Onar (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Onar, właściwie Marcin Donesz (ur. 19 grudnia 1982 w Warszawie), znany również jako Zachrypnięte Gardło, Gruby Dolar i Onar81polski raper. Marcin Donesz znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Płomień 81. Współtworzył także duet wraz z producentem muzycznym Ośką. Prowadzi również solową działalność artystyczną.

Shellerini właściwie Sebastian Warzecha (ur. 14 marca 1983 w Poznaniu), znany również jako Sheller i Mały Szelma – polski raper. Członek zespołów WSRH i Projekt Własny Styl. Współtworzy także kolektyw PDG Kartel.Osobiście – pierwszy solowy album Onara, członka zespołu Płomień 81. Za produkcję odpowiadają Kociołek, Rx, Scoop, Camey i Szogun. Gościnnie pojawili się Lerek i Pezet.

Onar współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Borixon, Chada, DJ 600V, Fenomen, Kobra, Miuosh, Młody M, Nowator, Paluch, Pyskaty, Shellerini, Szybki Szmal oraz Waco.

Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

Onar działalność artystyczną rozpoczął w drugiej połowie lat 90. w lokalnym zespole TJK, który współtworzył raz z WuBe, Dizkretem i Nicerem. Wraz z zespołem wystąpił m.in. podczas Rap Day '97 poprzedzając występ formacji Run-D.M.C.. Wkrótce potem formacja została rozwiązana. Następnie raper podjął współpracę z wraz z Pezetem wraz z którym utworzył zespół Płomień 81. Grupa zadebiutowała utworem „Ursynów 99", który znalazł się kompilacji Enigma prezentuje: 0-22-Underground vol. 2. Kompozycja wzbudziła zainteresowanie wytwórni muzycznej Asfalt Records wraz z którą Płomień 81 podpisał kontrakt wydawniczy. Debiutancki album formacji zatytułowany Na zawsze będzie płonął ukazał się 27 sierpnia 1999 roku. Płyta spotkała się z pozytywnym odbiorem sceny muzyki hip-hopowej.

Miuosh, właściwie Miłosz Paweł Borycki (ur. 14 października 1986 w Katowicach) – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Miłosz Borycki działalność artystyczną podjął na początku XXI w. w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Wraz z grupą występował do 2011 roku, kiedy to z dorobkiem dwóch, dostępnych w powszechnej sprzedaży albumów Projektor został rozwiązany. Równolegle Miuosh współtworzył krótkotrwały projekt Perwer Squad, by w 2007 roku rozpocząć solową działalność artystyczną.Na zawsze będzie płonął – pierwszy album polskiego zespołu hip-hopowego Płomień 81, wydany w 1999 roku nakładem wytwórni Asfalt Records. Większość muzyki na album stworzył O$ka. Album został wydany na kasecie, CD, oraz jako dwupłytowy winyl (tłoczony we Francji).

W międzyczasie duet nawiązał współpracę z DJ 600V. Efektem był utwór „Mieszkam w mieście” wydany na albumie producenckim Szejsetkilovolt. Na początku 2000 roku, ponowie w kooperacji DJ 600V zespół zaistniał utworem „Takie czasy” wydanym na składance Hiphopowy raport z osiedla 2000. Skład został rozszerzony również o trzeciego rapera Deusa. Grupa podpisała także nowy kontrakt z należąca do Krzysztofa Kozaka wytwórnią R.R.X. Druga płyta formacji pt. Nasze dni ukazała się 26 października 2000 roku.

Teka, właściwie Tomasz Kucharski (ur. 1982 w Głoskowie) - polski raper, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Wraz z Donatanem współtworzy duet producencki RafPak. Współpracował z takimi wykonawcami jak Borixon, Gorzki, Trzeci Wymiar, O$ka czy Nowator.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W 2001 roku grupa wystąpiła na kolejnym albumie producenckim DJ 600V Wkurwione bity, w utworze pt. „Projekt jest w drodze”. Onar wystąpił na płycie również w utworze solowym pt. „Naprawdę warto”. Także w 2001 roku raper wraz z producentem muzycznym Ośką nagrał album pt. Superelaks. Materiał był promowany teledyskiem do utworu „Od lat”. W tym samym roku Onar wystąpił na czwartym albumie producenckim DJ 600V V6 w kompozycji „A łzy płyną”.

