Odawara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odawara (jap. 小田原市 Odawara-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu (Honshū).

Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Hadano (jap. 秦野市 Hadano-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w środkowej części wyspy Honsiu.

Położenie[ | edytuj kod]

Miasto leży w zachodniej części prefektury Kanagawa nad zatoką Sagami. Graniczy z:

 • Hakone
 • Minamiashigarą
 • Ōi, Kaisei, Nakai
 • Hakone, Manazuru, Yugawara
 • Historia[ | edytuj kod]

  Miasto było jedną ze stacji na trasie Tōkaidō w okresie Edo.

  20 grudnia 1940 roku w wyniku połączenia miasteczek Odawara (jap. 小田原町 Odawara-machi), Ashigara (jap. 足柄町 Ashigara-machi) i wsi Ōkubo (jap. 大窪村 Ōkubo-mura), Hayakawa (jap. 早川村 Hayakawa-mura) i Sakawa (jap. 酒匂村 Sakawa-mura) powstało miasto Odawara.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Manly – geograficzna nazwa dzielnicy (przedmieścia), położonej na terenie samorządu lokalnego Manly, wchodzącej w skład aglomeracji Sydney, w stanie Nowa Południowa Walia, w Australii.

  W dniu 15 sierpnia 1945 miasto było ostatnim bombardowanym w Japonii.

  W mieście urodził się Hiroyuki Kawai.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Prefektura Kanagawa (jap. 神奈川県, Kanagawa-ken) − prefektura znajdująca się w na południu regionu Kantō w Japonii. Jest częścią aglomeracji Tokio. Jej stolicą jest miasto Jokohama.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.
  Central Japan Railway Company (jap. 東海旅客鉄道株式会社 Tōkai Ryokaku Tetsudō Kabushiki-gaisha), nazywana w skrócie JR Central (jap. JR東海 JR Tōkai) – przewoźnik wchodzący w skład grupy JR (JR Group) i prowadzący transport kolejowy na obszarze środkowego Honsiu. Siedziba główna spółki mieści się w Nakamura-ku, w Nagoi, w prefekturze Aichi.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama