Obserwatorium w Tartu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stare obserwatorium
Główny budynek obserwatorium

Obserwatorium w Tartu (est. Tartu Observatoorium) – obserwatorium astronomiczne w Tartu (Dorpacie), założone w 1802, do 1946 obserwatorium Uniwersytetu w Dorpacie; położone na wzgórzu Tõravere.

Uniwersytet w Tartu, est. Tartu Ülikool, w przeszłości Academia Gustaviana, Uniwersytet Dorpacki, (Kaiserliche) Universität (zu) Dorpat – wyższa uczelnia w Tartu w Estonii. Odegrała bardzo dużą rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego, po zlikwidowaniu przez Rosję uczelni w Rzeczypospolitej. W odróżnieniu od innych uczelni na ziemiach należących w tym czasie do Rosji, Uniwersytet Dorpacki prowadził liberalną politykę i unikał dyskryminacji Polaków.Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.

Pierwsze obserwatorium, należące do Uniwersytetu w Tartu (58°22′47,2″N 26°43′17,7″E/58,379778 26,721583) utworzono w 1802 roku. Budynek został ukończony w 1810 roku, a w 1814 r. Friedrich Georg Wilhelm Struve zakończył montaż wyposażenia i rozpoczął prowadzenie obserwacji.

Tartu (Dorpat; niem. i szw. Dorpat, d. ros. Дерпт) – drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Transport lotniczy obsługuje Port lotniczy Tartu.

W 1946 roku obserwatorium zostało wydzielone ze struktur uniwersytetu i stało się jednostką Estońskiej Akademii Nauk. W 1958 roku rozpoczęto budowę nowego budynku, a ukończono 5 lat później.

Obserwatorium posiada trzy duże teleskopy, największy to 1,5-metrowy teleskop zwierciadlany w układzie Cassegraina.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tartu Old Observatory (ang.). [dostęp 2010-06-25].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Obserwatorium w Tartu
  • Stare obserwatorium w Tartu
  • Reklama