Obrazkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}
Gymnostachys anceps (Gymnostachydoideae)
Orontium wodne (Orontioideae)
Rzęsa drobna (Lemnoideae)
Monstera deliciosa (Monsteroideae)
Anthurium andraeanum (Pothoideae)
Anaphyllum sp. (Lasioideae)
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcadoideae)
Obrazki kreteńskie (Aroideae)

Obrazkowate (Araceae Juss.) – rodzina roślin zielnych, rzadziej krzewów, należąca do rzędu obrazkowców (według systemu Reveala 2008) lub żabieńcowców (według systemu APG III i APG IV). Rośliny tu należące charakteryzują się kwiatostanem w formie kolby, której zazwyczaj towarzyszy podsadka w postaci spathy. Występują głównie w lasach tropikalnych, ale także w klimacie umiarkowanym. Rodzina obejmuje 3645 gatunków skupionych w 144 rodzajach (wartości te jednak różnią się w zależności od ujęcia systematycznego). Nazwą potoczną rośliny z tej rodziny jest w wielu językach słowo "aroid" lub "arum". Duże znaczenie ekonomiczne jako roślina dostarczających bulw taro bogatych w skrobię ma kolokazja jadalna. Jadalne bulwy ma także m.in. żółtosocza strzałkowata, dziwidło Riviera, Cyrtosperma merkusii, u niektórych gatunków jadalne są także liście. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, w krajach klimatu umiarkowanego często uprawiane jako doniczkowe (np. z rodzajów monstera, epipremnum, skrzydłokwiat), liczne są także popularnymi roślinami uprawnymi w stawach (np. orontium, czermień, cantedeskia) lub akwariach (np. zwartka, pistia). Anturium i cantedeskia są popularnymi roślinami wykorzystywanymi na kwiat cięty w kwiaciarstwie.

Skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 49 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku do Peru i Brazylii), Azji Południowo-Wschodniej (od Filipin i Celebesu do Nowej Gwinei) oraz z zachodniej Oceanii (Karoliny).Anaphyllum Schott – rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 2 gatunki występujące na południu subkontynentu indyjskiego, w Tamil Nadu i Kerala: Anaphyllum beddomei Engl. i Anaphyllum wightii Schott. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów ανά (ana – w górę, za) i φύλλο (phyllo – liść).

Morfologia[ | edytuj kod]

Pokrój Rośliny o bardzo zróżnicowanej budowie, będącej adaptacją do siedlisk naziemnych, epifitycznych i wodnych. Osiągające różne rozmiary – od bardzo drobnych do okazałych, o pędach rosnących samodzielnie lub wspinających się po podporach lub unoszących się na powierzchni wody. W tym ostatnim przypadku (podrodzina Lemnoideae) pęd zredukowany jest do plechopodobnego członu, a jedynymi wyróżnialnymi organami są zredukowane kwiaty oraz korzeń. Wolfia z tej podrodziny to najmniejsza roślina kwiatowa. Z kolei dziwidło olbrzymie ma organy podziemne o masie do 70 kg, kolbę kwiatostanową o długości ponad 1 m i podzieloną blaszkę liściową osiągającą 4 m średnicy. Przeważają byliny o bulwiastych kłączach. Liście Zwykle zróżnicowane na ogonek liściowy i blaszkę (brak ogonka u Gymnostachys), często dużych rozmiarów. Ogonek pochwiastą nasadą zwykle obejmuje łodygę. Użyłkowanie zróżnicowane, zwykle pierzaste, ale czasem także dłoniaste lub równoległe. Kwiaty Zwykle drobne i niepozorne, skupione w kolbę na mięsistej osi kwiatostanu i otoczone pochwą. U części przedstawicieli kwiatostan jest pułapkowy – wabi owady zapylające, ale utrudnia im wydostanie się, dzięki czemu zapylają one większą liczbę kwiatów. U pierwotnych obrazkowatych, przedstawicieli starszych linii rozwojowych kwiaty są obupłciowe, mają okwiat w dwóch okółkach liczących po dwa lub trzy listki, czasem barwne. W kwiatach takich pręciki wyrastają w dwóch okółkach wokół górnej, trójkomorowej zalążni. Większość przedstawicieli rodziny ma jednak kwiaty zredukowane, bez okwiatu i jednopłciowe. Kwiaty żeńskie skupiają się zwykle w dolnej części kolby, a męskie w środkowej i górnej, przy czym czasem oddzielone są strefą kwiatów sterylnych. Owoce Mięsiste jagody.
Gymnostachys anceps R.Br. – gatunek skrytopączkowych, wieloletnich roślin zielnych, z monotypowego rodzaju Gymnostachys w rodzinie obrazkowatych, endemiczny dla Australii, występujący na północy i wschodzie stanu Queensland i w północno-wschodnim rejonie stanu Nowa Południowa Walia, gdzie zasiedla tropikalne i wilgotne lasy twardolistne, nabrzeża i skarpy. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów γυμνός (gymnos – nagi) i σταχύς (stachys – kłos, kolec) i odnosi się do kwiatostanów pozbawionych pochew.Rhodospatha Poepp. – rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, obejmujący około 27 gatunków pochodzących z kontynentalnej Ameryki tropikalnej, występujących na obszarze od Meksyku do Brazylii, Boliwii i Gujany Francuskiej. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów ροδόν (rodon – róża, różowy) i σπάθη (spathe – szabla, w bot. pochwa kwiatostanu) i odnosi się do koloru wnętrza tego elementu kwiatostanu u niektórych gatunków.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Anadendrum Schott – rodzaj wieloletnich, wiecznie zielonych, lianopodobnych lub hemiepifitycznych roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 11 gatunków, występujących w wiecznie zielonych lasach w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, w tym kilka endemicznych. Faktyczną liczbę gatunków tego rodzaju szacuje się na nie mniej niż 30. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów ανά (ana – w górę, za) i δένδρον (dendron – drzewo).
Gonatopus Engl. – rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 5 gatunków występujących we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. Przedstawiciele tego rodzaju uważani są za relikty flory afrykańskiej, które przetrwały zmiany klimatyczne. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów γόνυ (gony – kolano) i πούς (pous – stopa) i odnosi się do budowy ogonka liściowego.
Pycnospatha Thorel ex Gagnep. – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 2 gatunki endemiczne dla Półwyspu Indochińskiego: Pycnospatha arietina Gagnep., z obszaru od południowo-wschodniej Tajlandii do Wietnamu i Pycnospatha palmata Gagnep. z Tajlandii i Laosu, gdzie zasiedlają polany wiecznie zielonych lasów równikowych. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi prawdopodobnie od greckich słów πυκνός (pyknos – gęsty) i σπάθα (spatha – szabla, w bot. pochwa kwiatostanu).
Okwiat, okrywa kwiatowa (ang. perianth, łac. perigonium, perianthium) – część kwiatu stanowiąca ochronę dla rozwijających się pręcików i słupków. U roślin owadopylnych okwiat pełni także funkcję powabni dzięki zapachowi i kolorom, dla zapylających je owadów, ptaków, ssaków i innych zwierząt.
Zwartka, kryptokoryna (Cryptocoryne) – rodzaj roślin błotnych i wodnych z rodziny obrazkowatych (Araceae), obejmujący 57 gatunków pochodzących z tropikalnych i subtropikalnych regionów południowo-wschodniej Azji, niektórych endemicznych. Pod koniec XX wieku gatunek zwartka Becketta został introdukowany do wód Teksasu. Nazwa naukowa pochodzi od greckich słów κρυπτός (kryptos – ukryty) i κορύνη (koryne – laska, buława) i odnosi się do kolby głęboko ukrytej w pochwie kwiatostanu.
Landoltia punctata (G.Mey.) Les & D.J.Crawford – gatunek pływających jednorocznych roślin wodnych z monotypowego rodzaju Landoltia, z rodziny obrazkowatych, występujący w strefach klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego w południowej Afryce, Chinach, wschodniej Azji, Indiach, Indochinach, Azji Południowo-Wschodniej, Australii, Nowej Zelandii, wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku, Ameryce Północnej i Południowej. Introdukowany w Europie: w Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Włoszech oraz w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Palestynie i Turcji. Prawdopodobnie roślina ta pochodzi z Australii i Azji Południowo-Wschodniej skąd została rozprzestrzeniona i uległa naturalizacji na innych kontynentach.
Pręcik (łac. stamen) – męski organ płciowy w kwiecie, bardzo silnie zredukowany i zmieniony liść. Ponieważ każdy pylnik (theca) ma połączone po dwa woreczki pyłkowe, pręcik okrytozalążkowych jest mikrosporofilem o 4 mikrosporangiach lub 2 synangiach dwusporangiowych. U roślin okrytonasiennych składa się z nitki pręcikowej (filamentum) i główki (anthera), która jest zróżnicowana na dwa pylniki (thecae) połączone płonnym łącznikiem (connectivum). W pylnikach znajdują się komory pyłkowe zawierające tkankę wyściełającą (tzw. tapetum) oraz tkankę zarodnikotwórczą (tzw. archespor), która wytwarza ziarna pyłku kwiatowego lub pyłkowiny. Dojrzałe pylniki pękają, pyłek się wysypuje i zostaje on dalej przenoszony przez wiatr, owady, zwierzęta, a następnie osadza się na znamionach słupków innych kwiatów (następuje zapylenie). Istnieją także rośliny o kwiatach samopylnych.

Reklama