Olga Freudenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olga Michajłowna Freudenberg lub Frejdenberg (1890–1955) – rosyjska teoretyczka literatury, filolożka klasyczna i semantyczka. Stworzyła wiele nowatorskich koncepcji na polu semantycznego badania kultury, za życia jej prace w zasadzie nie spotkały się z szerszym oddźwiękiem, zasadniczo dopiero w latach 70. XX wieku jej badania zostały odkryte na nowo i uznane za prekursorskie w stosunku do prac m.in. Claude'a Lévi-Straussa i Northropa Frye'a.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 w Brukseli, zm. 30 października 2009 w Paryżu) – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się rodzinie pochodzenia żydowskiego, w Odessie, jednak całe niemal życie spędziła w Petersburgu. Jej ojciec był dziennikarzem i wynalazcą, ze strony matki spokrewniona była z Borysem Pasternakiem, z którym przez całe życie prowadziła korespondencję. Studiowała filologię klasyczną, 14 listopada 1924 roku obroniła pracę magisterską pod tytułem Pochodzenie powieści greckiej. Wcześnie związała się ze szkołą Nikołaja Jakowlewicza Marra. W 1924 roku obroniła swą rozprawę doktorską Poetyka fabuły i gatunku, wydaną w siedem lat później. Od 1933 roku kierowała katedrą filologii klasycznej Leningradzkiego Instytutu Filozofii, Literatury i Historii (w 1937 roku został on włączony do reaktywowanego Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego). II wojnę światową spędziła w Leningradzie. W 1950 opuściła Uniwersytet w związku z napiętnowaniem marryzmu. Na emeryturze, odcięta od możliwości prowadzenia normalnych badań naukowych, napisała swoją najważniejsza książkę Obraz i pojęcie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Boris Leonidowicz Pasternak (ros. Борис Леонидович Пастернак, ur. 10 lutego 1890 w Moskwie, zm. 30 maja 1960 w Pieriediełkinie koło Moskwy) – poeta i prozaik rosyjski, pochodzenia żydowskiego.
Marryzm (nowa nauka o języku) – pseudonaukowa teoria, stworzona przez Nikołaja Jakowlewicza Marra w latach 1920-1926. Zgodnie z podstawowymi zasadami marryzmu:
Northrop Frye (ur. 14 lipca 1912 w Sherbrooke, zm. 23 stycznia 1991 w Toronto) – kanadyjski eseista i krytyk literacki.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama