Ohio (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 525,6 tys. km². Jako jej początek uznawany jest zbieg rzek Allegheny i Monongahela w centrum miasta Pittsburgh w stanie Pensylwania.

Języki irokeskie – rodzina języków używanych przez rdzenną ludność Ameryki Północnej w rezerwatach w prowincjach Ontario i Quebec w Kanadzie oraz w stanach Nowy Jork i Oklahoma w USA. Do grupy języków irokeskich należą takie języki jak: czirokeski, huroński, mohawk, cayuga, oneida, onondaga i inne. Według niektórych klasyfikacji języki irokeskie zalicza się wraz w siouańskimi i kaddo do fyli makrosiouańskiej.Green (ang. Green River) to rzeka w amerykańskim stanie Kentucky, dopływ Ohio River. Rzeka przepływa przez Park Narodowy Jaskini Mamuciej.

Rzekę cechują duże wahania stanu wód, prowadzące do katastrofalnych powodzi. Połączona kanałami z Wielkimi Jeziorami.

Główne dopływy: Wabash, Kentucky, Cumberland, Tennessee, Gren River, Kanawha, Big Sandy River i Licking River. Większe miasta u wybrzeży: Pittsburgh, Louisville, Cincinnati.

Zbieg rzek Ohio i Missisipi niedaleko Cairo w stanie Illinois

Nazwa[ | edytuj kod]

Nazwa Ohio pochodzi od słowa ohiiyo’ z języka seneka (jeden z języków irokeskich), oznaczającego „dobrą rzekę”. Inne podawane tłumaczenia to „wielka rzeka” lub „piękna rzeka”.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Louisville – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Kentucky. Leży nad rzeką Ohio, która wyznacza granicę między stanami Kentucky i Indiana.

W przeszłości rzeka nosiła również nazwę Mosopeleacipi od plemienia Mosopelea oraz Pellissippi (występująca również w rozmaitych wariantach, jak np. Polesipi, Pele Sipi, Pelisipi czy Peleson). Tę ostatnią nazwę w późniejszym okresie stosowano również dla rzeki Clinch.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ohio River, Average discharge all over the years (ang.). Global River Discharge Database. [dostęp 27-12-2014].
  2. Ohio River.
  3. paca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 353.
  4. American Indian Studies, web.archive.org, 2 lutego 2007 [dostęp 2021-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-02].
  5. Ohio History Central, ohiohistorycentral.org [dostęp 2021-03-10].
  6. Henry Gannett, The origin of certain place names in the United States, Washington, Govt. Print. Off., 1905, s. 229 [dostęp 2021-01-14].
  7. The Winding River Home: Pellissippi State researches the meaning of ‘Pellissippi’, Pellissippi State News, 7 czerwca 2017 [dostęp 2021-03-10] (ang.).
  Licking River jest dopływem rzeki Ohio, długości około 515 km w północnozachodnim Kentucky w USA. Rzeka i jej dopływy nawadniają większość powierzchni stanu pomiędzy dorzeczami rzek Kentucky na zachodzie i Big Sandy na wschodzie.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Monongahela (ang. Monongahela River) – rzeka w amerykańskich stanach Wirginia Zachodnia i Pensylwania. Bierze początek w stanie Wirginia Zachodnia z połączenia rzek Tygart Valley i West Fork. W Pittsburghu łączy się z rzeką Allegheny dając początek rzece Ohio. Jej długość wynosi 206 km.
  Clinch River – rzeka w stanach Tennessee i Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Jej źródła znajdują się w pobliżu Tazewell w Wirginii. Płynie przez około 480 km do ujścia do Tennessee w Kingston.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).

  Reklama