Obi-Wan Kenobi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cosplay starego Obi-Wana Kenobiego

Obi-Wan Kenobi (znany też później jako Ben Kenobi) – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Gwiezdnych wojen. Rycerz, a następnie mistrz Jedi, z reguły posługiwał się niebieskim mieczem świetlnym. W częściach IV–VI filmu w rolę Obi-Wana wcielił się Alec Guinness, zaś w częściach I–III – Ewan McGregor.

Han Solo – postać istniejąca w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda. Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Korelia, który lata na Sokole Millenium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem Chewbaccą.Ewan Gordon McGregor (ur. 31 marca 1971 r. w miejscowości Crieff w Szkocji) - szkocki aktor. Popularność zdobył dzięki roli Marka Rentona – narkomana w filmie Trainspotting oraz Christiana w Moulin Rouge! Znany jest też z roli Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych wojnach.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Uczeń Qui-Gon Jinna, pierwszy nauczyciel Anakina Skywalkera, przyszłego Dartha Vadera. Razem ze swoim mistrzem ścigał kapitana Cohla, najemnika, który walczył z Federacją Handlową. Udali się także wraz z grupą innych Jedi na Eriadu, gdzie miał się odbyć ważny szczyt. Walczyli tam z terrorystami z Frontu Mgławicy, organizacji, która nienawidziła Federacji Handlowej. Obi-Wan ze swoim mistrzem podejrzewali, że terroryści planują zamach na Kanclerza Valoruma i starali się temu zapobiec. Pomagał im także niedawny przeciwnik, kapitan Cohl. Przywódca Frontu Mgławicy – Havik – został zabity, zamach się powiódł, ale nie na Kanclerza, tylko na dostojników Federacji Handlowej.

Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

Blokada Naboo[ | edytuj kod]

W 32 BBY Rada Jedi zleciła Qui-Gonowi i Obi-Wanowi misję udania się na planetę Naboo i przeprowadzenie negocjacji z przedstawicielami Federacji Handlowej, którzy swoimi stacjami kosmicznymi blokowali planetę. Neimoidianie (przywódcy Federacji) z rozkazu Dartha Sidiousa próbowali zabić ambasadorów, ale rycerzom udało się uciec. Podążyli na powierzchnię Naboo, gdzie uwolnili królową Amidalę i odlecieli wraz z nią na Coruscant. Po drodze musieli zatrzymać się na Tatooine, by dokonać niezbędnych napraw statku. Nieocenioną pomoc w zdobyciu części zamiennych okazał im Anakin Skywalker, 9-letni niewolnik. Qui-Gon odkrywa, że chłopiec ma największe stężenie midichlorianów we krwi ze wszystkich żyjących Jedi i postanawia wziąć go ze sobą, wierząc, że jest Wybrańcem który przywróci równowagę Mocy. Obi-Wan sprzeciwiał się decyzji mistrza, uznając, że zabierają ze sobą „kolejną żałosną formę życia” (pierwszą był jego zdaniem Jar Jar Binks, którego uratowali jeszcze na Naboo).

Nadprzestrzeń albo hiperprzestrzeń (ang. hyperspace) – w fantastyce naukowej, rodzaj alternatywnej przestrzeni, w której możliwe jest podróżowanie z prędkościami większymi niż prędkość światła w próżni, w naszym wszechświecie.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.

Cała grupa podążyła do stolicy galaktyki, na Coruscant. Tam królowa Amidala bezskutecznie walczyła w Senacie o pomoc dla swojej planety, podczas gdy Kenobi i Jinn udali się do Rady Jedi. Qui-Gon oznajmił, że chce wyszkolić Anakina na rycerza Jedi, a Obi-Wan nie potrzebuje więcej treningu i może przejść próby Jedi. Mistrzowie stwierdzili jednak, że zajmą się tą sprawą później i nakazali im obu powrócić z królową na Naboo, by stoczyć tam bitwę z siłami inwazyjnymi Federacji.

Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.

Podczas walk na planecie Obi-Wan i jego mistrz wdali się w pojedynek na miecze świetlne z Darthem MaulemSithem, uczniem Dartha Sidiousa. Po długiej walce został oddzielony od Qui-Gona, którego po chwili Maul przebił swoim mieczem. Obi-Wan zaatakował z furią Sitha i przeciął rękojeść jego miecza na dwie części. Omal nie zginął, kiedy Maul pchnął go Mocą, zamierzając zrzucić młodzieńca do szybu reaktora. Kenobi zdołał wówczas złapać w locie przycisk reaktora. Stracił miecz, który Maul strącił w przepaść, jednak udało mu się przywołać Mocą miecz Qui-Gona i zabić Sitha, rozpoławiając go. Qui-Gonowi chwilę przed jego śmiercią Kenobi zdążył przysiąc, że wyszkoli Anakina Skywalkera na rycerza Jedi.

Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.Grievous to fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, lokalny dowódca wojskowy, następnie generał i naczelny dowódca sił zbrojnych Separatystów. Przed sojuszem z separatystami nazywał się Qymaen jai Sheelal.

Mistrz Jedi[ | edytuj kod]

Młodego Obi-Wana grał Ewan McGregor, na zdj. na premierze filmu Down to love (Sydney, 2003)

Po pokonaniu Dartha Maula, Obi-Wan otrzymał tytuł rycerza Jedi (Mroczne widmo) i zgodnie z obietnicą daną swojemu Mistrzowi szkolił Anakina na rycerza Jedi. Sytuacja w galaktyce była niepewna – powstała Konfederacja Systemów Niezależnych – dowodzona przez hrabiego Dooku – która zamierzała wyłamać się z Republiki. Gdy Padme Amidala przybyła na Coruscant, by uczestniczyć w nadzwyczajnym zebraniu Senatu, o mało nie zginęła w zamachu bombowym. Kenobi podjął się misji wytropienia łowcy nagród odpowiedzialnego za wykonanie tego zlecenia. Dotarł wtedy na planetę Kamino, na której odkrył ogromną fabrykę armii klonów. Dowiedział się od rezydujących tam Kaminoan, że armię zamówił dziesięć lat wcześniej mistrz Jedi Sifo-Dyas i jest ona przeznaczona na potrzeby Republiki, o czym nikt (wliczając w to Jedi) nic nie wiedział. Postanowił powiadomić o tym Yodę i innych mistrzów, a sam zaczął ścigać łowcę nagród Jango Fetta. Dotarł za nim na planetę Geonosis, na której przypadkowo natrafił na tajną siedzibę ruchu separatystycznego oraz potężną wytwórnię droidów bojowych. W czasie wysyłania informacji o tym Anakinowi został schwytany i razem ze swym uczniem oraz Amidalą miał zostać stracony. Jednak podobnie jak oni uwolnił się na miejscu egzekucji i wziął udział w bitwie, która zapoczątkowała Wojny klonów. Został ranny i pokonany w pojedynku z Dooku i uratowany od śmierci z rąk hrabiego najpierw przez Anakina, a potem Yodę.

R2-D2 – droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny’ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, którego używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2). Separatyści, Konfederacja Systemów Niezależnych (ang. Confederacy of Independent Systems, CIS) – stronnictwo polityczne i wojskowe w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, zmierzające do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Ich przywódcą był Hrabia Dooku, a po jego śmierci Generał Grievous.

Pojedynek z uczniem[ | edytuj kod]

Trzy lata później (19 BBY – Zemsta Sithów) wojna miała się już ku końcowi. Jedna z ostatnich bitew miała miejsce na orbicie Coruscant. Obi-Wan i Anakin przeprowadzili misję uwolnienia Wielkiego Kanclerza Palpatine’a z rąk Separatystów. Więzień przebywał na krążowniku Niewidzialna Ręka, którym dowodził Generał Grievous. Został ranny podczas kolejnego pojedynku z hrabią Dooku i stracił przytomność. Odzyskał ją, dopiero gdy Anakin zabił hrabiego i wraz z Palpatine'em szukał drogi ucieczki ze statku. Szczęśliwie udało im się wylądować wrakiem okrętu na powierzchni Coruscant.

Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Qui-Gon Jinn (fonetycznie: kłaj gon dżin)(92-32 BBY) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów filmowej sagi Gwiezdne wojny. Mistrz Jedi, uczeń Hrabiego Dooku, nauczyciel i mentor Obi-Wana Kenobiego oraz według pewnych książek Xanatosa. Szczególną wagę przykładał do kwestii słuchania "żywej Mocy". Jego miecz świetlny miał zielone ostrze.

Obi-Wan otrzymał tytuł mistrza i zasiadał w Radzie Jedi. Spierał się z Anakinem o sposób prowadzenia Republiki przez Kanclerza, co do którego uważał, że posiada za dużo władzy w swoich rękach. Młody uczeń nie chciał go jednak słuchać i bronił swojego przyjaciela. Kilkakrotnie na tym tle dochodziło między nimi do sprzeczek. Podczas sesji Rady mistrzowie ustalili, że Kenobi podąży na Utapau, gdzie ukrywa się Grievous. Obi-Wan wraz z batalionem klonów rozpoczął tam bitwę, pod koniec której zabił bio-droida strzałem z blastera. Wtedy też jego żołnierze zwrócili się przeciwko niemu, gdyż Palpatine (przebywający na Coruscant) ogłosił się Imperatorem i wydał Rozkaz 66. Kenobi uniknął śmierci i odnalazł przyjaciela – Baila Organę i Yodę – z którymi podążył do stolicy galaktyki.

Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

Tam okazało się, że Palpatine jest Mrocznym Lordem Sithów i uwiódł Anakina obietnicą potęgi, która miała dać możliwość ocalenia swojej ukochanej przed śmiercią. Skywalker przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i zabił wszystkich Jedi w ich świątyni, a następnie udał się do układu Mustafar, by wyeliminować ostatnich przywódców Separatystów, którzy nie byli już potrzebni – prowadzącemu przez wiele lat podwójne życie – Palpatine'owi. Obi-Wan wspólnie z Yodą zadecydował, że należy zniszczyć obydwu Sithów. Sam miał za zadanie wytropienie (do czego wykorzystał Padme) i zgładzenie Anakina.

Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.Żołnierze-klony to postacie ze świata Gwiezdnych wojen. Byli żołnierzami walczącymi dla Starej Republiki, wyhodowanymi na wiecznie deszczowej, pokrytej bezkresnymi oceanami planecie Kamino na rozkaz mistrza Jedi Sifo-Dyasa.

Gdy dotarł na Mustafar, ukryty na statku byłej królowej Naboo, Anakin był zaskoczony. W gniewie zaczął dusić swoją żonę Mocą, myśląc, że to ona sprowadziła mistrza Jedi. Po chwili rozpoczął się długi pojedynek na miecze świetlne. Skywalker przegrał go – Kenobi odciął mu obie nogi i lewą rękę. Gdy odchodził, powiedział mu, że kochał go jak brata i że zawiódł wszystkich – miał przywrócić równowagę Mocy, a nie pogrążyć ją w ciemności. Nie zdecydował się jednak dobić swojego byłego ucznia. Zabrał z planety nieprzytomną Amidalę i udał się na asteroidę Polis Massa. Tam kobieta urodziła bliźnięta – Luke’a i Leię – po czym zmarła. Wspólnie z Yodą i Bailem zdecydował, że należy ukryć gdzieś dzieci Vadera. W końcu Kenobi postanowił, że uda się na Tatooine, gdzie przekaże Luke’a jego ciotce i wujowi, a sam osiedli się na uboczu i będzie mieć na niego oko.

C-3PO (siːˈθriːpi.oʊ, nazywany także skrótowo 3PO) – droid grany przez Anthony’ego Danielsa w serii filmowej Gwiezdne wojny. Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.

