Oidium (zarodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzępki Erysiphe sp. rozpadające się na oidia

Oidium (l. mn. oidia), oidiospora – rodzaj zarodników występujących u niektórych grzybów, np. w rodzinie mączniakowatych Erysiphaceae. Należą do grupy mitospor. W pewnym okresie swojego rozwoju niektóre strzępki tych grzybów rozpadają się na mniej więcej kuliste i zazwyczaj cienkościenne komórki. U niektórych jednak gatunków np. z rodzaju Endomyces, oidia otoczone są grubą ścianą komórkową.

Strzępki (łac. hyphae) – rozgałęziające się, splątane nitkowate elementy, z których zbudowana jest grzybnia (plecha), czyli ciało grzybów. Strzępki mogą być luźne (nitkowate) lub zbite (plektenchymatyczne), wtedy gdy splatają się i zrastają w jedną całość. Zbite strzępki tworzą:{{Takson infobox}} Nieznane pola: "obrazek", "systematyka_ref", "łacina", "typowy" oraz "opis obrazka". Mączniakowate (Erysiphaceae Tul. & C. Tul.) – rodzina grzybów z klasy patyczniaków (Leotiomycetes).

Oidia wytwarzane są zarówno przez gatunki, u których cała grzybnia składa się z jednej wielojądrowej komórki, jak np. u rodzaju Chlamydomucor, jak i przez grzyby zbudowane z wielu komórek, jak np. u Collybia conigena. Istnieją gatunki, u których plecha występuje wyłącznie w postaci oidiów.

Zarodnik, spora – termin stosowany w botanice, mykologii i mikrobiologii w odniesieniu do komórki służącej do rozmnażania protistów, roślin (mszaki, paprotniki) i grzybów. Zarówno termin „zarodnik” jak i „spora” są stare – pochodzą z czasów, gdy nie znano jeszcze dokładnie procesów rozmnażania tych grup organizmów, stąd też też używane są zarówno do określania komórek służących do rozmnażania bezpłciowego, jak i płciowego.Erysiphe R. Hedw. ex DC. (mączniak) – rodzaj grzybów z rodziny mączniakowatych (Erysiphaceae. Należy do niego duża ilość gatunków. Są to tzw. grzyby mikroskopijne. W Polsce stwierdzono występowanie ponad 50 przedstawicieli rodzaju Erysiphe. Jest to jednak tylko liczba przybliżona i to z różnych powodów. Po pierwsze w wyniku dalszych badań terenowych zapewne odkryte zostaną nowe gatunki dotąd w Polsce nie potwierdzone, po drugie nazewnictwo w opracowaniu polskim i na Index Fungorum znacznie różni się i nie sposób do końca je uzgodnić. Liczne gatunki w polskim opracowaniu zaliczane do Erysiphe, w Index Fungorum zostały przeniesione do rodzajów Golovinomyces, Neoerysiphe i Leveillula, zaś liczne gatunki z rodzajów Microsphaera zostały na Index Fungorum włączone do Erysiphe. Ponadto taksonomia w obrębie grzybów workowych na Index Fungorum dynamicznie zmienia się.

W podobny sposób, jak oidia powstają chlamydospory pełniące rolę przetrwalników. Istnieją przejściowe formy między chlamydosporami i oidiami.

Zarówno oidia, jak i chlamydospory przez niektórych mykologów zaliczane są do zarodników. Nie są one jednak typowymi formami zarodników. Za takie należy uznać te zarodniki, które powstają wewnątrz komórek, lub na końcach specjalnie do tego celu wyspecjalizowanych strzępek.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Janusz Błaszkowski, Mariusz Tadych, Tadeusz Madej, Przewodnik do ćwiczeń z fitopatologii, Szczecin: Wyd AR w Szczecinie, 1999, ​ISBN 83-87327-23-9
  2. Edmund Malinowski, Anatomia roślin, Warszawa: PWN,1966
Chlamydospora – grubościenny zarodnik przetrwalnikowy powstający ze strzępek grzybni, w wyniku wytworzenia się grubych ścian komórkowych U różnych gatunków/odmian chlamydospory mogą tworzyć się w różny sposób np. w formie łańcuchów, pojedynczych komórek, zgrupowań.Plecha (thallus) – wegetatywne ciało organizmów zaliczanych w dawnych systemach taksonomicznych do roślin niezróżnicowane na korzeń i pęd. Większość botaników za plechę nie uważa ciał jednokomórkowych, z wyjątkiem komórczaków,. Rzadziej plechą określa się ponadto ciała jednokomórkowych glonów i grzybów (lub protistów grzybopodobnych) lub beztkankowych roślin lądowych, np. wątrobowców. Organizmy zbudowane z plechy określa się zbiorczą nazwą plechowce (Thallophyta), do których należą glony i grzyby (w szerokim tych pojęć znaczeniu, łącznie z protistami). U grzybów plecha nazywana jest grzybnią i składa się z nitkowatych strzępek.
Warto wiedzieć że... beta

Grzyby (Fungi Juss.) R. T. Moore – królestwo należące do domeny jądrowców (Eucaryota). Dawniej, w zależności od ujęcia systematycznego takson ten miał rangę podkrólestwa (Fungi R.T. Moore, 1971), podtypu, (Fungi Engl. 1889) i klasy (Fungi Bartling, 1830).

Reklama