Olsen Brothers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olsen Brothersduński duet pop-rockowy założony w 1972 przez braci Jørgena (ur. 15 marca 1950) i Nielsa (ur. 13 kwietnia 1954) Olsenów. Zwycięzcy 45. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Fly on the Wings of Love” (2000).

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

Swój pierwszy zespół bracia założyli w 1965, nosił on nazwę The Kids. Począwszy od 1971 występowali na deskach kopenhaskiego teatru Cirkusbygningen w duńskiej wersji musicalu Hair, odbyli również trasę koncertową po krajach skandynawskich.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1972, już pod nazwą The Olsen Brothers, wydali swój pierwszy album studyjny, zatytułowany Olsen. Pochodząca z niej piosenka „Angelina” stała się przebojem na duńskim rynku muzycznym, dochodząc do pierwszego miejsca tamtejszej listy przebojów. Sam album został wyprzedany w ponad 100 tys. nakładzie. Kolejne albumy przyniosły kolejne przeboje, takie jak: „Julie” (1977), „San Francisco” (1978), „Dans Dans Dans” (1979), „Marie, Marie” (1982) oraz „Neon Madonna” (1985).

Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

W 2000 z piosenką „Fly on the Wings of Love” wygrali w finale 45. Konkursu Piosenki Eurowizji, zdobywszy łącznie 195 punktów. Singel z konkursowym utworem okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym w Danii, pierwszego dnia sprzedaży zakupiło go 100 tys. mieszkańców kraju. W 2001 wystąpili gościnnie w trakcie maltańskich eliminacji eurowizyjnych oraz w finale 46. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w Kopenhadze, kiedy to zaprezentowali m.in. singiel „Walk Right Back”.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Fly on the Wings of Love/Smuk som et stjerneskud (pol. Unosząc się na skrzydłach miłości) – singiel duńskich braci Jørgena i Nielsa Olsenów napisany przez Jørgena i wydany na trzeciej płycie studyjnej duetu zatytułowanym Wings of Love z 2000 roku.
Bracia Olsenowie podczas występu w finale programu Dansk Melodi Grand Prix w Herning, 25 lutego 2017

W 2005 z piosenką „Little Yellow Radio” zgłosili się do krajowych eliminacji eurowizyjnych do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale selekcji zajęli drugie miejsce. W lutym uświetnili występem szwedzkie eliminacje Melodifestivalen, a w październiku wystąpili z piosenką „Fly on the Wings of Love” podczas koncertu Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie jubileuszowego koncertu utwór zajął szóste miejsce w plebiscycie na największy eurowizyjny przebój. 17 października wydali album pt. Celebration, który nagrali z okazji 40-lecia współpracy.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

31 marca 2015 wystąpili jako jeden z gości muzycznych podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie widowiska zaprezentowali utwór „Fly on the Wings of Love”.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Duo – forma muzyczna oznaczająca dwóch muzyków grających na różnych lub jednakowych instrumentach muzycznych, z których żaden nie pełni funkcji akompaniującej lub utwór na dwa instrumenty.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Herning – miasto w Danii, w środkowej części Półwyspu Jutlandzkiego, w regionie Jutlandia Środkowa (d. okręgu okręgu Ringkjøbing); siedziba gminy Herning.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Dansk Melodi Grand Prix – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1957 przez duńską stację telewizyjną DR, a jednocześnie krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji.
Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

Reklama