• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Omega  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.♌ Lew – piąty znak astrologiczny w zodiaku. Znak ten jest przypisany urodzonym między 22 lipca, a 23 sierpnia. Żywiołem Lwa jest ogień, gwiazdą Słońce. Jakość znaku zodiaku – stała.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • lista jednoliterowych skrótów i symboli
 • Alfa i omega
 • Ѡ – omega, dawna litera cyrylicy
 • Ѿ – ot, dawna litera cyrylicy
 • Ʊ – łacińska litera upsilon
 • ჲ, ო, რ – podobne litery w alfabecie gruzińskim
 • ♌ – symbol zodiakalnego lwa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Instrukcja zapisu greckich liter alfabetem Braille’a w serwisie access.uoa.gr, dostęp 8 stycznia 2010 r.
  2. Małgorzata Borowska Μπαρμπαγιώργος. Książka do nauki języka nowogreckiego, s. 21, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 2006, ISBN 978-83-214-1309-9.
  3. Czesław Stanisław Bartnik, Dogmatyka katolicka, t. 2, Lublin: Wydawnictwo KUL, 2003, s. 815, ISBN 83-7363-124-0, OCLC 749572620.
  4. omega. W: Encyklopedia techniki. Chemia. Warszawa: WNT, 1965, s. 499.
  5. Mary K. Campbell, Shawn O. Farrell: Biochemistry. Wyd. 7. Cengage Learning, 2013, s. 222. ISBN 0-8400-6858-1.
  6. The Greek Polytonic System – dokument firmy Microsoft dotyczący uzyskiwania greckich znaków diakrytycznych.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.
  Etologia (gr. ήθος - obyczaj) – dziedzina zoologii, zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań zwierząt, zarówno dziedziczonych jak i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym, orientacją przestrzenną, zachowaniami społecznymi.
  Argument perycentrum (ω) – jeden z parametrów (elementów) orbity służących do opisu położenia orbity ciała w przestrzeni. Określa orientację orbity w jej płaszczyźnie. Jest to kąt pozycyjny mierzony w płaszczyźnie orbity między kierunkami od ciała centralnego do węzła wstępującego i do perycentrum. Kąt ω liczony jest w kierunku ruchu ciała opisywanego po orbicie.
  Szekla (szakla, szekiel, szakiel) – metalowa klamra w kształcie litery "U" lub "Ω", tworząca zamknięty obwód, otwierany i zamykany za pomocą śruby lub sprężynowej zapadki, służąca do łączenia elementów takielunku, np. liny z żaglem oraz szybkiego i czasowego łączenia lin zakończonych okiem, łańcuchów i ich kombinacji.
  ISO 8859-7, także znane jako "greckie", jest 8-bitowym kodowaniem znaków, będącym częścią standardu ISO 8859. Zostało ono oryginalnie zaprojektowane do pokrycia języka nowogreckiego, jak również symboli matematycznych pochodzących z tego języka.
  Omega – węgierska grupa rockowa grająca hard rocka i rocka progresywnego. Za datę założenia zespołu przyjmuje się 23 września 1962, kiedy to w "University Club" Wyższej Szkoły Technicznej w Budapeszcie grupa dała pierwszy koncert. Pomysł powstania zespołu istniał jednak już w 1959 roku i jak mówi legenda, o przydziale instrumentów zadecydowało głosowanie.
  Gentium (łac. gentium -- narodów, dopełniacz l. mn.) to unikodowa czcionka szeryfowa stworzona przez Victora Gaultneya. Czcionka jest darmowa i rozpowszechniana pod licencją SIL Open Font License (OFL). Została zaprojektowana tak, by mogła być używana przez jak największą liczbę ludzi. Zawiera dlatego ponad 5500 znaków z alfabetu łacińskiego, greckiego i cyrylicy oraz międzynarodowego alfabetu fonetycznego (IPA).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.