Okinawa (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okinawa City downtown.jpg

Okinawa (jap. 沖縄市 Okinawa-shi) – miasto w środkowej części japońskiej wyspy Okinawa, przylegające do amerykańskiej bazy lotniczej Kadena.

Prefektura Okinawa (jap. 沖縄県, Okinawa-ken) - japońska prefektura usytuowana w południowej części wysp Riukiu. Okinawa jest jedyną prefekturą, która nie leży na żadnej z czterech głównych wysp Japonii (Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Hokkaido), jest to też jedyna prefektura całkowicie usytuowana w strefie klimatu podzwrotnikowego. Okinawa jest najmłodszym terytorium państwa japońskiego. Do 1879 istniało tu niepodległe królestwo Riukiu.O-bon (jap. お盆, o-bon, także bon) – odpowiednik Święta Zmarłych w buddyzmie japońskim, podczas którego oddaje się cześć przodkom. Święto O-bon, o ponad 500-letniej tradycji, obchodzone jest od 13 do 16 sierpnia i jest jednym z trzech najważniejszych okresów wakacyjnych w Japonii, poza okresem noworocznym shōgatsu i świętami na początku maja, tzw. Złotym Tygodniem.

Okinawa powstała w 1974 w wyniku fuzji miasta Koza i wsi Misato. Miasto liczyło w 2012 roku 137,206 mieszkańców, co czyni ją drugim, co do liczby ludności, miastem w prefekturze.

Koza (obecnie dzielnica Okinawy) powstała w miejscu obozu dla uchodźców po II wojnie światowej (zob. Bitwa o Okinawę) i rozrosła się dzięki bazom wojskowym, które dawały pracę lokalnej ludności. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo z bazami, Koza służyła za barometr nastrojów politycznych na Okinawie. W grudniu 1970 miały tu miejsce całonocne zamieszki antyamerykańskie, podczas których tłum ludzi spalił kilkadziesiąt samochodów należących do Amerykanów.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Koza do dziś zachowała rozrywkowy charakter. Przy Kūkō-dōri znajduje się wiele restauracji, barów i klubów nocnych nastawionych na amerykańską klientelę. Tu narodziła się w latach 70. XX w. okinawska muzyka rockowa – słynny Okinawan rock, która jest dzisiaj wizytówką Okinawy, ściągającą do Kozy rzesze turystów z Japonii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Ważniejsze wydarzenia kulturalne:

 • Peaceful Love Rock Festival – coroczny festiwal muzyki rockowej na początku lipca, trwający zazwyczaj dwa dni.
 • Festiwal tańców eisaa podczas święta obon (sierpień).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-26)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.city.okinawa.okinawa.jp/site/view/contview.jsp?cateid=130&id=6447&page=1 Oficjalna strona miasta
 • http://www.city.okinawa.okinawa.jp/sitemanage/contents/attach/6447/February2014English.pdf Okinawa City Newsletter
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa o wyspę Okinawa – ostatnia bitwa na dużą skalę w wojnie na Pacyfiku, przeprowadzona w ramach desantowej Operacji Iceberg amerykańskich sił zbrojnych, mającej na celu opanowanie japońskiej wyspy Okinawa w archipelagu Riukiu. Rozpoczęta 3 kwietnia 1945 r., została zakończona 16 czerwca 1945 r. zwycięstwem wojsk amerykańskich. Nazywana także operacją okinawską ze względu na znaczenie i ogrom zaangażowanych sił.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama