Olaf Deriglasoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olaf Deriglasoff (ur. 10 marca 1963 w Gdańsku) – polski gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny.

Produkt – pierwszy w pełni autorski album Olafa Deriglasoffa wydany 26 listopada 2005 przez Polskie Radio. Materiał był nagrywany razem z muzykami zespołu Kości. Miejscem nagrań były: Studio S-4 w Warszawie, Studiu Polskiego Radia im. Osieckiej oraz w Studiu ALKEN, czyli w domu Olafa.Moniti Revan – trzecia płyta zespołu Homo Twist, nagrana i wydana w 1997 roku. Jej nagranie poprzedziły kolejne zmiany w składzie zespołu – Dradhuntera na basie zastąpił Olaf Deriglasoff, wnosząc do muzyki nieco punkowego brzmienia. Piosenki na tej płycie, w porównaniu z poprzednią, są krótsze, bardziej dosadne i zwarte (nie licząc dziewięciominutowego Bema pamięci żałobnego rapsodu – wiersza Norwida, śpiewanego wcześniej przez Czesława Niemena). Utwory z płyty tętnią psychodelicznie, przesycone mrocznym homotwistowym klimatem. Na płycie pojawiły się zmiany w warstwie tekstowej – duża cześć utworów jest śpiewana w nieistniejącym, wymyślonym przez Maleńczuka języku. Maciej splata ze sobą słowa, nadając im wielopoziomowe znaczenie, wychodzi poza ograniczenia jakie nakłada tekst. Płytę promowały dwa single – Irma Tine Var i Twist Again – do drugiego nakręcono teledysk.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jego nazwisko jest zniemczoną wersją nazwiska jego ojca: Djerigłazow. Z wykształcenia jest złotnikiem.

Swój pierwszy zespół – Dzieci Kapitana Klossa założył w 1983 w Gdańsku. W 1985 grupa została jednym z laureatów festiwalu w Jarocinie i dzięki Rozgłośni Harcerskiej stała się znana szerszemu gronu słuchaczy.

Menda – piąty album zespołu Apteka nagrany w listopadzie 1994 i wydany na początku 1995. Jest on uznany przez krytyków za szczytowe osiągnięcie grupy. W 2008 ukazała się reedycja na LP (Racing Rock Records) okrojona z kilku utworów w stosunku do oryginalnego wydania, za to z dodanym bonusem w postaci piosenki "Korowód" z repertuaru Marka Grechuty.Piosenki Toma Waitsa – płyta Kazika Staszewskiego wydana 12 marca 2003 roku. Płyta zawiera utwory Toma Waitsa z tekstami przełożonymi przez Romana Kołakowskiego.

W 1986 zespół rozpadł się, a Olaf przeniósł się do Berlina Zachodniego, gdzie grywał w różnych formacjach, między innymi we wspólnym zespole z wokalistą znanym obecnie z grupy KobietyGrzegorzem Nawrockim oraz w irlandzko-kanadyjsko-australijsko-polskim projekcie Sea of Heads.

W 1994 wrócił do kraju i przyłączyl się do zespołu Jędrzeja KodymowskiegoApteka. Efektem tej współpracy są płyty: Menda (1995) i Spirala (1996).

Jędrzej Kodymowski, ps. "Kodym" (ur. 8 listopada 1965 w Gdyni) – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

W 1996 opuścił zespół i wszedł w skład formacji Maćka MaleńczukaHomo Twist. Przy jego współpracy powstały płyty Moniti Revan (1997) i Live after Death (2000). Od 1998 równolegle grał w innym krakowskim zespole związanym wówczas z Maleńczukiem – Püdelsi. Owocem wspólnej pracy stała się płyta Psychopop (1999).

Melassa – płyta wydana 9 czerwca 2000 r. przez Kazika Staszewskiego. Album był promowany przez trzy maxisingle: "Cztery pokoje", "Mars napada", "Gdybym wiedział to co wiem". Wersja płytowa znacząco różni się od kasetowej: nie tylko listą, ale i wersjami niektórych utworów.Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.

W 1997 wziął udział w tworzeniu kompozycji i nagraniu płyty zespołu Kury Tymona Tymańskiego pt. P.O.L.O.V.I.R.U.S..

W 2000 nagrał z Kazikiem Staszewskim płytę Melassa.

