Old Etonians F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Old Etonians Football Club – angielski klub złożony z absolwentów koledżu w Eton w hrabstwie Berkshire.

Berkshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.The Oval (od nazwy sponsora nazywany również Kia Oval, w przeszłości Kennington Oval) – stadion krykietowy w Kennington, w Londynie. Na obiekcie tym swoje mecze rozgrywa drużyna Surrey County Cricket Club. Odbywają się na nim także krykietowe mecze testowe. W XIX wieku był areną 22 meczów finałowych Pucharu Anglii oraz 12 spotkań piłkarskiej reprezentacji Anglii. W latach siedemdziesiątych XIX wieku na stadionie odbyło się także kilka meczów narodowej reprezentacji rugbystów.

Historia[ | edytuj kod]

Założony w 1865 przez Arthura Kinairda. Był ostatnim w pełni amatorskim klubem, który zwyciężył w rozgrywkach o Puchar Anglii. 25 marca 1882 Old Etonians pokonali w finale na Kennington Oval w Londynie Blackburn Rovers 1:0. W kolejnym sezonie ulegli w meczu finałowym Blackburn Olympic 1:2 po dogrywce.

Arthur Fitzgerald Kinnaird (ur. 16 lutego 1847, zm. 30 stycznia 1923 w Londynie) – brytyjski arystokrata, piłkarz i działacz sportowy, syn Arthura Kinnairda, 10. lorda Kinnaird i Mary Hoare, córki Williama Hoare’a. Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

W sumie do finału docierali sześciociokrotnie, dwa razy zwyciężając w latach 1879 i 1882. Kilku piłkarzy z tamtego okresu wystąpiło w narodowym zespole.

Obecnie piłkarze Old Etonians są członkami Amatorskiego Związku Piłkarskiego (ang. Amateur Football Alliance) i występują w rozgrywkach Ligi Arturiańskiej.

Blackburn Olympic Football Club – angielski klub piłkarski z Blackburn w hrabstwie Lancashire, istniejący w drugiej połowie XIX wieku. Mimo że przetrwał tylko dekadę, zapisał się na stałe na kartach historii angielskiego futbolu. Jako pierwszy klub z północy kraju posiadający w kadrze piłkarzy, którzy należeli do klasy robotniczej, wygrał najważniejsze trofeum w Anglii – Puchar kraju. Wcześniej trofeum to wygrywały zespoły bogatych amatorów piłki nożnej z hrabstw południowych, a zwycięstwo Olympic stanowiło punkt zwrotny w przejściu piłki nożnej od rozrywki dla arystokracji do sportu wyczynowego.Eton – miasteczko w Anglii, w hrabstwie Berkshire, nad rzeką Tamizą, w regionie Londynu; ok. 4000 mieszkańców. Słynne głównie jako siedziba Eton College, jednej z najstarszych elitarnych angielskich internatowych męskich szkół średnich.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama