Olga Bielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olga Bielska z domu Sorokoletow; właściwie Olga Skirgiełło-Jacewicz (ur. 4 grudnia 1922 w Kiwercach, zm. 25 lipca 1996 nad Zalewem Zegrzyńskim) – polska aktorka.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Autobus odjeżdża 6.20 – polski film fabularny z roku 1954, dramat psychologiczno-obyczajowy w reżyserii Jana Rybkowskiego. Scenariusz napisali Wilhelmina Skulska i Jan Rybkowski. Film kręcono w Bytomskiej dzielnicy Bobrek i zachowało się w nim wiele plenerowych pejzaży nieistniejącej już dziś huty.

Była studentką wydziału aktorskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST) w Warszawie w latach 1938–1939. Po wybuchu wojny kontynuowała naukę w konspiracji. W 1946 zdała egzamin eksternistyczny, a na teatralnej scenie zadebiutowała 1 lutego tego samego roku. W latach 1945–1949 grała m.in. w: Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a także w teatrach dramatycznych Krakowa. W latach 1949–1953 była aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi, a w latach 1953–1957 Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 1957 do przejścia na emeryturę w 1989 była aktorką Teatru Studio w Warszawie (do 1972 nosił nazwę Teatr Klasyczny).

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Życie na gorąco – polski serial sensacyjny z 1978 roku w reżyserii Andrzeja Konica. Główny bohater – redaktor Maj – był kreowany na "polskiego Jamesa Bonda".

W 1980 otrzymała Odznakę „Za Zasługi dla Warszawy”. Jej mężem był Olgierd Skirgiełło-Jacewicz (zm. 2003).

Aktorka na emeryturze mieszkała w okolicy Zegrza. Zmarła tragicznie – utonęła w Zalewie Zegrzyńskim 25 lipca 1996. Pochowana została na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 240-3-1/2).

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Autobus odjeżdża 6.20 (1954) jako urzędniczka w biurze Wiktora Poradzkiego
 • Deszczowy lipiec (1957) jako Iwona
 • Prawdziwy koniec wielkiej wojny (1957) jako Irena
 • Tysiąc talarów (1959) jako Izabella Szelest, narzeczona Marka
 • Przerwany lot (1964)
 • Lekarstwo na miłość (1965)
 • Czarne chmury (1973) jako Agata Ostrowska, ciotka Anny
 • CDN (1975) jako urzędniczka – solenizantka (w noweli Na smyczy)
 • Dom moich synów (1975) jako gość na przyjęciu u Tadeusza Góreckiego
 • W te dni przedwiosenne (1975) jako właścicielka przedwojennego mieszkania Kaszyby
 • Bilet powrotny (1978) jako gość na weselu Antoniny i Pierre’a
 • Życie na gorąco (1978) jako Matylda Buchet, siostra Jacques’a Boissanta (w odc. pt. Marsylia)
 • 5 dni z życia emeryta (1984) jako pani Rozalia, sąsiadka Adama Bzowskiego
 • Ceremonia pogrzebowa (1984) jako Helena, żona wuja Ksawerego
 • Zaproszenie (1985) jako rozhisteryzowana babcia chorej dziewczynki
 • Misja specjalna (1987)
 • Źródło: Filmpolski.pl.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Ceremonia pogrzebowa – polsko-brytyjski telewizyjny film obyczajowy z 1984 roku o kryzysie moralnym polskiej rodziny inteligenckiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Olga Bielska w bazie filmpolski.pl
  2. Cmentarz Stare Powązki: KAROL SKIRGIEŁŁO-JACEWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-10-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Olga Bielska w bazie IMDb (ang.)
 • Olga Bielska w bazie Filmweb
 • Olga Bielska w bazie filmpolski.pl
 • Olga Bielska na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – teatr miejski w Warszawie, od 1985 nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kiwerce (ukr. Ківерці) - miasto na Ukrainie i stolica rejonu w obwodzie wołyńskim. Ma 16,3 tys. mieszkańców (szacunek na 2012).
  Tysiąc talarów – polski film fabularny z 1959 roku. Akcja filmu toczy się w roku 1959 - sto lat po zakładzie zawartym przez dwóch kupców - Hipolita Wydecha i Augusta Drapkę. Zadaniem potomka drugiego z nich (Marka Drapki) jest dotarcie w ciągu trzech dni w stroju kąpielowym z Chęcin do Krakowa. W przeciwnym przypadku stawka - tytułowe tysiąc talarów - ma przypaść w udziale Katarzynie Wydech.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji najstarszej stałej sceny w mieście uruchomionej 6 października 1888 z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej.
  Utonięcie - rodzaj uduszenia gwałtownego, do którego dochodzi na skutek zablokowania dróg oddechowych płynem, najczęściej wodą.
  Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska). Dziś jest widoczny, ponieważ podczas walk w 1945 roku owa kamienica została zniszczona. Budowa została sfinansowana ze składek społecznych (świadczy o tym napis "Naród Sobie"). Teatr pełnił ważną funkcję w zachowaniu polskości, będąc stałą sceną, na której wystawiano w języku polskim.
  5 dni z życia emeryta – polski 5-odcinkowy film telewizyjny z 1984 w reżyserii Edwarda Dziewońskiego, który też zagrał w nim tytułową rolę dr. Adama Bzowskiego. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Jerzego Stefana Stawińskiego pt. 13 dni z życia emeryta. Był to pierwszy film polski wykonany w metodzie elektronicznego zapisu obrazu.

  Reklama