One Chase Manhattan Plaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

One Chase Manhattan Plazawieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Ma prawie 248 metrów wysokości i 60 pięter. Jest to jeden z najwyższych budynków w mieście. Został zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill. Jego budowa zakończyła się w roku 1961, a rozpoczęła 28 stycznia 1956. Jest on wykorzystywany jako biurowiec.

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Został wybudowany jako przedstawiciel stylu międzynarodowego w architekturze. Charakterystyczna jest biała fasada z czarnymi wzorami pod oknami. Zaprojektowany został przez Gordona Bunshafta ze Skidmore, Owings & Merrill. Budynek jest echem chicagowskiego biurowca Inland Steel Building. Do jego budowy użyto głównie szkła i stali.

Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

Ówczesny prezes Chase Manhattan Bank, David Rockefeller - późniejszy patriarcha rodziny Rockefellerów - był główną siłą napędową tej konstrukcji i doboru miejsca budowy. W dużej mierze przyczyną ulokowania go tutaj było to, że wiele korporacji przeniosło się w inne miejsce z dystryktu finansowego, a sam dystrykt opustoszał. One Chase Manhattan Plaza jest obecnie zajmowany przez następcę "Banku Rockefellera", JPMorgan Chase & Co. Koszt wzniesienia tego biurowca wyniósł ponad 120 mln dolarów.

JP Morgan Chase & Co. – jeden z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,509 bln USD (2012), działający w ponad 50 krajach. Jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych.Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. Ponad 200 metrów ma około 145 budynków, a ponad 300 metrów - 11. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Chicago Sears Tower o wysokości 442 metrów. Wysokie budynki rozrzucone są po całym kraju, zarówno w największych aglomeracjach, jak i w małych miastach turystycznych lub ważnych z innego powodu (np. Miami Beach).

One Chase Manhattan Plaza był kilkakrotnie ważną częścią scenografii filmów, gier lub teledysków. Jednym z filmów jest Mirage z 1965 roku. Ponadto występuje w Fun To Be Had, teledysku Nitzera Ebba.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • lista najwyższych budynków w Nowym Jorku
  • lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych
  • lista najwyższych budynków na świecie
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • SkyscraperPage
  • Emporis
  • David Rockefeller (ur. 12 czerwca 1915) – amerykański przemysłowiec, filantrop zwany "królem nafty"; Jego majątek ocenia się na 2,9 mld dolarów. Jeden z pomysłodawców utworzenia kompleksu World Trade Center w Nowym Jorku.
    Reklama