Old Shatterhand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Winnetou i Old Shatterhand na okładce powieści Winnetou, 1893

Old Shatterhand (ang. Grzmocąca Ręka) – postać literacka, jeden z głównych bohaterów książek Karola Maya (alter ego pisarza). Jego przygody opisywane są m.in. w powieściach: Winnetou, Old Surehand, „Boże Narodzenie”, „Szatan i Judasz”, Old Shatterhand (Syn Łowcy Niedźwiedzi), Skarb w Srebrnym Jeziorze, Czarny Mustang, Upiór z Llano Estacado.

Winnetou (niem. Winnetou, der Rote Gentleman) – powieść przygodowa (składająca się z trzech tomów) Karola Maya z 1893 roku. Jest to najpopularniejsza powieść tego autora, uważana za klasykę literatury dziecięco-młodzieżowej. Była tłumaczona na wiele języków, a bohaterowie tej powieści, tacy jak dzielny Apacz Winnetou i jego biały przyjaciel Old Shatterhand, ruszyli wyobraźnią wielu czytelników na całym świecie. Pierwszy polski przekład miał miejsce w 1910 roku.Winnetou – tytułowy (fikcyjny) bohater powieści niemieckiego pisarza Karola Maya oraz kilku innych jego przygodowych opowieści. Syn wodza Inczu czuny.

Życiorys[ | edytuj kod]

W swym „życiu” literackim przybywa jako młody, niedoświadczony człowiek (greenhorn) na Dziki Zachód. Na początku ima się różnych zajęć, aby zarobić na chleb. W końcu przybywa do St. Louis, aby uczyć dzieci pewnego zamożnego mieszkańca miasta. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności (pomaga mu w tym rusznikarz Henry – przyjaciel pana domu, w którym nauczał), porzuca pracę i udaje się na „prawdziwy Dziki Zachód” – na tereny zamieszkane przez Indian: Apaczów, Kiowa, Komanczów, by pomagać przy budowie kolei przebiegającej przez tamtejsze tereny. Poznaje Winnetou, syna wodza Apaczów – plemienia, które nie zgadzało się na budowę „ścieżek dla ognistego konia”. Z początku Winnetou wraz z ojcem pragną go zabić, lecz dzięki brawurowym czynom – uwolnieniu Winnetou z niewoli Kiowa, a później darowaniu życia Inczu-czunie (ojcu Winnetou) po zwycięskim pojedynku, udaje mu się uniknąć śmierci. Po tych zdarzeniach zaprzyjaźnia się z Indianami i jest traktowany przez Apaczów jak brat, a nawet wódz. Dzięki naukom płynącym od przyjaciół (początkowo jego nauczycielem był pocieszny myśliwiec-westman Sam Hawkins, później wódz Apaczów Winnetou), poznaje Dziki Zachód, uczy się odczytywać ślady, posługiwać bronią wszelkiego rodzaju, podchodzić nieprzyjaciół itp. Wraz z Winnetou przeżywa wiele przygód i poznaje znakomitych westmanów. Old Shatterhand (bo taki ma już wojenny przydomek, który uzyskał dzięki sile pięści, powalającej wrogów) staje się nieomylnym znawcą Dzikiego Zachodu. Sława jego i Winnetou rozciąga się na całe Stany Zjednoczone. Przy żadnej okazji Shatterhand nie zapomina o swojej ojczyźnie i wierze, szczególnie jeżeli chodzi o sprawę poszanowania ludzkiego życia. Ze wszystkich opresji wychodzi obronną ręką, w czasie swych wędrówek zdobywa wielu przyjaciół (zarówno białych, jak i Indian). Winnetou podarował mu wspaniałego konia: ogiera „Hatatitlę” (Błyskawica), sam zaś dosiadał „Ilczi” (Wiatr). Były to jedne z wielu wierzchowców używanych przez niego w trakcie przygód.

{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "gęstość_miejsce", "język_używany" oraz "religia_dominujaca". Dziki Zachód (ang. Old West lub Wild West) – popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku.

W innych książkach Maya bohater, używając miana Kara ben Nemzi (Karol syn Niemców), podróżuje po krajach arabskich (między innymi Tunezja, Algieria, Arabia Saudyjska, Sudan). Jego towarzyszem we wspomnianych podróżach jest dzielny hadżi Halef Omar (postać humorystyczna).

Dzięki swoim nieustannym podróżom Shatterhand/Kara zdobywa wielką wiedzę o świecie i ludziach. Uczy się na pamięć Koranu, staje się wytrawnym geografem i etnografem oraz poznaje wiele języków obcych (włada biegle między innymi: francuskim, angielskim, kurdyjskim, tureckim, arabskim, hiszpańskim, chińskim, perskim, językiem Navaho, Apaczów Llanero, Mescalero, Kiowa oraz językiem Komanczów).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.

Ekranizacje[ | edytuj kod]

Na motywach książkowych przygód Winnetou i Old Shatterhanda powstała w latach 60. popularna seria westernów, produkcji niemiecko-jugosłowiańskiej. Rolę Old Shatterhanda odtwarzał amerykański aktor Lex Barker.

Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Old Surehand (ang. Pewna Ręka) – powieść przygodowa Karla Maya o tematyce Dzikiego Zachodu po raz pierwszy wydana w latach 1894–1896. Tytuł powieści stanowi przydomek jej głównego bohatera.
Old Shatterhand, znana także jako Syn Łowcy Niedźwiedzi (org. Der Sohn des Bärenjägers) – powieść przygodowa o tematyce Dzikiego Zachodu autorstwa Karola Maya z 1886 roku.
Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie.
Karl Friedrich May, Karol May (ur. 25 lutego 1842 w Ernstthal, zm. 30 marca 1912 w Radebeul pod Dreznem) – powieściopisarz niemiecki, znany głównie z powieści przygodowych o "Dzikim Zachodzie". Jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pisarzy w historii literatury niemieckiej.
Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama