Odruch kolanowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Odruch rzepkowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odruch kolanowy, odruch rzepkowyodruch wyprostowania nogi w stawie kolanowym pod wpływem uderzenia w ścięgno mięśnia czworogłowego uda poniżej rzepki.

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu(z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.

Jest to odruch rozciągowy występujący u ludzi i innych zwierząt. Uderzenie powoduje krótkie rozciągnięcie mięśnia co pobudza receptory jego wrzecion mięśniowych co z kolei powoduje skurcz mięśnia czworogłowego uda.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. odruch kolanowy w sjp.pwn.pl. [dostęp 2015-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-25)].
  2. Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt: podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów: praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 41. ISBN 83-09-01792-8.
Reklama