• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O.S.T.R.  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pysk w pysk – pierwszy solowy album rapera Pyskatego. Ukazał się 9 października 2009 nakładem wytwórni muzycznej Aptaun Records. Płyta była promowana singlami pt. "Co ze mną?" i "Jestem" do których zrealizowano także teledyski. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: W.E.N.A., Tomiko, Ten Typ Mes, Aeroe, Rudy MRW, Proceente oraz Ero. W 2010 roku ukazała się reedycja albumu rozszerzona o trzy utwory.A miało być tak pięknie – drugi, tym razem już oficjalny album Afrontu. Nagrany w studiu Marka Dulewicza, który jest także realizatorem płyty. Premiera miała miejsce 7 czerwca 2004 roku. Teksty są autorstwa Janka i Kasa, natomiast za brzmienie odpowiada O.S.T.R..

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  O.S.T.R., właśc. Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi) – polski raper, freestyle'owiec, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Pięciokrotny laureat nagrody „Fryderyka”.

  Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości porusza zagadnienia, takie jak m.in.: polityka, korupcja oraz problemy społeczne.

  Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Współpracował ponadto m.in. z wykonawcami, takimi jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

  Czas na prawdę - jedyny album solowy polskiego rapera i producenta muzycznego Jędkera Realisty. Wydawnictwo ukazało się 14 maja 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Prosto. Album poprzedził wydany 30 kwietnia 2007 roku singel pt. "Rewers". Do piosenki został zrealizowany także teledysk. Drugi obraz promujący wydawnictwo powstał do utworu "Wielkie miasto". Gościnnie na płycie wystąpili Brad Strut, HiJack, Kaczy, Popek, Bron, Dzidu, Rybson, Felipe, Rytmus oraz członkowie WWO. Nagrania zostały wyprodukowane przez samego Jędkera, duet L.A.B.Z. (Jędker i Wolffshantze), a także Wicha, Marco, Ph7, Spooksa, O.S.T.R.-a, Wigora i Baksa.Envee właściwie Maciej Goliński (ur. 9 stycznia 1974 w Lubaniu) - polski muzyk, kompozytor i producent muzyczny, a także DJ. Współzałożyciel kolektywu didżejskiego Niewinni Czarodzieje (Innocent Sorcerers). Prowadzi także solową działalność artystyczną.

  W 2011 został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl.

  Jego albumy rozeszły się w ponad 415 tys. egzemplarzy w Polsce.

  Molesta i kumple – piąty album Molesty Ewenement. Od 18 września 2008 na stronie Fonografiki sprzedawana była limitowana edycja 2000 sztuk z autografami zespołu.Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi, jest jedynym dzieckiem Barbary i Marka Ostrowskich. Wychowywał się w tamtejszej dzielnicy Bałuty w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka, profesor zwyczajny sztuk muzycznych, związana jest od lat 70. XX w. z Akademią Muzyczną w Łodzi.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.DJ Haem właściwie Piotr Jończyk (ur. 15 lutego 1980 w Opolu) – polski DJ, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku.

  W wieku trzech lat podjął naukę gry na skrzypcach, a w młodości brał udział w wielu konkursach muzycznych. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec pod kierownictwem prof. Iwony Wojciechowskiej. Czasem dorabiał, grając na skrzypkach na ulicy.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  1997–2002[ | edytuj kod]

  Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop rozpoczął w wieku 12 lat, przy pomocy radiomagnetofonu Kasprzak. Dwa lata później założył z przyjaciółmi grupę muzyczną BDC (Brigade De Combat), później przekształconą w LWC, w której występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo, Janem „Jankiem/Wygą” i Piotrem „Kasiną” Kasińskim. Grupa zagrała pierwszy koncert w październiku 1998 w łódzkim klubie „Riff Raff”, a w 1999 wydała nielegal pt. Dwie strony historii. Nagrali też epkę pt. Katharsis. Niedługo później zespół został rozwiązany.

  Red, właściwie Ernest Ivanda (ur. 1978 w Genewie) – szwajcarski raper, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku chorwackiego pochodzenia. Rapuje w języku francuskim, sporadycznie także po polsku. Były prezenter telewizyjny, był związany z telewizjami MTV Polska i Polsat.IGS właściwie Igor Sobczyk – polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Od 1999 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Do 2006 roku wydał pięć albumów producenckich pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Od 2008 roku właściciel studia nagraniowego IGS Studio w Mysłowicach.

  W międzyczasie nagrał i wydał swój pierwszy, solowy nielegal pt. Epidemia 99. Następnie, na namową Spinache’a i CeZeta dołączył do formacji Obóz TA i nagrał wersy na debiutancki album zespołu pt. Obóz TA, który ukazał się w lipcu 2000. W międzyczasie zarejestrował kolejny, solowy materiał, który ukazał się w 2000 na kasecie pt. Saturator. Również w 2000 gościł na albumach Familia H.P. (Sprawdź sytuację), Reda (Red's Bobyahedz Odyseja 1) oraz Thinkadelic (Obiecana ziemia).

  Polski Mistrzowski Manewr – debiutancki album studyjny polskiej grupy hip-hopowej PMM. Wydawnictwo ukazało się 13 grudnia 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej Fat Flow Lejbel.Obóz TA - debiutancki album studyjny polskiej grupy muzycznej Obóz TA. Wydawnictwo ukazało się 21 lipca 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Camey Studio. Płytę poprzedził wydany w czerwcu tego samego roku singel pt. "Kochamy".

  W 2001 wydał oficjalny, debiutancki album pt. Masz to jak w banku nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records. Materiał promował teledyskiem do utworu „Ile jestem w stanie dać”, sam album sprzedał w nakładzie 2,5 tys. sztuk. Wcześniej do sprzedaży trafiła kompilacja Blokersi promująca film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pod tym samym tytułem, w którym wykorzystano m.in. pochodzący z debiutu Ostrowskiego utwór „A.B.C.” oraz nagrany wraz z Redem numer „Pokaż mi to!”. W międzyczasie została wydana także składanka Robię swoje 2, na której znalazł się utwór O.S.T.R.-a „Szczerze” nagrany wraz ze Spinachem. W kwietniu 2002 ukazał się jego freestyle'owy mixtape pt. 30 minut z życia, który nagrał w warunkach domowych w ciągu pół godziny. Początkowo wydany w zaledwie kilkunastu egzemplarzach, ostatecznie ukazał się w limitowanym do 2 tys. sztuk nakładzie. Następnie raper gościł na albumie producenckim Reda pt. Al-Hub. 24 czerwca wydał drugi, oficjalny album studyjny pt. Tabasko, który przysporzył mu pierwszy sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie 4 tys. egzemplarzy. Płyta dotarła do 29. miejsca listy OLiS oraz otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Wydawnictwo było promowane singlem „Kochana Polsko”, który dotarł do 10. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP). W ramach promocji do utworu powstał również wideoklip, który nagrał w Krakowie. Równolegle powstał nieformalny zespół Tabasko, w którego skład (poza Ostrowskim) weszli Kochan i DJ Haem. Po premierze płyty wystąpił gościnnie na płytach: Afirmacji (Przełom), duetu Vienio i Pele (Autentyk), Familii H.P. (Miejskie wibracje) oraz Rahima (Experyment: PSYHO).

  Reedukacja – ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Slums Attack. Płyta ukazała się 5 marca 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Fonografika.Mixtape Vol. 3 – trzeci album studyjny polskiego DJ-a i producent muzycznego DJ-a Decks. Wydawnictwo ukazało się 16 sierpnia 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz.

  2002–2004[ | edytuj kod]

  27 października 2002 wziął udział w koncercie Dzień Kotana na Placu Defilad w Warszawie poświęconym pamięci zmarłego działacza społecznego i założyciela ośrodka dla osób uzależnionych Monar Marka Kotańskiego. Pod koniec roku gościł na albumach M.Bunio.S pt. Historie + R oraz duetu WhiteHouse pt. Kodex w utworze "Na raz". Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 19. miejsca SLiP.

  Vienio, właściwie Piotr Więcławski (ur. 24 stycznia 1977 w Warszawie) – polski raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, a także reżyser i dziennikarz radiowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Na początku 2003 rapował na albumach: Spinache'a (Za wcześnie) i Eudezet Allstars (Mixtape vol.1) oraz nielegalu Tedego pt. Volumin II: George W. Buhh wydanego pod pseudonimem DJ Buhh. Następnie wystąpił na płytach: zespołu Peji Ski SkładWspólne zadanie, DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 3, SistarsSiła sióstr oraz Sweet NoiseRevolta. Ponadto jako producent nawiązał współpracę z Eisem, dla którego wyprodukował utwór „Box i kox” na płytę pt. Gdzie jest Eis? oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na wydawnictwo pt. Sam na sam. Pod koniec 2003 wydał dwupłytowy album studyjny pt. Jazz w wolnych chwilach, za który otrzymał dwie nagrody „Ślizgery” w kategoriach Album roku i Osobowości roku. Materiał uplasował się na 21. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce. Wydawnictwo zostało poprzedzone premierami teledysków do utworów „Początek” i „Rap po godzinach”. Cieszące się popularnością piosenki były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, odpowiednio na 4. i 22. miejscu. Również w 2003 wraz z licznymi przedstawicielami krajowej sceny hip-hopowej pojawił się na składance JuNouMi Records EP Vol. 3 (solowy utwór „Witaj w 2003” oraz nagrana z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem piosenka „Coś nie tak”), a także na kanwie popularności muzyki hip-hopowej w Polsce jeden z jego utworów – „Kochana Polsko” – trafił na komercyjną kompilację przebojów różnych wykonawców pt. VIVA Hip Hop Vol. 2. Wystąpił ponadto na albumie Emade pt. Album producencki w promowanym teledyskiem utworze „Niebo”.

  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Na klucz - trzeci producencki album polskiego muzyka Igora Sobczyka, znanego jako IGS. Został wydany pod koniec września 2006 roku. Gościnnie wystąpili m.in. Pokahontaz, O.S.T.R., Duże Pe czy Trzeci Wymiar.

  W 2004 wydał album pt. Jazzurekcja, którego premierę poprzedziły teledyski do utworów „Odzyskamy hip-hop” oraz „Komix”. Piosenki zyskały pewną popularność, plasując się w obydwu przypadkach na 25. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów. Pierwsza z piosenek trafiła ponadto na 6. miejsce zestawienia telewizyjnej audycji 30 ton – lista, lista przebojów, emitowanej na antenie TVP2. Z kolei sam, wyróżniony nominacją do Fryderyka album, dotarł do 5. miejsca listy OLiS. Materiał został wyróżniony także nominacją do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

  Alfa i Omega - pierwszy album solowy producenta muzycznego i rapera - Fokusa. Wielokrotnie przekładana premiera wydawnictwa odbyła się 17 listopada 2008. Nagrania były promowane teledyskiem do utworu "SMSy".Logika gry - wspólny album rapera Dioxa i producentów The Returners. Został wydany 18 kwietnia, 2011 roku nakładem wytwórni Prosto. Pierwszym singlem promującym album jest utwór "To jest Diox". Kolejnym singlem promującym płytę był utwór "Powiedz" z gościnnym udziałem W.E.N.Y., Hadesa i Małpy. Gościnnie na krążku pojawił się także Pezet w kawałku "Muzyka Podwórkowa"

  2004–2007[ | edytuj kod]

  O.S.T.R., 2006

  W 2004 uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka”. Wcześniej wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień. Następnie gościł na płytach: Fusznika (Wrodzony instynkt) i duetu WhiteHouse (Kodex 2: Proces), a także wyprodukował także po jednym utworze na albumy: Mor W.A. (Dla słuchaczy), Tedego (Notes) oraz Afrontu (A miało być tak pięknie). Również w 2004 w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega. Dołączył do składu jako producent muzyczny czego efektem był wydany w sierpniu minialbum pt. Bitter Blocker. Pod koniec roku do sprzedaży trafiła kontynuacja drugiego albumu WhiteHouse pt. Kodex 2: Suplement, na której znalazł się utwór „Powietrze” ze zwrotkami Ostrowskiego, a także jego remiks tej piosenki. W grudniu ukazał się album DJ-a 600V pt. Style (operacja zrób to głośniej) z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Nie mamy czasu nawet myśleć”.

  Szczecińska Lista Przebojów (SLiP) – muzyczna audycja radiowa nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 19:05 do 22:00 w Polskim Radiu Szczecin.Mor W.A. – zespół muzyczny powstały pod koniec 1997 na warszawskim Ursynowie. W jego skład weszło trzech raperów: Wigor (związany wcześniej z 2CW), Pepper, Łyskacz. Na początku działali jako S.E.N. Mor W.A.

  W międzyczasie podjął także współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod nazwą POE nagrał wydany 23 maja 2005 album Szum rodzi hałas. W ramach promocji płyty do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć” zostały zrealizowane teledyski. Wcześniej, w styczniu 2005 roku raper gościł na albumie zespołu EndefisByć albo nie być. Natomiast w lutym 2005 roku ukazała się składanka 12 ławek promująca pierwszy polski musical hip-hopowy pod tym samym tytułem. Na płycie znalazł się utwór rapera pt. „Polska, kraj, ojczyzna” będący remiksem piosenki „Kochana Polsko”. Później Ostrowski na potrzeby singla Fisza i Envee'ego Kryminalny bluez przygotował remiks utworu „Miłość”. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił debiutancki album znanego z występów Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra, na którym znalazł się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja U ciebie w mieście 2, na której poza utworem tytułowym nagranym przez Ostrowskiego, a także m.in. Pezeta, Ero i Fostera znalazła się solowa kompozycja muzyka – „Krótki kawałek o wydawaniu”. Promowana teledyskiem piosenka tytułowa dotarł do 47. miejsca SLiP. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu wraz z grupą muzyczną SOFA. Koncert był retransmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia oraz zarejestrowany i wydany w 2007 na płycie pt. Trójka Live!. Również w 2005 roku do sprzedaży trafiły kompilacje różnych wykonawców Road Hip Hop 2005 i Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” oraz „Nie lubię poniedziałków” i „Rap po godzinach”. Jesienią O.S.T.R. gościł ponadto na albumach IGS-a (Na klucz), Projektantów (Mamy to we krwi!) oraz Mil Mnóstwo (Chomik wypchany papierkami od gum do żucia). Natomiast pod koniec roku ukazał się trzeci album zespołu Michała Urbaniaka Urbanator pt. Urbanator III z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a. Muzyk wystąpił wraz z Miką Urbaniak w utworze „J.A.Z.Z.”, który był singlem promującym tę płytę.

  Kilka słów wyjaśnień – pierwszy album EP łódzkiego zespołu Familia H.P.. Ukazał się 25 marca 2004 nakładem wytwórni Slang Records.Lukatricks właściwie Rafał Łukaszczyk (ur. 7 sierpnia 1976), znany również jako Jajonasz – polski raper i producent muzyczny.

  24 lutego 2006 wydał album pt. 7, do którego zrealizował dwa teledyski: „O robieniu bitów” i „Więcej decybeli by zagłuszyć” nominowany do nagrody stacji muzycznej MTV w kategorii Najlepszy polski teledysk. Nominowane do Fryderyka wydawnictwo uplasowało się na 2. pozycji notowania OLiS. Pierwszy z utworów cieszyła się popularnością w kraju uplasowawszy się na 26. miejscu SLiP oraz 16. miejscu zestawienia „30 ton – lista, lista przebojów”. Wcześniej raper wystąpił na wydanej w styczniu płycie producenta Metro – Antidotum EP. Po premierze 7 muzyk udał się w trasę koncertową. Raper wystąpił w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Tarnowie, Katowicach, Zielonej Górze, Rzeszowie i Lublinie. Ponadto płyta uzyskała w internetowym plebiscycie portalu Hip-Hop.pl i audycji WuDoo tytuł „polskiej płyty hiphopowej roku 2006”. Również w lutym O.S.T.R. otrzymał przyznaną po raz pierwszy nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie. Następnie raper wziął udział w trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour, której ponownym zwieńczeniem była składanka, tym razem pt. RBK Hip Hop 2006. 25 maja tego samego roku odbyła się premiera filmu Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym Ostrowski zagrał epizodyczną rolę. W ramach promocji obrazu Ostrowski nagrał promowaną teledyskiem piosenkę pod tym samym tytułem. Z kolei latem do sprzedaży trafiła składanka Made in Łódź z utworem rapera pt. „?”. W październiku zwrotka rapera znalazła się w utworze „Plastik”, który trafił na album Fisza i Emade – Piątek 13. Także w 2006 roku muzyk wystąpił w dubbingowanej roli polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego Ziomek. Na potrzeby promocji produkcji O.S.T.R. wraz z Donguralesko i Sokołem nagrał piosenkę pod tym samym tytułem. Do utworu został zrealizowany także teledysk. Sama kompozycja znalazła się ponadto na wydanej pod koniec roku kompilacji Prosto Mixtape Deszczu Strugi.

  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Al-Hub - drugi album producencki Reda. Wydawnictwo ukazało się 18 maja 2002 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz. W ramach promocji do utworów "Ten typ"/"Stylowy przekaz" i "One Love" zostały zrealizowane teledyski. Ostatnia z piosenek zyskała pewną popularność w kraju, dotarła do 67. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia.

  2007–2010[ | edytuj kod]

  W styczniu 2007 premierę miał album Metro pt. Metro 45's, zawierający m.in. utwór „Bestia” z gościnnym udziałem Ostrowskiego. 23 lutego wydał swój ósmy album studyjny pt. HollyŁódź, w którym gościnnie wzięli udział m.in. członek Skill Mega – Daniel Dan Fresh, zespół Afront i Zeus. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS. Materiał był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego zrealizowany został również animowany teledysk. Później O.S.T.R. gościł na albumie Bakflip – Ke Ke Ke, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut Jędkera RealistyCzas na prawdę. Następnie w maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega pt. Normal Magic. W czerwcu Ostrowski gościł na płycie Waves pt. Tru Luv 4 Music. Natomiast w październiku wystąpił w produkcji WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – Marvelous Magic. W kwietniu 2008 płyta HollyŁódź uzyskała status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Wcześniej nagrania zostały wyróżnione nominacją do Fryderyka. 18 stycznia 2008 ukazał się promowany teledyskiem singel „1980” z gościnnym udziałem Sadata X z Brand Nubian, zwiastujący dziewiąty album rapera pt. Ja tu tylko sprzątam. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 lutego. Gościnnie w nagraniach albumu wzięli również udział m.in. El da Sensei (The Artifacts), Brother J (X-Clan) oraz Cadillac Dale. Nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS i zostały wyróżnione statusem złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Płyta była także nominowana do Fryderyka. Na początku roku do sprzedaży trafił także nielegal zespołu Projektanci pt. Braterstwo krwi, na który Ostrowski wyprodukował pięć utworów, a także zarapował w „To słychać!”. Następnie gościł na albumie zespołu Bakflip (12 nędznych ludzi) i solowej produkcji Repsa (The Saga Of A Peaceful Man). Kolejnym singlem z płyty Ja tu tylko sprzątam była kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, do której również powstał wideoklip. Obraz ten otrzymał dwie nagrody na festiwalu Yach Film w kategoriach Grand Prix i Najlepszy wideoklip hip-hopowy. Do końca roku Ostrowski wystąpił gościnnie ponadto na płytach: DJ Decks (Mixtape 4), Molesta Ewenement (Molesta i kumple), Fokus (Alfa i omega) oraz PMM (Polski mistrzowski manewr). Wyprodukował również album Grand Agent pt. Adult Contemporary.

  U ciebie w mieście – kompilacja hip-hopowa promująca trasę koncertową "RBK Hip Hop Tour 2004". Na albumie znalazły się utwory w wykonaniu zespołów WWO i Fenomen oraz raperów Vienio i Pele. Wydawnictwo ukazało się 10 maja 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Embargo Nagrania. Materiał był promowany teledyskim do utworu tytułowego, który został także dołączony do płyty. Obraz cieszył się znaczną popularnością w Polsce, był także emitowany we Francji na antenie stacji Trace TV oraz w Niemczech przez telewizję Viva. Piosenki zostały zarejestrowane na przełomie marca i kwietnia 2004 roku w Studio Schron i Studio Efekt.Wojtas, właściwie Wojciech Schmidt (ur. 4 lipca 1974 w Kielcach) – polski raper i producent muzyczny. Wojciech Schmidt znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Wzgórze Ya-Pa-3, którego był współzałożycielem. Muzyk wziął udział w nagraniach wszystkich albumów składu. Wraz z zespołem uzyskał także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka za album pt. Centrum (1997).
  O.S.T.R., 2010

  27 lutego 2009 został wydany kolejny album artysty pt. O.C.B., na którym wystąpił m.in. Keith Murray z formacji Def Squad. Promowana teledyskiem do utworu „Po drodze do nieba” płyta dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS). Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk. W tym czasie pojawił się gościnnie na płytach: duetu WhiteHouse (Poeci) i zespołu Ortega Cartel (Lavorama). We wrześniu wydał album zarejestrowany z duetem Skinny Patrini pt. Galerianki, stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem. Także we wrześniu na rynku ukazał się materiał pt. Podostrzyfszy..., który w roli producenta nagrał we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz. Wydane na płycie winylowej nagrania ukazały się jedynie w 400 egzemplarzach. W międzyczasie do sprzedaży trafił album Numera Raz pt. Ludzie, maszyny, słowa, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Ostrego. Gościł ponadto na albumie Te-Trisa pt. Dwuznacznie. Pod koniec listopada 2009, z okazji piątej rocznicy wydania Jazzurekcji (2004), do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydawnictwo Jazzurekcja: Addendum. Na albumie znalazły się m.in. niepublikowane wcześniej, alternatywne wersje piosenek i utwory instrumentalne. Z kolei w grudniu ukazały się albumy TPWC pt. To prawdziwa wolność człowieka i W2B pt. Scyzorak turistyczny z gościnnymi zwrotkami Ostrowskiego. Ponadto w 2009 wyprodukował płytą Cadillaca Dale'a – So Fly oraz dziewięć piosenek na album Familii H.P. – 42.

  Monar – zintegrowany system przeciwdziałania narkomanii, bezdomności i zagrożeniom społecznym oraz niesienia szeroko rozumianej pomocy osobom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym na AIDS, skrzywdzonym przez los. Monar to apolityczna organizacja pozarządowa, stowarzyszenie, zarejestrowane w 1981 r. i działające na terenie całej Polski. Monar jest jedną z największych tego rodzaju organizacji na świecie. Udziela pomocy rocznie ponad 20 tysiącom osób w 135 placówkach różnego typu.Donguralesko (zapisywane jako donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet.

  2010–2012[ | edytuj kod]

  W 2010 za album O.c.b. uzyskał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku hip-hop/R&B. 26 lutego 2010 wydał album pl. Tylko dla dorosłych, który promował teledyskami „Śpij spokojnie” i „Track 12” dotarła do 1. miejsca listy OLiS. Album otrzymał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Za płytę uzyskał nominację do Superjedynki. Wcześniej gościł na płytach: PMM (Rap, stresy, hulana, interesy), Pyskatego (Pysk w pysk) i Lukatricks (Czarne złoto). W międzyczasie wyprodukował minialbum Repsa – So Much More, a także siedem piosenek na płytę Greena – Kryptonim monolog. W sierpniu, w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie, wydał album pt. Tylko dla dorosłych. Instrumentals. Ponadto do sprzedaży trafił minialbum pt. Eyes Wide Open zespołu Beat Brothers, który utworzył wraz z duetem producenckim The Returners, a także okolicznościowy singel „Komplet” nagrany wraz z Fokusem, Pezetem i Małolatem w ramach promocji cyklicznej imprezy Rap Route. Dwa miesiące później ukazał się wyprodukowany w całości przez O.S.T.R.-a album solowy Abradaba zatytułowany Abradabing. Następnie, 26 listopada ukazał się drugi album duetu POE pod tytułem Złodzieje zapalniczek. Album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk. Z kolei w grudniu na rynku muzycznym ukazał się album Rahima pt. Amplifikacja z remiksem utworu „Pasażer” w wykonaniu Ostrowskiego i Killing Skills. Ponadto wystąpił gościnnie na nielegalu Mediuma pt. Alternatywne źródło energii.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Galerianki – płyta z muzyką do filmu Galerianki Katarzyny Rosłaniec. Album został wyprodukowany przez rapera o pseudonimie O.S.T.R. i duet Skinny Patrini.
  O.S.T.R, 2011