Waco, właściwie Wacław Gołdanowski (ur. w 1979 r.) - polski muzyk, kompozytor, raper i producent muzyczny, inżynier dźwięku, a także wydawca.Nowator, właściwie Paweł Lipski (ur. 3 maja 1985 w Opocznie), znany również jako Nowi i NWTR – polski raper, wokalista i autor tekstów, a także muzyk i kompozytor. Absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Członek formacji TeOeR. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Przez znaczny okres kariery utożsamiany ze sceną muzyki hip-hopowej, równolegle tworzy pod własnym nazwiskiem w stylistyce popowej.

Kolejny album raper ponownie nagrał z Ośką. Płyta zatytułowana Wszystko co mogę mieć ukazała się w 2003 roku nakładem Warner Music Poland. Album nie odniósł sukcesu komercyjnego co przyczyniło się do rozwiązania kontraktu z wydawca.

17 czerwca 2004 roku ukazało się trzecie wydawnictwo rapera, tym razem sygnowane jako całkowicie solowa produkcja. Płyta pt. Osobiście ukazała się nakładem wytwórni Camey Studio. Produkcji nagrań podjęli się m.in. Kociołek, Scoop, Camey i Szogun. Wydawnictwo spotkało się z niejednoznacznym przyjęciem sceny hip-hopowej ze względu na promujące płytę single z gościnnym udziałem Lerka.

Jeden na milion − trzeci solowy album warszawskiego rapera o pseudonimie Onar. Gościnnie pojawiają się Eldo, Bob One, Afromental, Borixon, WSRH, Paluch oraz na płycie w edycji specjalnej Pezet, Ten Typ Mes, Łysonżi, Emazet, Proceente, Kajman i Młodziak. Album ukazał się 9 września 2009 roku nakładem wytwórni Fonografika.Krzysztof "KNT" Kozak (ur. 12 listopada 1968), znany również jako Kozak i Cosa Nostra - polski promotor i wydawca związany ze sceną muzyki hip-hopowej, a także reżyser teledysków i realizator dźwięku. Założyciel wytwórni muzycznej R.R.X.. Wcześniej był właścicielem oficyny PH Kopalnia, a także współzałożycielem wytwórni muzyki heavymetalowej Morbid Noizz Productions. Wraz z Arkadiuszem Delisiem prowadził także czasopismo hip-hopowe Klan.

Na początku 2005 roku Onar, u boku Piha i Teki zasiadł w jury talent show Hip-hop Start. Jednakże format wyprodukowany przez telewizję Polsat ostatecznie nie został nigdy wyemitowany. Zwycięzcą konkursu był niespełna dwudziestoletni wówczas Nowator, który w ramach wygranej nagrał debiutancki album solowy Alfabetyczny spis, który ukazał się jesienią, także 2005 roku nakładem wytwórni Camey Studio. Onar wraz z pozostałymi członkami jury wystąpił gościnnie na tejże płycie.

Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Chada, właściwie Tomasz Chada (ur. 24 sierpnia 1978 w Warszawie), znany również jako Ciemnej Strony Zwierzchnik – polski raper. Reprezentuje nurt ulicznego rapu, początkowo związany z grupą muzyczną Molesta Ewenement.

Następnie Onar ponownie podjął współpracę z Pezetem w ramach formacji Płomień 81. W październiku 2005 roku ukazał trzeci album zespołu pt. Historie z sąsiedztwa. Wydana przez Konkret Promo płyta została zrealizowana jako duet, bez udziału Deusa. Pozytywnie przyjęty przez publiczność album otrzymał wyróżnienie w postaci „płyty roku” w plebiscycie Hip-Hop.pl i Wudoo.

Młody M , właściwie Łukasz Pietrzak (ur. 3 maja 1985 w Warszawie) – polski raper. Członek zespołów ZMP, Blask Ulic i Mensentis. Współtworzy duet wraz z Bojarem. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Młody M współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: HiFi Banda, Hukos, Onar, Proceente, Mikser, Vixen oraz WhiteHouse.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Onar, 2013

