Obszar Chroniony Annapurny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obszar Chroniony Annapurny (ang. Annapurna Conservation Area Project – ACAP) – największy chroniony obszar przyrody w Nepalu w rejonie masywu Annapurny, założony w 1986 przez króla Mahendrę w ramach projektu King Mahendra Trust for Nature Conservation (KMTNC).

Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Annapurna (sanskryt: अन्नपूर्णा – Annapūrṇā) – ośmiotysięcznik, dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi (8091 m n.p.m.). Po obu stronach głębokiego przełomu rzeki Kali Gandaki w centralnym Nepalu wypiętrzają się potężne masywy górskie; kulminację jednego z nich stanowi Dhaulagiri, a w odległości 33 km od tego szczytu po wschodniej stronie Kali Gandaki wznosi się drugi olbrzym – Annapurna. Indyjska Służba Topograficzna nazwała ją Szczytem XXXIX. Annapurna położona jest na północny zachód od Katmandu. Obszar chroniony dookoła Annapurny (ACAP) jest znanym regionem trekkingowym.

Obszar rezerwatu jest niezwykle zróżnicowany zarówno biologiczne, jak i etnicznie, co czyni go jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych Nepalu, przyciągających ponad 60% z całkowitej liczby odwiedzających kraj miłośników turystyki górskiej.

Popularne szlaki w rejonie ACAP[ | edytuj kod]

Annapurna Base Camp[ | edytuj kod]

A.B.C

Szlak prowadzi do bazy u stóp południowego zbocza Annapurny. Jest dobrze przygotowany turystycznie, a poszczególne schroniska nie są od siebie odległe o więcej niż 1-2 godz. marszu. W istocie wspólny odcinek szlaku rozpoczyna się w miejscowości Chomrong, do której można dotrzeć na co najmniej trzy sposoby:

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Machhaphuchhare, Maćhapućhare (nepali: माछापुछ्रे) – szczyt w masywie Annapurny w Himalajach, osiągający wysokość 6993 m n.p.m.. Według języków miejscowych nazwa oznacza "rybi ogon" - jednak ten kształt widoczny jest dopiero, kiedy mijamy górę z boku, na przykład podczas trekkingu dookoła Annapurny. Machhapuchhare jest uważana przez miejscową ludność za świętą górę, przez co władze Nepalu ustanowiły całkowity zakaz wspinaczki na szczyt. Z uwagi na swój kształt Machhapuchhare bywa nazywana "Matterhornem Nepalu". Szczyt góruje nad doliną Pokhary, szczególnie pięknie prezentuje się znad jeziora Phewa Tal.
  1. z Pokhary autobusem bądź taksówką do miejscowości Phedi, dalej pieszo przez miejscowości Dhampus, Tolka, Landruk, Jhinu Danda do Chomrongu;
  2. z Pokhary autobusem bądź taksówką do miejscowości Naypul, dalej przez Birethanti, Syauli Bazaar, Ghandruk bądź Jhinu Danda do Chomrongu;
  3. kończąc szlak wokół masywu Annapurny i odbijając w Ghorepani na wschód do Chomrongu.

Niezależnie od wyboru trasy początkowej, szlaki do Chomnrongu prowadzą wśród pól ryżowych i zamieszkanych dolin podnóża Annapurny, pokrytych gęsta siecią ścieżek zarówno turystycznych, jak i tych znanych tylko mieszkańcom regionu, zasadniczo na wysokościach od 1000 – 2000 m n.p.m. W porze deszczowej (czerwiec-wrzesień) w niektórych rejonach pewną niedogodnością dla trekkerów mogą być pijawki.

Muktinath (trl. Muktināth, trb. Muktinath) – village development committee w zachodniej części Nepalu w strefie Dhawalagiri w dystrykcie Mustang. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 186 gospodarstw domowych i 990 mieszkańców (493 kobiet i 497 mężczyzn).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Z Chomnrongu szlak prowadzi w dół, do mostu na rzece Modi Khola i dalej w górę przez Sinuwa, Bamboo Lodge (2335 m), Himalaya, Deurali (3230 m) do bazy u stóp Machapuchare (3720 m), z której do bazy A.B.C. (4095 m) pod Annapurną jest już tylko do 2 godz. marszu.

Annapurna Circuit – szlak wokół masywu Annapurny[ | edytuj kod]

Szlak dookoła Annapurny jest niezwykle widowiskowym obejściem masywu szczytów Annapurny, zwykle jest przechodzony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara z powodu łatwiejszego podejścia na przełęcz Thorung La (5416 m n.p.m.) stanowiącej najwyższy, kulminacyjny, punkt trekkingu.

Mahendra Bir Bikram Shah Dev (nep. महेन्द्र वीर विक्रम शाहदेव, ur. 11 czerwca 1920, zm. 31 stycznia 1972) – król Nepalu od 1955 do swojej śmierci w 1972. Następca i syn króla Tribhuvana, poprzednik i ojciec króla Birendry.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Cała trasa jest atrakcyjna widokowo i umożliwia obcowanie tak ze zmieniającą się wraz z wysokością przyrodą jak i kulturą buddyjską żyjących w tym regionie etnicznych społeczności Gurung, Manaaggi, Thakali oraz tybetańskich uchodźców. Największe atrakcje trekkingu to widoki na szczyty Mansalu, Annapurny, Dhaulagiri, zdobycie przełęczy Thorung La, zwiedzanie świętego w kulturze hinduistycznej miasteczka Muktinath (miejsce licznych pielgrzymek) oraz powrót jednym z najgłębszych na świecie wąwozem rzeki Kali Gandaki.

(Poniższa lista być może jest niekompletna. Zaleca się jej uzupełnianie w oparciu o wiarygodne źródła.) Parki narodowe położone na obszarze Azji

Początkowo przejście całej trasy zajmowało około 21-23 dni, obecnie szlak wyraźnie się skraca z powodu budowania dróg umożliwiających rozpoczęcie szlaku już niemal w Syange (1140 m n.p.m.) i ułatwienia komunikacyjne po przejściu przełęczy. Obecnie można już wrócić jeepem i autobusem bezpośrednio z Muktinath do Pokhary w ciągu 1-2 dni, co umożliwia zrealizowanie trekkingu w ciągu 12-14 dni.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Ilustrowany przewodnik Annapurna Circuit
  • Galeria fotografii stereoskopowej 3d
  • Annapurna Conservation Area Project
  • Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Parki narodowe Azji
  • Reklama