Ogeechee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa dorzecza Ogeechee.

Ogeechee – rzeka w amerykańskim stanie Georgia, o długości 473 km. Jej największym dopływem jest rzeka Canoochee (174 km). Swoje źródła bierze na płaskowyżu Piedmont, w pobliżu miejscowości Crawfordville. Przepływa obok Midville i w pobliżu Savannah uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.

Aloza amerykańska, złotośledź, szed, szad, aloza wielka (Alosa sapidissima) – gatunek anadromicznej ryby z rodziny śledziowatych (Clupeidae).Savannah – miasto w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Georgia. Położone nad rzeką Savannah, niedaleko jej ujścia do Atlantyku.

Ogeechee ma basen o powierzchni 14 300 km² i jest jedną z niewielu rzek, które nie mają zapór.

W rzece występują takie ryby jak: aloza amerykańska, bass różowy, pomoxis, skalnik prążkowany, lepomis microlophus, sumy, a także zagrożony wyginięciem jesiotr krótkonosy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ogeechee River, Georgia River Network [dostęp 2019-03-08] (ang.).
Sumokształtne (Siluriformes) – rząd ryb promieniopłetwych (Actinopterygii), pierwotnie słodkowodnych, o dużym zróżnicowaniu pod względem morfologicznym i biologicznym. Wiele gatunków ma duże znaczenie gospodarcze jako ryby konsumpcyjne. Gatunki o niewielkich rozmiarach są popularne w akwarystyce. Najliczniej występują w wodach słodkich Ameryki Południowej, poza tym zasiedliły Afrykę, Europę i Azję. Przedstawiciele rodzin Ariidae i Plotosidae przystosowali się do życia w wodzie morskiej. W zapisie kopalnym znane są otolity sumokształtnych z pokładów kredy. Dawniej klasyfikowane były w randze podrzędu o nazwie sumowce (Siluroidei) w karpiokształtnych.Skalnik prążkowany, rokus, skalnik (Morone saxatilis) – gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny moronowatych (Moronidae).
Reklama