz ogłoszeń.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spécial Mobile) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej (w drugim kwartale 2010 78% połączeń w sieciach komórkowych na całym świecie wykonano dzięki tej technologii). Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.
T-Mobile Polska S.A. – operator sieci telefonii komórkowej GSM 900/1800/1900, UMTS oraz LTE. Największy operator komórkowy w Polsce, obsługujący 15,7 mln klientów. Świadczy usługi telekomunikacyjne dla klientów indywidualnych i biznesowych. Dzięki rozpoczętej w 2014 roku integracji z GTS Poland może oferować, oprócz usług mobilnych i stacjonarnych, także zakres usług ICT. Tym samym z operatora mobilnego, T-Mobile Polska stał się operatorem zintegrowanym. Klienci T-Mobile mają możliwość korzystania z usług finansowych w ramach T-Mobile Usługi Bankowe.
Giełda – organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji.
Zumi – lokalizator internetowy portalu Onet.pl. Pojawił się w 2007 r. jako pierwszy taki lokalizator w Polsce. Serwis jest połączeniem internetowego serwisu mapowego z funkcjonalnością wydawnictw typu yellow pages (tzw. żółte strony) Zumi pozwala obejrzeć tzw. hybrydę (zdjęcia satelitarne lub lotnicze z nałożoną siatką ulic) oraz oddzielnie mapę drogową i zdjęcia satelitarne bądź lotnicze. Wysoka rozdzielczość przestrzenna zdjęć lotniczych pozwala rozpoznać domy i samochody. Wielkość piksela terenowego w największych miastach Polski wynosi 10cm. Najnowsze zdjęcia lotnicze zamieszczone na Zumi.pl pochodzą z sierpnia 2009 roku, co czyni je jednymi z najbardziej aktualnych zobrazowań tego typu w Polsce.
Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.

Reklama