Olivia Rodrigo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olivia Isabel Rodrigo (ur. 20 lutego 2003 w Temecula, Kalifornia) – amerykańska aktorka i piosenkarka.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w kalifornijskiej Temeculi. Jest pochodzenia filipińskiego ze strony ojca, a także niemieckiego i irlandzkiego ze strony matki. Od szóstego roku życia uczyła się gry aktorskiej i śpiewu. Uczęszczała do Lisa J. Mails Elementary School oraz Dorothy McElhinney Middle School w Murriecie, gdzie występowała w szkolnych przedstawieniach teatralnych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Bizaardvark – amerykański sitcom wytwórni Disney Channel Original Series stworzony przez Kyle’a Stegina i Josha Lehrmana. W rolach głównych występują Madison Hu, znana z serialu Przyjaciółki od czasu do czasu i Olivia Rodrigo. Jego amerykańska premiera odbyła się 24 czerwca 2016 roku na kanale Disney Channel wraz z premierą filmu Nianie w akcji, a polska premiera odbyła się 9 września 2016 roku na antenie Disney Channel.

Kariera[ | edytuj kod]

Jako aktorka zadebiutowała w filmie An American Girl: Grace Stirs Up Success z 2015 roku, którego zdjęcia powstawały m.in. w Paryżu i Budapeszcie. Rozpoznawalność przyniosła jej rola głównej bohaterki Paige w serialu telewizyjnym Bizaardvark, którego trzy sezony emitowane były w latach 20162019 na antenie Disney Channel. W 2019 roku wcieliła się w rolę Nini w serialu High School Musical: Serial dostępnym na platformie Disney+, a także skomponowała utwory „All I Want” oraz „Just for a Moment”, które znalazły się na jego oryginalnej ścieżce dźwiękowej. W lutym 2020 roku zdjęcia do drugiego sezonu serialu zostały przerwane z powodu pandemii COVID-19.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Temecula – miasto w USA położone we południowo-zachodniej części hrabstwa Riverside w Kalifornii. Liczba mieszkańców 101 057 (2008).

Tego samego roku związała się z wytwórniami muzycznymi Interscope i Geffen. Podczas lockdownu spędzonego w swoim domu rodzinnym zajmowała się m.in. pisaniem piosenek, którymi dzieliła się ze swoimi fanami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeden z tych utworów, zatytułowany „Drivers License”, został wydany jako singiel 8 stycznia 2021 roku i odniósł znaczący sukces komercyjny. W pierwszym tygodniu po premierze trafił on na szczyt listy Billboard Hot 100, gdzie utrzymał się przez przez osiem kolejnych notowań, a na platformie Spotify dwukrotnie pobił rekord dziennej liczby odtworzeń.

Murrieta – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau w roku 2010, w Murrieta mieszka 103 466 mieszkańców.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Disney Channel – międzynarodowa stacja telewizyjna emitująca produkcje Disneya. Zajmuje się też produkcją własnych filmów (Disney Channel Original Movies) i seriali (Disney Channel Original Series). Pierwszy na świecie Disney Channel to wersja amerykańska, która wystartowała w 1983 roku. W 2006 nadawanie rozpoczęła wersja polska.
Spotify – powstały w październiku 2008 roku w Szwecji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do muzyki w strumieniu za pomocą oprogramowania dostępnego dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych.

Reklama