W 2000, po rozwiązaniu Homo Twist, odszedł z Püdelsów, by zająć się swoim debiutem producenckim, czyli płytą Yugoton (2001). Pełnił tam rolę aranżera, producenta muzycznego, instrumentalisty, wokalisty i autora części tekstów. W 2003 wziął udział w nagraniu płyty Kazika Staszewskiego – Piosenki Toma Waitsa, a w 2001 zaczął współpracę z zespołem Kazik na Żywo. Z grupą tą zarejestrował album Występ (2002). W 2004 wziął udział w stworzeniu kolejnej płyty Kazika Staszewskiego Czterdziesty Pierwszy.

Psychopop – czwarty album zespołu Pudelsi wydany przez S.P. Records w 1999 roku. Jest to pierwszy album Püdelsów, na którym nie ma tekstów Piotra Marka. Kompozycje i teksy są autorstwa wszystkich członków zespołu w składzie: Andrzej Bieniasz, Olaf Deriglasoff, Artur Hajdasz oraz Maciej Maleńczuk.Kobiety – polski zespół muzyczny, grający wyrafinowany pop z domieszką gitarowej psychodelii. Założony z inicjatywy Grzegorza Nawrockiego w 1999 roku w Trójmieście.

Realizując swoje plany solowe, w 2002 założył własną formację Os Gatos. Zespół pracował nad materiałem w składzie Olaf Deriglasoff – gitara, Bartek „Magneto” Tyciński – gitara, Grzegorz „Dżordż” Kurek – gitara basowa, Macio Moretti – perkusja. Wkrótce skład zmienił się, zmieniła się też nazwa. Obecnie grupa występuje pod nazwą Deriglasoff. Olaf powrócił do gitary basowej, a zespół zasilili muzycy z Wrocławia: Wojtek Garwoliński na gitarze (Kości, ex-Pivo), Paweł Galus – również na gitarze (Kości) oraz perkusista Mario Bielski (Kości, The Gardeners). W listopadzie 2005 ukazała się pierwsza solowa płyta Deriglasoffa Produkt. Płytę promował utwór Perełka oraz Amorte. Odległość jaka dzieli Warszawę i Wrocław wymusiła ponowną zmianę składu grupy. Od 2009 zespół Olafa tworzą: Wojciech Puzon Kuzyk i Andrzej Niski na gitarach oraz Robert Misiek Szymański na bębnach i Andrzej Szaja Szajewski na klawiszach.

Andrzej Wiesław Bieniasz, pseud. Püdel – polski muzyk, współtwórca zespołu Düpą, założyciel i lider grupy Püdelsów. Gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, związany z Krakowem. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Posługuje się także pseudonimami Pudel z Gwadelupy i Püdel Düpą.P.O.L.O.V.I.R.U.S. – druga płyta zespołu Kury z 1998 roku, pierwsza wydana nakładem Biodro Records, wytwórni założonej przez Tymona Tymańskiego. Płytę promował teledysk do utworu "Jesienna deprecha" wyreżyserowany przez Łukasza Jankowskiego. Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i sprzedał się w nakładzie ponad 25 000 egzemplarzy. P.O.L.O.V.I.R.U.S. przez kilka lat był nieosiągalny na rynku w związku z wyczerpaniem ograniczonego nakładu i zawieszeniem działalności Biodro Records na okres 2001-06; po reaktywacji Biodra w 2007 reedycja P.O.L.O.V.I.R.U.S.a znalazła się w zapowiedziach wydawniczych na 2008 rok i trafiła do sprzedaży w kwietniu 2008 roku (wcześniej była dostępna na koncertach Tymańskiego).

W maju 2007 Olaf Deriglasoff powrócił do grania w zespole Homo Twist, z którym zarejestrował album Matematyk (2008), po wydaniu którego grupa Homo Twist została zawieszona.

W 2009 zagrał obok Grzegorza Markowskiego, Macieja Maleńczuka, Piotra Wróbla i Pawła Mąciwody jako gość na płycie zespołu WU-HAE pt. Opera Nowohucka. W latach 2009–2010 wraz z Andrzejem Szajewskim Olaf Deriglasoff współprowadził program Gilotyna na antenie warszawskiego Radia Kampus.

2010 to czas pracy nad drugą płytą. W sierpniu tego roku Olaf Deriglasoff gościł w projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego, którego celem było ukazanie historii Warszawy od współczesności do przedwojnia poprzez nowe brzmieniowo i interpretacyjnie wykonania znanych piosenek o Warszawie. Projekt ten zaowocował koncertem oraz płytą pt. www wawa2010.pl, na której w duecie z Karoliną Cichą Deriglasoff wykonał utwór ′′Małgośka′′.