Czasy Imperium i śmierć[ | edytuj kod]

Alec Guinness, pierwszy odtwórca roli Obi-Wana

Dziewiętnaście lat później (0 BBY – Nowa nadzieja) stary już Kenobi wkroczył do akcji. W wyniku splotu nieoczekiwanych wydarzeń spotkał się z Lukiem, a następnie nakłonił go do opuszczenia ojczystej planety i (niedoszłego) lotu na Alderaan. Misja polegała na dostarczeniu księżniczce Lei droidów R2-D2 i C-3PO, które wuj Luke’a kupił od Jawów (R2 zawierał w sobie plany Gwiazdy Śmierci).

Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

Podczas podróży Sokołem Millennium (którego kapitanem był Han Solo) Obi-Wan szkolił Luke’a w technikach opanowania Mocy. Gdy wyszli z nadprzestrzeni okazało się, że Alderaan już nie istnieje – został zniszczony przez superlaser Gwiazdy Śmierci. Cała grupa dostała się na jej pokład. Luke i Han uwolnili księżniczkę z jej celi, podczas gdy Kenobi najpierw zdezaktywował trzymający Sokoła promień ściągający, a następnie odszukał Vadera. Stoczył z nim ostatni pojedynek na miecze świetlne, podczas którego połączył się z Mocą, dając czas na ucieczkę Luke’owi i reszcie.

Dagobah to fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego Mistrza Jedi – Yody.Miecz świetlny – w uniwersum Gwiezdnych Wojen tradycyjna broń rycerzy Jedi, później używana także przez Mrocznych Jedi i Sithów. Zbudowanie własnego miecza świetlnego jest jednym z ważnych etapów na drodze do uzyskania tytułu Padawana Jedi. Zanim to nastąpi, młodzi uczniowie korzystają z mieczy treningowych, a z upływem czasu mistrz zdradza swojemu uczniowi tajniki budowy "prawdziwego" miecza.

Jakiś czas później (Imperium kontratakuje i Powrót Jedi) powrócił jako duch, m.in. polecając Luke’owi lecieć na Dagobah w celu podjęcia szkolenia Jedi u Yody. Wyjaśnił mu również, dlaczego 4 lata wcześniej nie wyjawił mu całej prawdy o ojcu. Stwierdził bowiem, że kiedy Anakin przeszedł na Ciemną Stronę, dobry człowiek jakim był w zasadzie – umarł.

Federacja handlowa – fikcyjna organizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Swoim zasięgiem obejmuje całą galaktykę. Frachtowce Federacji Handlowej skupują, przewożą i sprzedają towary z najdalszych zakątków galaktyki.Alec Guinness de Cuffe (ur. 2 kwietnia 1914 w Londynie, zm. 5 sierpnia 2000 w Midhurst) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, scenarzysta.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.
Droid – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to określenie większości bardziej skomplikowanych robotów, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien poziom sztucznej inteligencji.
Grabowiec – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz, ok. 10 km na południowy wschód od Torunia. W pobliżu znajduje się most przez Wisłę na trasie planowanej autostrady A1.
Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
Alderaan - fikcyjna planeta z wszechświata Gwiezdnych wojen, położona w obrębie Światów Jądra - w skali odległości międzygwiezdnych dość blisko Coruscant. Od wielu wieków rządziła nią rodzina Organa, której ostatnim przedstawicielem był wicekról i senator Bail Organa. Z Alderaanu pochodził również znany Jedi - Ulic Qel-Droma. Planeta została zniszczona przez pierwszą Gwiazdę Śmierci w 0 BBY.
Gwiazda Śmierci – fikcyjna bojowa stacja kosmiczna zdolna niszczyć całe planety, pojawiająca się w filmach z serii Gwiezdne wojny.
Darth Maul – jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Przedstawiciel rasy Zabrak, uczeń Dartha Sidiousa, urodzony na planecie Iridonia w roku 54 BBY. Na wzór pradawnych Sithów został wytatuowany na całej powierzchni ciała, co budziło grozę wśród jego wrogów. Jego bronią był dwustronny miecz świetlny o szkarłatnych ostrzach, którym potrafił posługiwać się ze śmiertelną precyzją.

Reklama