  21 lutego 2011 wydał album pt. Jazz, dwa, trzy. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my” uplasował się na drugim miejscu polskiej listy przebojów. Według informacji opublikowanych na łamach serwisu CGM, materiał w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Za album uzyskał nominację do Fryderyka. Jeszcze w 2011 wystąpił gościnnie w utworze pt. „Oddałbym” z albumu grupy Slums Attack pt. Reedukacja. W promowanej teledyskiem piosence wystąpił również Jeru the Damaja. O.S.T.R rapował też na płytach: Echinacea (Echinacea), duetu Moral i Gano (Przeminęło z dymem) oraz Frenchmana (Świadectwo). W międzyczasie skład Tabasko zawiązał się jako oficjalny zespół, przyjmując od składu dodatkowo rapera i beatboxera Zoraka. W 2011 do sprzedaży trafiły także zmasterowany przez rapera album Dioxa i The Returners pt. Logika gry oraz wyprodukowane przez niego w całości nagrania PMM pt. Poza horyzont i Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł.

  Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, powstała na początku XX wieku jako Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej skupiające grono pedagogów i muzyków.Być albo nie być - drugi studyjny album warszawskiego zespołu hip-hopowego Endefis. Ukazał się 30 stycznia 2005 roku. W poszerzonym składzie (Bartosz, Miexon oraz JedenZDwóch), płyta została nagrana w roku 2004, jednak z nieznanych powodów ukazała się dopiero pod koniec stycznia przyszłego roku. Za produkcję odpowiadali Mazsa z zespołu Fenomen, Kociołek, WDK i DNA. Trio wspomogli Fenomen, O.S.T.R. czy Dwie Asie. Projekt okładki wykonali Rafał Lachmirowicz, studio RML Studio i Jakub Jabłoński.

  14 lutego 2012 wydał minialbum pt. Copycats, który nagrał we współpracy z holenderskim raperem i producentem muzyczny Joe Kickassem. Limitowane do 500 egzemplarzy wydawnictwo sprzedało się w ciągu doby. Wcześniej ukazał się album zespołu Endefis pt. Taki będę, na którym znalazły się cztery piosenki wyprodukowane przez Ostrowskiego. Dwa miesiące później, w kwietniu ukazał się debiutancki album studyjny Tabasko pt. Ostatnia szansa tego rapu. Wydawnictwo w kilka tygodniu od premiery uzyskało status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Również w kwietniu ukazał się materiał zespołu Familia H.P. pt. Misja, na którym znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez Ostrowskiego. Nagrał także zwrotki do piosenki pt. „Misja”. Następnie zwrotki rapera znalazły się na wydanych w maju płytach: Dioxa i The Returners (Backstage) oraz WhiteHouse (Kodex 4). W październiku pod nazwą zespołu ukazał się drugi album Skill Mega. W międzyczasie zagościł na płycie Palucha pt. Niebo. Natomiast w listopadzie ukazał się album Mediuma pt. Graal z gościnnym udziałem rapera w piosence „Tekst życia”.

