Oliwer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oliwer, Oliwierimię męskie pochodzenia normandzkiego. Wywodzi się od zniekształconego słowa Alfihar oznaczającego „armia elfów”. Z czasem wymowa imienia została zmieniona i zaczęto je wiązać z łacińskim oliva oznaczającym „drzewo oliwne”. W średniowieczu przybierało ono w Polsce formy Oliwir, Olwir, Olwer. Imię błędnie uznawane za męski odpowiednik Oliwii.

Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.

Imię to bywa obecnie spotykane w Polsce również w formie Olivier, która posiada negatywną opinię Rady Języka Polskiego.

Pierwszym znanym Oliwerem był przyjaciel Rolanda, jeden z bohaterów Pieśni o Rolandzie. Imię spopularyzowała powieść Charlesa Dickensa Oliver Twist.

Film Agnieszki Holland z 1992 roku zatytułowany jest Olivier, Olivier.

Oliver Bierhoff (ur. 1 maja 1968 w Karlsruhe) – niemiecki piłkarz występujący na pozycji napastnika na przełomie XX i XXI wieku, zdobywca pierwszego złotego gola w historii ważnych spotkań międzynarodowych dla reprezentacji Niemiec w finale Mistrzostw Europy 1996 z Czechami.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Oliwer imieniny obchodzi 27 maja i 2 września.

Znane osoby noszące to imię:

 • Oliver Bierhoff – piłkarz reprezentacji Niemiec
 • Oliver Cromwell – polityk angielski
 • Olivier Dacourt – piłkarz londyńskiego Fulham
 • Olivier Giroud – francuski napastnik grający w klubie Arsenal FC
 • Olivier Janiak – prezenter telewizyjny
 • Oliver Kahn – piłkarz reprezentacji Niemiec
 • Olivier Martinez – francuski aktor
 • Olivier Messiaen – kompozytor francuski
 • Oliver Neuville – piłkarz reprezentacji Niemiec
 • Olivier Panis – francuski kierowca wyścigowy
 • Oliver Riedel – niemiecki muzyk, członek zespołu Rammstein
 • Oliver Sin – węgierski malarz
 • Oliver Stone – reżyser filmowy
 • Oliver Sykes – wokalista Bring Me the Horizon
 • Olivier Thomert – piłkarz francuskiego Rennes
 • William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.Bring Me the Horizon – brytyjski zespół wykonujący metalcore (we wczesnej działalności deathcore) utworzony w Sheffield.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pieśń o Rolandzie (Chanson de Roland) – najstarszy i najbardziej znany francuski epos rycerski, należący do tzw. chansons de geste (pieśni o bohaterskich czynach). Utwór datowany jest na XI wiek, a znany jest z anglo-normandzkiego rękopisu oksfordzkiego z 1170. Autor jest nieznany, jedyną wzmianką o nim jest adnotacja na końcu rękopisu wspominająca osobę o imieniu Turold.
  Oliver Neuville (ur. 1 maja 1973 w Locarno w Szwajcarii) – były niemiecki piłkarz grający na pozycji napastnika w klubie Arminia Bielefeld.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Oliwia – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, etymologicznie powiązane z pospolitym wyrazem oliva, „drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka“. Znane już w starożytności. Istnieją dwie patronki tego imienia w Kościele katolickim, jednak ich właściwe brzmienie imienia nie jest pewne – w przypadku jednego z nich Oliwia występuje przemiennie z Oliwą, w innym – z Libią (Libą) na skutek późnołacińskiej wymowy Olibia. Niektóre źródła wskazują, że jest to imię pochodzenia literackiego, wymyślone przez Williama Szekspira na potrzeby komedii „Wieczór Trzech Króli, lub co chcecie”.
  Oliver Rolf Kahn (ur. 15 czerwca 1969 w Karlsruhe) – były niemiecki piłkarz, występujący na pozycji bramkarza. Od 1995 do 2006 był zawodnikiem reprezentacji Niemiec.
  Olivier Giroud (ur. 30 września 1986 w Chambéry) – francuski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Obecnie jest zawodnikiem Arsenal F.C.
  Piotr Olivier Janiak (ur. 17 maja 1974 w Krotoszynie) – polski dziennikarz, prezenter telewizyjny i konferansjer, model.

  Reklama