Paweł "Bejbi" Mąciwoda (ur. 20 lutego 1967 w Wieliczce) – polski gitarzysta basowy, od 10 stycznia 2004 oficjalny członek zespołu Scorpions. Obecnie zaangażowany w solowy projekt Stirwater.Yugoton – album muzyczny polskiej supergrupy o tej samej nazwie. Materiał został wydany w Polsce 5 marca 2001 r. przez wytwórnie Zic Zac i BMG Poland. Zawiera on covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. XX wieku wykonywane przez znanych polskich artystów. Nazwa płyty nawiązuje do Jugotonu, nieistniejącego jugosłowiańskiego koncernu muzycznego, który w tym okresie wydawał liczne płyty z zachodnią muzyką pop i rockową przez co umożliwiał dostęp do nich fanom z krajów bloku wschodniego.

Druga płyta zespołu Deriglasoff Band pt. Noże ukazała się nakładem niezależnej wytwórni Laudanum Rekords w lutym 2011. Singlem promującym album jest utwór „Dyabeu”.

W 2014 nakładem wytwórni Mystic Production ukazał się dwupłytowy album „XXX” podsumowujący ponad 30-letnią karierę muzyczną Olafa Deriglasoffa. Zawiera 30 utworów z lat 1980–2014. Wszystkie kompozycje pochodzące sprzed 2013 zostały nagrane od nowa w zmienionych aranżacjach. W tym samym roku Deriglasoff brał udział w projekcie Męskie Granie Orkiestra.

Piotr Wróbel (ur. 1978) – autor tekstów, współzałożyciel, gitarzysta, a od 2008 także wokalista grupy Akurat. A także gitarzysta i wokalista grupy Nohucki. Z grupą Akurat nagrał sześć płyt: Pomarańcza (2001), Prowincja (2003), Fantasmagorie (2006), Optymistyka (2008), Człowiek (2010) oraz Akurat Gra Kleyffa i Jedną Kelusa (2012). Z grupą Nohucki nagrał płytę Nohucki, która ukazała się w 2011 nakładem SP Records. Od 2006 prowadzi także solową działalność artystyczną.Matematyk – album zespołu Homo Twist wydany w 2008 roku nakładem wytwórni Pomaton EMI. Płyta dotarła do 11. miejsca listy OLiS w Polsce.

W 2019 ukazała się płyta Magia y tresura wydana w ramach projektu Cyrk Deriglasoff. W jego skład poza Deriglassofem wchodzą także Tomek Kasiukiewicz – puzon, Robert Kamalski – saksofon, Grzegorz Pastuszka – suzafon, Robert Rasz – perkusja, Tomek Krawczyk - gitara. Płyta porównywana była do dokonań Gogol Bordello i Yugotonu.

Deriglasoff – polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2002 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Olafa Deriglasoffa.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Rozgłośnia Harcerska - najstarsza polska niepubliczna stacja radiowa. Powstała 17 marca 1957 roku (pierwszy program wyemitowano 24 kwietnia 1957 roku) w ramach Związku Harcerstwa Polskiego. Do 1960 funkcjonowała pod nazwą Radiostacja Harcerska. Była jedyną stacją radiową w bloku państw socjalistycznych działającą poza strukturami radiowo-telewizyjnymi państwa.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kazimierz Piotr Staszewski (ur. 12 marca 1963 w Warszawie) – polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Jest członkiem zespołów Kult, KNŻ i El Doopa. Prowadzi również działalność solową.
Kazik na Żywo (znana również jako KnŻ, knż bądź kaenżet) – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rapcore i rocka.
Grzegorz Markowski (ur. 23 września 1953 w Józefowie) – polski piosenkarz, od 1979 (niektóre źródła podają 1980) wokalista zespołu Perfect.
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
Artur Hajdasz (ur. 1 czerwca 1964) - polski perkusista rockowy znany głównie ze współpracy z zespołami Homo Twist, Pudelsi, Made in Poland, Tilt i ostatnio Apteka czy Kora z zespołu Maanam. Syn Józefa Hajdasza - perkusisty zespołu Breakout. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Prócz działalności muzycznej prowadził przez pewien czas warszawski klub "No Mercy", w którym m.in. gościli amerykańscy artyści z grupy Swans: Jarboe w solowym repertuarze oraz Michael Gira z zespołem Angels of Light, a także m.in polskie zespoły: Miguel and the Living Dead i Deathcamp Project.

Reklama