Oker (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Okerrzeka w Dolnej Saksonii, w Niemczech, lewy dopływ Aller. Wchodzi w skład dorzecza Wezery. Całkowita długość rzeki wynosi 105 km.

Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.
Dolina Okertal
Ujście Oker do Aller

Źródło rzeki znajduje się w górach Harz, najwyższych górach północnych Niemiec, które rozciągają się na terenie Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Na terenie Harzu rzeka tworzy dolinę Okertal. Rzeka biegnie generalnie w kierunku północnym, przepływa m.in. przez miasta Vienenburg, Goslar, Wolfenbüttel oraz Brunszwik. Niegdyś na terenie Brunszwiku odgałęziały się liczne odnogi rzeki tworzące wyspy, na których powstały osady stanowiące zalążek miasta. Jedna z nich stanowiła naturalną fosę dla rezydencji Henryka Lwa. W XVII w. wykorzystano rzekę dla nowych umocnień, zburzonych w XIX w. 30 km na północ od Brunszwiku znajduje się ujście rzeki Oker do Aller.

Wezera (niem. Weser) – rzeka w Niemczech, powstała z połączenia rzek Werry i Fuldy. Ma długość 733 km (od źródeł Werry), a powierzchnia dorzecza wynosi 45,5 tys. km².Vienenburg - dzielnica miasta Goslar w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Goslar. Od roku 1935 do 31 grudnia 2013 miasto.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rzeki Europy
  • Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Na mapach: 51°45′N 10°38′E/51,750000 10,633333 Harz (pol. hist. Góry Smolne) – masyw górski w środkowych Niemczech (Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia), należący do Średniogórza Niemieckiego, najwyższy szczyt Brocken (1142 m n.p.m.).
    Warto wiedzieć że... beta

    Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
    Goslar – miasto powiatowe w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, ulokowane u podnóża gór Harzu, stolica powiatu Goslar.

    Reklama