Official Charts Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo OCC od października 2011 roku

Official Charts Company (OCC), wcześniej jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:

Daily Express - brytyjski, konserwatywny dziennik-tabloid wydawany przez Express Newspapers. Nakład ok. 1 mln egzemplarzy.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
 • UK Albums Chart
 • UK Singles Chart
 • UK DVD Chart
 • UK Download Chart
 • Wszystkie notowania publikowane są w niedzielę wieczorem. Ponadto pojawiają się notowania singli, albumów i filmów : UK Dance Chart, UK Indie Chart, UK R&B Chart, UK Rock Chart, Asian Download Chart, Scottish Singles and Albums, Welsh Singles and Albums i UK Budget Albums.

  BBC Radio 1 – brytyjska ogólnokrajowa stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Powstała w roku 1967, kiedy to uznano, że dotychczasowy kanał radiowy BBC poświęcony muzyce popularnej - BBC Light Programme - nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych słuchaczy, którzy preferują rozmaite rozgłośnie pirackie. Light Programme został więc podzielony na dwie nowe stacje - adresowane do młodzieży Radio 1 i przeznaczone dla nieco starszego odbiorcy BBC Radio 2. Jest drugą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  5 września 2008 roku The Official UK Charts Company wraz ze zmianą nazwy na Official Charts Company i wprowadziła nowe logo firmy.

  Partnerami Official Charts Company są:

 • magazyny – Music Week, Billboard (USA), Music Network (Australia), Songlines,
 • gazety – „Daily Express”, „Daily Mirror”, „Daily Record”, „Daily Star”, „Independent”, „The Sun”,
 • programy telewizyjne – MTV, VH1, VIVA, 4Music, The Box, Smash Hits
 • programy radiowe – BBC Radio 1, BBC Radio 2, BBC 1Xtra, BBC Asian Network, Classic FM.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Us – The Official Charts Company (ang.). theofficialcharts.com. [dostęp 2011-11-20].
  2. The Charts We Compile (ang.). theofficialcharts.com. [dostęp 2011-11-20].
  3. Ben Cardew: OCC re-brand is Official (ang.). musicweek.com, 2008-09-05. [dostęp 2011-11-20].
  4. Where the Official Charts appear (ang.). theofficialcharts.com. [dostęp 2011-11-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Official Charts Company (ang.)
 • Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.BBC Asian Network – brytyjski ogólnokrajowy kanał radiowy należący do publicznego nadawcy, BBC. Jest adresowany do osób pochodzenia południowoazjatyckiego i część programu nadaje w językach z tego regionu. To obecnie jedyna w portfolio BBC ogólnobrytyjska stacja skierowana do przedstawicieli mniejszości etnicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  UK Download Chart, a właściwie The UK Official Download Chart – kompilacja tworzona przez UK Charts Company w oparciu o przemysł muzyczny. Tydzień notowania trwa od niedzieli do soboty, natomiast przeboje są publikowane w środę po południu tak, aby nie kolidować z nadawanymi na weekendzie zestawieniami UK Singles Chart.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  The Daily Mirror - bulwarowy dziennik brytyjski, wydawany od 1903 w Londynie (Alfred Harmsworth). W 1996 przemianowany na The Mirror, wkrótce powrócił do starej nazwy.
  Viva, zapisywane graficznie jako VIVA – muzyczny kanał telewizyjny niegdyś należący do niemieckiej spółki Viva Media GmbH z siedzibą w Kolonii w Niemczech, założony 1 grudnia 1993 roku. Od 2004 roku Viva należy do Viacomu, właściciela m.in. MTV.

  Reklama