W międzyczasie za sprawą pochodzącego z album utworu „Co jest?” grupa wdała się w beef z Tede. Trwający do 2007 roku, aczkolwiek nierozstrzygnięty konflikt zaowocował takim utworami duetu oraz samego Onara jak: „Knebel w pysk”, „Ślizgi parkiet” oraz „Teraz ty jesteś pragnienie”. Wydana w 2005 roku płyta Płomień 81 była ostatnią w dorobku tejże formacji. Pezet, jak i Onar zdecydowali się na kontynuowanie działalności artystycznej w ramach solowych projektów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ero, właściwie Michał Czajkowski (ur. 18 kwietnia 1981 w Warszawie), znany również jako Eros, Mc Mokasyn, Mokasyno i Heros – polski raper, przedstawiciel stylu braggadocio. Członek formacji: Bez Cenzury, JWP, Miejska Metropolia, Patologg Skład, Północ Centrum Południe, JWP Mafia oraz Bielańska Forteca.

1 października 2007 roku nakładem Konkret Promo ukazał się kolejny solowy album Onara pt. Pod prąd. Materiał został wyprodukowany w całości przez Kociołka. Z kolei wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Miodu, Ero i Małolat.

9 września 2009 nakładem wytwórni Fonografika ukazał się kolejny album solowy rapera pt. Jeden na milion. Na płycie znalazły się utrzymane w nowoczesnej stylistyce utwory wyprodukowane przez Eljota, Fo, Szopsa, Hala, DJ-a Story, Donatana, DJ-a Decksa i Krysa. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Eldo, Bob One, Paluch i Borixon. Materiał był promowany teledyskami do utworów „To ma sens” oraz „Mam zajawkę”. Wydawnictwo ukazało się także w edycji specjalnej wraz z dodatkowymi utworami z udziałem m.in. Kajmana, Młodziaka i Łysonżiego.

Eldo, właściwie Leszek Kaźmierczak (ur. 27 lipca 1979 w Warszawie) znany również jako Eldoka – polski raper i autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Były członek zespołu hip-hopowego Grammatik. Wraz z członkami zespołu prowadził przez pewien czas wytwórnię muzyczną Frontline Records.Kobra, właściwie Maciej Tortyna (ur. 19 lipca 1984 w Poznaniu) - polski raper. Członek formacji Fataem. Współtworzy także duety wraz z Oldasem, Bezczelem oraz DJ-em Simo. Prowadzi ponadto solową działalność artystyczną.

W 2011 roku raper podpisał kontrakt wydawniczy z wytwórnią Step Records. 18 listopada 2011 roku ukazał się najnowszy album Onara pt. Dorosłem do rapu. Produkcji nagrań podjęli się m.in. Donde, Bitny, JH, Świr i Radonis. Ponadto gościnnie na płycie wystąpili m.in. PIH, Młody M i Pyskaty.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.
R.R.X. (R.R.X. Desant) – polska wytwórnia płytowa specjalizująca się w nagraniach hip-hopowych. Powstała w 1995 roku w Poznaniu. Właścicielem i założycielem jest Krzysztof Kozak znany jako KNT oraz Kozanostra.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Małolat, właściwie Michał Tadeusz Kapliński (ur. 7 lutego 1984 w Warszawie) - polski raper. Młodszy brat Jana Pawła Kaplińskiego rapera występującego pod pseudonimem Pezet.
Dorosłem do rapu - czwarty studyjny album polskiego rapera o pseudonimie artystycznym Onar. Pierwotnie kompozycja miała ukazać się 14 listopada, w poniedziałek, jednak z powodu problemów z tłocznią, został wydany 18 listopada 2011 roku. Wydawcą jest wytwórnia Step Records. Za produkcję muzyczną odpowiadają Złote Twarze, Qciek, Donde, Tasty Beatz, Bitny, JH, Świr, Radonis. Płyta promowana była trzema singlami: "Ja, moje życie i mój mic" do którego powstał teledysk i "Kilka ostatnich kroków" oraz tytułowym utworem do którego również powstał klip.
Historie z sąsiedztwa – pierwszy album zespołu Płomień 81 po reaktywacji, trzeci w ogóle. Został wydany w 2005 roku przez wytwórnię Konkret Promo w dystrybucji firmy Fonografika. Stroną muzyczną płyty zajęli się Scoop, Zjawin, Kociołek, Ośka, Klimson oraz Rx.
Dizkret, właściwie Wojciech Nosowski (ur. 24 listopada 1982 w Warszawie) znany również jako Kret i Dizky – raper pochodzący z Ursynowa.

Reklama