Old Tjikko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Old Tjikko

Old Tjikkogenet świerka pospolitego rosnący w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Nazwę nadał jego odkrywca, Leif Kullman, upamiętniając swojego psa. Drzewo ma 5 m wysokości. W sąsiedztwie stwierdzono pozostałości genetycznie identycznych pędów należących do tego samego osobnika znajdujące się w różnym stadium rozkładu. Najstarsze fragmenty pochodzą sprzed 9550 lat. Sukcesywnie zamierające pędy nadziemne zastępowane są u tego osobnika kolejnymi odroślami. Ocenia się, że współczesny, drzewiasty pokrój rośliny jest wynikiem ocieplenia klimatu trwającego od początków XX wieku, bowiem dawniej świerk ten rósł w formie krzewiastej zwanej krummholz (niem. „wygięte drzewo”).

Pod pojęciem klimat rozumie się średni stan atmosfery i oceanu w skalach od kilku lat do milionów lat. Zmiany klimatu wynikają z czynników zewnętrznych takich jak ilość dochodzącego promieniowania słonecznego lub czynników wewnętrznych takich jak działalność człowieka (zmiany antropogeniczne) lub wpływ czynników naturalnych. W ostatnich latach termin „ogólna zmiana klimatu”, używany jest w kontekście globalnego ocieplenia i wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, ale rozważane są scenariusze powodujące oziębienie powierzchni Ziemi (np. wywołane odbiciem energii słonecznej od zwiększonej pokrywy chmur lub aerozoli atmosferycznych).Odrosty, odrośla – pędy rozwijające się z pąków śpiących lub przybyszowych na korzeniach lub w dolnej części pnia roślin drzewiastych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Back Scatter. Old Tjikko (World’s Oldest Clonal Tree). „The Scientific Ravi: Botany”. 22, s. 25, 2013. Government College University Lahore (ang.). 
  2. World's oldest tree points to global warming impact (ang.). CNN SciTechBlog. [dostęp 2012-04-14].
Park Narodowy Fulufjället (szw. Fulufjällets nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Älvdalen, w regionie Dalarna. Został utworzony w 2002 w celu ochrony szczytu Fulufjället (od którego wywodzi się nazwa parku) oraz otaczających go lasów. Ponadto na terenie parku znajduje się Njupeskär, najwyższy w Szwecji wodospad (93 m). Część granicy parku przebiega wzdłuż granicy państwowej z Norwegią.
Reklama