Oceanarium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miami Seaquarium w Virginia West k/Miami

Oceanarium, akwarium morskie – zespół zbiorników wypełnionych wodą morską przeznaczonych do hodowli fauny i flory morskiej oraz oceanicznej. Oceanarium może być wykorzystywane do hodowli, prezentacji roślin i zwierząt oraz do prowadzenia badań nad ich biologią i psychiką. Oceanaria mogą być tworzone w formie akwarium, basenu lub specjalnie wydzielonej przybrzeżnej części morza. Podjęto również próby hodowli w oceanariach wielorybów oraz ryb głębinowych. Szczególnym rodzajem oceanarium jest delfinarium, a jego rozwiniętą formą – morski park rozrywki.

Ochaby (cz. Ochaby, niem. Ochab) – sołectwo w Polsce położone w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Skoczów. Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia wynosi 1318 ha, a liczba ludności 2016, co daje gęstość zaludnienia równą 153 os./km².Akwarium morskie - akwarium, w którym w warunkach naśladujących środowisko morskie hoduje się morskie rośliny i zwierzęta.

Oceanaria na świecie[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Lista akwariów i oceanariów.
 Osobny artykuł: Lista delfinariów.

Do znanych oceanariów należą zlokalizowane w takich miastach jak m.in.:

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – zlokalizowany jest w Warszawie w dzielnicy Praga Północ, przy ulicy Ratuszowej 1/3. Zoo zostało otwarte w 1928 na powierzchni 12 ha i początkowo posiadało ok. 500 okazów. Obecnie jego powierzchnia wynosi 32 ha.Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym.
Ameryka Północna
 • ChicagoShedd Aquarium (akwarium słodko- i słonowodne z przewagą ekspozycji oceanicznej)
 • Nowy Jork – New York Aquarium (założone w 1896)
 • OrlandoSeaWorld Orlando (morski park rozrywki)
 • Riverhead – Atlantis Marine World (morski park rozrywki m.in. z pingwinarium i oceanarium, ale przede wszystkim największe na świecie słodkowodne akwarium amazońskie)
 • St. Augustine (Floryda)Marineland of Florida (założone w 1937 r. – obecnie morski park rozrywki)
 • San Antonio – SeaWorld San Antonio (powierzchnia 100 hamorski park rozrywki)
 • Australia i Oceania
 • Hawaje
 • Honolulu – Waikīkī Aquarium specjalizujące się w hodowli ryb raf koralowych, udostępnione zwiedzającym 19 marca 1904 r., znane także jako Honolulu Aquarium
 • Māʻalaea – Maui Ocean Center, tropikalne akwarium rafowe udostępnione 18 marca 1998 r.
 • Sydney – Sydney Aquarium (założone w 1988 r., akwarium z przewagą wystaw słonowodnych, m.in. Mermaid Lagoon, Southern Ocean oraz Northern Ocean)
 • Azja
 • Hongkong – Ocean Park Hong Kong (założone w 1977 r. – morski park rozrywki, m.in. z oceanarium oraz kolejka górska)
 • Kushimoto – wieża obserwacyjna pod morzem oraz akwarium w parku morskim Kushimoto Marine Park Center [1]
 • Nagoja – Port of Nagoya Public Aquarium (Oceanarium „The Ocean” oraz specjalne Akwarium Arktyczne „the Antarctic” [2]
 • Tokio – Tokio Sea Life Park w parku Kasai Rinkai (typowy morski park rozrywki z akwarium (słodko- i slonowodnym) i pingwinarium, a także miejscem na biwakowanie, obserwacje ptaków, gry zespołowe, do parku przylega Disneyland [3])
 • Europa
 • Amsterdam – akwarium w Natura Artis Magistra
 • Barcelona – L’Aquàrium de Barcelona (oceanarium z muzeum edukacyjnym [4])
 • Berlinakwarium w ogrodzie zooologicznym Hauptstadt Zoo Aquarium (sukcesor legendarnego Aquarium Unter den Linden z 1869 [5]), morski park rozrywki „Aqua Dom” – Sea Life Berlin – największe na świecie akwarium cylindryczne [6]
 • Edynburg – Deep Sea World
 • Genua – Acquario di Genova w formie wioski morskiej z ogrodem botanicznym i muzeum [7]
 • Hellabrunn k. Monachium – ogród zoologiczny Münchener Tierpark Hellabrunn AG (akwarium morskie założone w 1938 r.)
 • Kolonia – akwarium w Kölner Zoo (słodkowodne Akwarium Renu oraz morskie Akwarium Pacyfiku)
 • LizbonaOceanário de Lisboa, największe zamknięte oceanarium w Europie
 • Monako – Musée Océanographique de Monaco (Monakijskie Muzeum Oceanograficzne działające przy Instytucie Oceangoraficznym w Paryżu), znajduje się tu ok. 400 gatunków ryb
 • Neapol – Stazione Zoologica Anton Dohrn di Napoli (akwarium tutaj otwarto w 1874, jako siódme akwarium publiczne w Europie)[8]
 • Plymouth – National Marine Aquarium
 • Rotterdam – „Oceanium” w Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde otwarte w 2001 [9]
 • StambułTurkuaZoo w Stambule, największe pod względem powierzchni w Europie, a trzecie na świecie
 • Stuttgart – akwarium w ogrodzie botaniczno-zoologicznym Wilhelma (otwarte w 1967 [10])
 • Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Aquarium i Muzeum Przyrodnicze w Krakowie – zlikwidowane, działające w latach 2008-2012 prywatne akwarium z siedzibą w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9.
  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Wieloryb – potoczna nazwa niektórych ssaków z rzędu waleni o większych rozmiarach. Wieloryby są największymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię. Od wieków poławiane dla mięsa, a przede wszystkim dla tłuszczu i spermacetu. Wieloryby, w odróżnieniu od ryb, mają płetwy poziome, a nie pionowe, dzięki czemu szybciej pływają.
  St. Augustine – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, w hrabstwie St. Johns. W 2004 roku miasto zamieszkiwało ok. 12 tysięcy mieszkańców. Zostało założone w roku 1565. Jest to najstarsza europejska osada w kontynentalnej części USA. Przez 235 lat była to polityczna i militarna stolica hiszpańskiej prowincji Floryda.
  Marineland of Florida – morski park rozrywki położony niemal w całości w miejscowości Marineland i tylko w niewielkiej części w miejscowości St. Augustine w stanie Floryda. Powstał w 1938 jako oceanarium pod nazwą Marine Studios, ponownie otwarty w 2006 (po 2-letnim remoncie), a od początku 2011 roku wykupiony przez Georgia Aquarium (największe akwarium na świecie). Charakterystyczną atrakcją parki jest możliwość kąpieli w basenie z delfinami.
  Pingwinarium (ang. penguinarium) – część ogrodu zoologicznego, rzadziej odrębny obiekt zajmujący się hodowlą, badaniem oraz eksponowaniem pingwinów. Najsłynniejsze na świecie pingiwnarium to australijskie Kangaroo Island Penguine Centre.

  Reklama