Obcas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obcas buta.

Obcas – część obuwia zapewniająca wsparcie pięty, wykonana z trwałego materiału. Obcas przymocowany jest do podeszwy, zazwyczaj poprzez przybicie małymi gwoździami lub przykręcenie. Traktuje się, że obcas to podwyższenie powyżej 0,5 cm.

Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.Flek – część buta przytwierdzana (doklejana) do obcasa, która ma zapobiegać ścieraniu się obcasa. Fleki mogą być wykonane z metalu lub z gumy obuwniczej przy czym czym ich rodzaj zależy od walorów estetycznych lub od powierzchi na której but jest używany. Fleki mogą posiadać standardowy bolec lub być dorabiane do konkretnego buta. Flek jako element eksploatacyjny buta i jest zaprojektowany tak by się zużywał, a bez regularnej konserwacji buta lub jego wymiany może doprowadzić do zniszczenia obuwia.

Rodzaje obcasów[ | edytuj kod]

Niski obcas.
Buty na wysokim obcasie.

W męskim obuwiu obcasy zazwyczaj są proste i niskie, natomiast w przypadku obuwia damskiego stosowane są też tzw. wysokie obcasy, przyczyniające się do wywołania wrażenia wyższego wzrostu kobiety noszącej tego typu obuwie. Wysokie obcasy, określane czasami mianem szpilek, zwężają się ku podstawie i zakończone są flekiem.

Glany – ciężkie, skórzane buty, (waga "standardowych" glanów tj. dziesięciooczkowych, zwanych popularnie dziesiątkami i sięgających do ok. 1/3 łydki, wynosi ok. 750 g każdy), zwykle czarne, rzadziej w różnych kolorach i wzorach. Cholewy zwykle zachodzące za kostkę, czasem nawet do kolan, wzmocnione blachą na palcach (często także na pięcie).Podeszwa - spodnia część obuwia stanowiąca bazę dla jego reszty, z reguły twarda, dość gruba. Podeszwa zapewnia głównie termoizolację obuwia i pełni funkcje antypoślizgowe. Istnieje bardzo wiele rodzajów podeszew i materiałów do ich produkcji w zależności od typu buta. Obecnie najczęściej stosowane materiały to gumy, poliuretan, termoplastyczny kauczuk i polichlorek winylu.

Nie w każdym typie obuwia stosowane są obcasy. W butach sportowych podeszwa jest wykonana z jednolitego materiału, bez podwyższenia na pięcie. W przypadku niektórych butów, np. w glanach, podeszwa jest także wykonana z jednolitego materiału (gumy), jednak na pięcie odlew gumy przypomina niski obcas.

Trwałość[ | edytuj kod]

Obcasy mogą być zabezpieczone wymiennymi flekami. Fleki należy wymienić zanim całkiem się zużyją, aby uniknąć uszkodzenia samych obcasów. W celu spowolnienia zużycia obcasów, które nie posiadają fleków, można je podzelować lub przybić do nich żabki.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. obcas – Słownik języka polskiego PWN, Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2020-10-11] (pol.).
  2. Agnieszka Ślęzak, Cholewka, podeszwa, obcas… czyli z czego składa się but?, Blog eobuwie.pl, 1 października 2019 [dostęp 2020-10-11] (pol.).
  3. Obcasy, Tygodnik Regionalny 7 Dni [dostęp 2021-02-01] (pol.).
Reklama