Obszar Chronionego Krajobrazu Palava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z zamkowego wzgórza na zbiornik wodny Nové Mlýny III
Widok ze zbocza Děvina na ruiny zamku Děvičky; w tle, u dołu - dolina Dyi (jezioro zaporowe Nové Mlýny)

Obszar Chronionego Krajobrazu Pálava (czes. CHKO Chráněná krajinná oblast Pálava) w Czechach, w kraju południowomorawskim, na wysokim południowym brzegu dolnej Dyi, na północno-zachodnim cyplu Kotliny Panońskiej, w okolicach Brzecławia. Powstał 19 marca 1976. Powierzchnia parku: 83,0 km². Od 1986 rezerwat biosfery, a od 1993 ochrona ptactwa wodno-błotnego na mokradłach dolnej Dyi objęła konwencja ramsarska.

Brzecław (czes. Břeclav, niem. Lundenburg) to miasto w kraju południowomorawskim w Czechach, 50 km na południowy wschód od Brna. Leży w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją nad rzeką Dyją, ma powierzchnię 87,17 km² i około 26000 mieszkańców.Rezerwat przyrody Cahnov – Soutok (cz. Přírodní rezervace Cahnov – Soutok) – rezerwat przyrody w Czechach, w kraju południowomorawskim, w powiecie Břeclav. Powstał 28 grudnia 1949 i obejmuje 13,46 ha powierzchni w granicach CHKO Palava.

Krajobraz[ | edytuj kod]

 • rzeka Dyja z jeziorami zaporowymi Nové Mlýny (najniższy punkt wysokościowy 163 m n.p.m.)
 • Wzgórza Pawłowskie z wapiennymi ostańcami, grodziskami i ruinami zamków średniowiecznych (najwyższy punkt wysokościowy góra Děvin - 554 m n.p.m.
 • malownicze wioski winiarskie
 • Kotlina Panońska (55; węg. Kárpát-medence, serb. Panonska nizija, rum. Câmpia Panonică) – wielka równina w środkowej Europie, należąca pod względem geomorfologicznym do systemu alpejsko-karpackiego.Dyja (czes. Dyje, niem. Thaya) – rzeka w Masywie Czeskim, w Austrii i Czechach, w zlewisku Morza Czarnego, najdłuższy prawy dopływ Morawy, o długości 235 km, począwszy od miejscowości Raabs an der Thaya, gdzie następuje połączenie składających się na nią dopływów:


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Obszar chronionego krajobrazu – forma ochrony przyrody. Obszary takie zajmują różnej wielkości tereny, zwykle rozległe, obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Wzgórza Pawłowskie (513.1**; cz. Pavlovské vrchy, Pálava) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży w południowych Morawach w Czechach.
  Kraj południowomorawski (czes. Jihomoravský kraj), do 30 maja 2001 kraj brneński – region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, położony w południowej części krainy historycznej Morawy. Od południa graniczy z austriackim regionem Dolna Austria, od południowego wschodu ze słowackimi regionami kraj trenczyński i kraj trnawski, od północnego wschodu z krajem zlińskim i krajem ołomunieckim, od północy z krajem pardubickim, a od zachodu z krajem Vysočina. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego o tej samej nazwie.
  Konwencja ramsarska (ang. Ramsar Convention on Wetlands) – potoczna nazwa układu międzynarodowego dotyczącego ochrony przyrody, który został podpisany 2 lutego 1971 roku podczas konferencji w irańskim kurorcie Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Konwencja weszła w życie 21 grudnia 1975 roku. Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi: Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. 2 lutego, w kolejne rocznice podpisania konwencji, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

  Reklama