Ocypode

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ocypode macrocera
Ocypode convexa

Ocypode – (z stgr. ώκυπόδη, okypode = szybkie stopy) rodzaj krabów morsko-lądowych zaliczanych do rodziny Ocypodidae.

Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).Tułacz hawajski (Ocypode ceratophthalma) – gatunek kraba morsko-lądowego zaliczany do rodzaju Ocypode. Występuje w regionie Indo-Pacyfiku, zamieszkuje lasy namorzynowe i piaszczyste plaże. Charakteryzuje się jasnym ubarwieniem, które pozwala mu maskować się na piasku, w którym kopie norki. Próba zajęcia norki sąsiada może zaowocować agresywną, kilkusekundową walką. Żeruje w nocy, dzień spędzają ukryty w piasku.

W innych językach zyskały przydomek krab zjawa (ang. ghost crab, hiszp. cangrejo fantasma), gdyż potrafią niezwykle szybko zniknąć z pola widzenia – uciekają z prędkością ponad 20 km/h stosując nagłe zwroty i zmiany kierunku. Para czarnych oczu zapewnia im widzenie w polu 360°, dzięki temu mogą obserwować lot owadów i łapać je w powietrzu. Ich widzenie bezpośrednio z przodu jest ograniczone, dlatego stają się łatwą ofiarą dla ptaków – aby tego uniknąć, często zagrzebują się w podłożu.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

Opis[ | edytuj kod]

Kraby te mają gruby, w obrysie prawie czworokątny karapaks o słabo zanzaczonym podziale na regiony i szerokiej części frontalnej. Rogówki oczu zajmują u nich większą część brzusznej strony słupków ocznych. Czułki pierwszej pary mają dość długie. U obu płci występuje znacząca dysproporcja rozmiarów szczypiec lewych i prawych. Większa para szczypiec zwykle ma propodit wyposażony w guzkowaną lub rowkowaną listewkę, która służy do wydawania dźwięków. Odnóża kroczne czterech początkowych par są krótkie, grube i mają żłobkowane daktylopodity.

Ocypode gaudichaudii – gatunek krabów morsko-lądowych zaliczanych do rodzaju Ocypode. Zamieszkuje strefy przybrzeżne Ameryki Południowej.Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

iNaturalist – projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim.
Strydulacja (stridulatio) – wydawanie dźwięków poprzez pocieranie różnych części ciała. Wiele zwierząt bezkręgowych, głównie owady, skorupiaki i pajęczaki, wykształciło wyspecjalizowane aparaty strydulacyjne – najczęściej znajdują się na skrzydłach i odnóżach.
Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów (Decapoda).
Ocypode ryderi – gatunek kraba morsko-lądowego zaliczany do rodzaju Ocypode. Zamieszkuje piaszczyste plaże, rzadziej lasy namorzynowe w zachodniej części Oceanu Indyjskiego i w Pacyfiku. Można go zaobserwować na oceanicznych plażach w grupach liczących tysiące osobników. Jest wszystkożerny, poluje także na młode żółwie morskie, biegnące do morza zaraz po wykluciu. Jest bardzo odporny na odwodnienie. W przeciwieństwie do tułacza hawajskiego jego oczy nie są osadzone na wysokich słupkach.
Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
Kimberley (ang. Kimberley Plateau) - wyżyna w północnej Australii, część Wyżyny Zachodnioaustralijskiej, jeden z dziewięciu regionów Australii Zachodniej. Od południa graniczy z Wielką Pustynią Piaszczystą, a od wschodu z pustynią Tanami. Od zachodu i północy otoczona Oceanem Indyjskim Zbudowana jest górnoproterozoicznych i paleozoicznych skał okruchowych i weglanowych. Rzeźba charakteryzuje się silnie zdenudowanymi grzbietami (najwyższy Mount Ord, 936 m n.p.m. w Górach Króla Leopolda), płaskowyżami i pojedynczymi wzgórzami twardzielcowymi. Wyżyna porozcinana jest dolinami rzek, również okresowych, tworzących promienisty układ sieci.
Propodit (łac. propus) – przedostatni, licząc od nasady, człon (podomer) endopoditu odnóża skorupiaków. Poprzedzony jest karpopoditem, a za nim znajduje się daktylopodit. Jego odpowiednikiem u innych stawonogów jest stopa.

Reklama