Odo (Star Trek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odo – fikcyjna postać z serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Przedstawiciel rasy Zmiennokształnych. W postać tę wcielił się René Auberjonois.

Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu.Imperium (od łac. imperium) – struktura polityczna, władająca na wielkim obszarze terytorialnym. Pochodzi od łac. słowa imperium oznaczającego zakres władzy rzymskich najwyższych urzędników.

Życiorys[ | edytuj kod]

Konstabl Odo to jedna z głównych postaci serialu. Odo należy do rasy Zmiennokształnych, którzy są założycielami Dominium, potężnego imperium w kwadrancie Gamma. W przeszłości założyciele wysłali w przestrzeń kosmiczną kilkuset młodych przedstawicieli swojej rasy, by dzięki nim poznać odległe zakątki galaktyki. Odo był jednym z wysłanych. Został odnaleziony przez Kardasjan w Pasie Denoriusa i został oddany do laboratorium bajorańskiego naukowca dr Mora Pol. To on nadał mu imię, które w pełnej wersji brzmi „Odo Ital”. Od tego powstała krótsza wersja Odo. W wolnym tłumaczeniu jego imię oznacza „nic”. Z czasem Odo nauczył się imitować humanoidalny wygląd i odszedł z laboratorium doktora Mary Pola. Kardasjanie zaproponowali mu przejęcie funkcji szefa ochrony promenady na orbitującej wokół Bajor stacji Terok Nor. Po wycofaniu się Kardasjan z Bajor, Odo pozostał na stacji dowodzonej teraz przez oficera Gwiezdnej Floty komandora Benjamina Sisko. Sisko pozostawił go na stanowisku szefa ochrony stacji, która teraz znajdowała się tuż przy wejściu do korytarza podprzestrzennego między kwadrantem Alfa a Gamma. W 2371 roku w czasie misji zwiadowczej federacji w poszukiwaniu przywódców Dominium, Odo dowiaduje się o swoim pochodzeniu i poznaje członków swej rasy. Są oni paranoidalnymi zmiennymi, którzy w przeciągu tysiącleci stworzyli ogromne imperium, które inkorporowało wiele światów i ras kwadrantu Gamma. Zmienni zaproponowali Odo aby ten zajął przynależne sobie miejsce we wspólnocie, on jednak odmówił.

Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.Lista głównych postaci (oraz aktorów grających je) występujących we wszystkich 6 serialach z uniwersum – świata Star Trek:

Do wybuchu wojny Federacji z Dominium, Odo pełni służbę na stacji DS9 jako szef ochrony i zachowując lojalność wobec Floty Gwiezdnej i Bajoran. W tym samym czasie coraz silniej budzi się w nim romantyczne uczucie względem major Kiry. Odo staje się pierwszym zmiennym, który zabija członka swojej rasy, zostaje za to ukarany przez Wielkie Łącze odebraniem mu możliwości zmiany postaci. To powoduje, że Odo traci chęć do pracy i wszystko staje mu się obojętne. Pod przymusem bierze udział w misji na Qo'noS, która zaowocowała w następnych odcinkach końcem wojny Federacji z Imperium Klingońskim. Odo odzyskuje zdolności zmiany postaci po tym, jak umierający młody z jego gatunku ofiaruje mu swą zdolność, łącząc się z Odo.

Deep Space Nine (w skrócie DS9; także Terok Nor) – fikcyjna stacja kosmiczna, stanowiąca główne miejsce akcji w serialu Star Trek: Stacja kosmiczna (ang. Star Trek: Deep Space Nine). Stacja występuje też w powstałej na podstawie tego serialu serii książek, w komiksach i grach wideo oraz w pojedynczych odcinkach seriali Star Trek: Następne pokolenie i Star Trek: Voyager.Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.

Podczas pobytu na Ziemi w kwaterze głównej Floty Gwiezdnej Odo zostaje zainfekowany wirusem stworzonym przez Sekcję 31, który blokuje zdolności utrzymania postaci, a z czasem doprowadza do śmierci. Po wybuchu wojny Federacji z Dominium i zajęciu stacji Deep Space 9 przez Dominium i Kardasjan Odo łączy się z Założycielką, która stara się go namówić do powrotu do Wielkiego Łącza. Przez pewien czas wydaje się, że jej się udało. Odo traci zaufanie major Kiry, która planuje dywersję na stacji, w chwili kiedy flota Federacji i Klingonów będzie starała się odbić Deep Space 9. W decydującej chwili Odo przybywa z pomocą pani major i Romowi.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Wirusy (łac. virus – trucizna, jad) – skomplikowane cząsteczki organiczne, nie mające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Zawierają materiał genetyczny w postaci RNA (wirusy RNA) lub DNA, wykazują jednak zarówno cechy komórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej.

Po odbiciu stacji rozkwita romans Kiry i Odo. Będzie trwał aż do końca wojny, kiedy to Odo w zamian za kapitulację sił Dominium na Kardasji obieca, że powróci na planetę Zmiennych by tam zająć swoje miejsce w Wielkim Łączu.

Zobacz reż[ | edytuj kod]

 • Lista postaci serii Star Trek
 • Star Trek: Stacja kosmiczna
 • Pułkownik Kira Nerys- postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Deep Space Nine. Kira Nerys jest przedsiawicielem rasy Bajoran, pełni rolę pierwszego oficera na stacji Deep Space 9. Odtwórcą jej roli jest Nana Visitor.Rasa – dostatecznie liczna grupa organizmów w obrębie jednego gatunku, zdolna do rozmnażania w warunkach naturalnych, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych cechach istotnych dla odróżnienia jej od innych organizmów tego gatunku. Rasa wykształca się samorzutnie lub zostaje wyhodowana przez człowieka w wyniku stosowanych metod hodowlanych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Inkorporacja – pojęcie prawa międzynarodowego, zbliżone do pojęcia zjednoczenia. Oznacza wchłonięcie terytorium przez państwo.
  Bajorfikcyjna planeta w uniwersum „Star Trek” zamieszkiwana przez rasę Bajoran, jedna z 14 w układzie planetarnym o tej samej nazwie. Jako jedyna wśród nich posiada atmosferę, w której może istnieć życie. Znajduje się około 50 lat świetlnych od Ziemi. Największym miastem, a zarazem stolicą planety, jest Dahkur.
  Humanoid – każdy byt, którego kształt ciała przypomina ludzkie. Termin obejmuje więc ssaki naczelne jak i mityczne istoty czy sztuczne organizmy (androidy), szczególnie w kontekście fantastyki naukowej i fantasy.
  Gwiezdna Flota – (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.
  René Murat Auberjonois (ur. 1 czerwca 1940 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i reżyser, pochodzenia francusko-szwajcarskiego.

  Reklama