  Amplifikacja – drugi solowy album polskiego rapera i producenta o pseudonimie Rahim. Wydawnictwo ukazało się 6 grudnia 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej MaxFloRec. Na płycie znalazły się remiksy piosenek z pierwszej solowej produkcji rapera pt. Podróże po amplitudzie, a także nowe utwory. Nagrania były dostępne jedynie w sprzedaży wysyłkowej, a także podczas koncertów Rahima. W ramach promocji do utworów "OTC" i "Sekunda" zostały zrealizowane teledyski.Marcin "AbradAb" Marten (ur. 12 listopada 1978) – polski raper i producent muzyczny. Marcin Marten znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Kaliber 44, którego był współzałożycielem. Od 2002 roku prowadzi także solową działalność artystyczną. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Abradab współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Piotr Banach, Bosski Roman, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Grubson, IGS, L.U.C, Lukatricks, O.S.T.R. oraz Rahim.

  26 lutego 2013 premierę miał album pt. Haos, którą nagrał z Hadesem. Intensywna promocja płyty została wsparta przez sześć wideoklipów zrealizowanych do piosenek „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”. Dwa teledyski „Czas dużych przemian” i „Stary Nowy Jork” zostały wyróżnione nominacją do Cyber Yacha – nagrody festiwalu Yach Film. Wyróżnione statusem platynowej płyty wydawnictwo uplasowało się na pierwszym miejscu polskie listy przebojów sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy.

  Fu, właściwie Łukasz Gaweł (ur. 31 stycznia 1980 w Warszawie), znany również jako Fusznik – polski raper i producent muzyczny, przedstawiciel nurtu ulicznego rapu. Łukasz Gaweł działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. XX w. Początkowo związał się z kolektywem ZIP Skład wraz, z którym zrealizował album pt. Chleb powszedni (1999). W międzyczasie wraz z Korasem, również członkiem ZIP Składu utworzył duet pod nazwą Ko1fu, który, jednakże nie zarejestrował żadnego wydawnictwa. Jednym przejawem działalności formacji były nieliczne występy gościnne, w tym na płytach Molesty Ewenement i DJ-a 600V. W 1999 roku Fusznik wraz z Ponem i ponownie Korasem utworzył projekt Zipera. Efektem współpracy raperów były dwa albumy: wydany w 2000 roku O.N.F.R. i Druga strona medalu z 2004 roku.Revolta – siódmy, studyjny album polskiej grupy muzycznej Sweet Noise, wydany 8 listopada 2003. Gościnnie na płycie wystąpili tacy muzycy jak: Edyta Górniak, Peja, O.S.T.R. oraz Anna Maria Jopek. Album promowany był singlem "Jeden taki dzień". Płyta dotarła do 10. miejsca listy OLiS w Polsce.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest żonaty z Natalią, pobrali się 17 listopada 2007. Ma dwóch synów: Jana (ur. 2008) i Nikodema (ur. 2014).

  W 2015 przeszedł operację rekonstrukcji płuca.

  Jest fanem koszykówki oraz kibicuje klubom piłkarskim Real Madryt i ŁKS Łódź.

  W 2017 został honorowym obywatelem Łodzi.

  Marek Kotański, (ur. 11 marca 1942 w Warszawie, zm. 19 sierpnia 2002 w Warszawie) – polski psycholog, terapeuta, organizator wielu przedsięwzięć dążących do zwalczania zjawisk patologii społecznej i udzielania pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zakażonych wirusem HIV, byłych więźniów czy osób bezdomnych. Twórca m.in. Monaru i Markotu. Zainteresował się ludźmi cierpiącymi na chorobę Alzheimera. Dla nich powstało hospicjum w Wandzinie.Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński (ur. 18 kwietnia 1980 r. w Warszawie) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sistars – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza takich gatunków jak pop, R&B, blue eyed soul, hip-hop, funky, czy rock. Powstała w 2001 roku w Warszawie w składzie Paulina i Natalia Przybysz (śpiew), Marek Piotrowski (instrumenty klawiszowe), Bartek Królik (gitara basowa, śpiew) i Marcin Ułanowski (perkusja). Pierwszy album zespołu zatytułowany Siła sióstr ukazał się w 2003 roku. Wydany nakładem hip-hopowej oficyny - Wielkie Joł, materiał dotarł do 1. miejsca zestawienia OLiS. Ogólnopolską popularność zyskały pochodzące z płyty piosenki "Synu" i "Spadaj". Formacja otrzymała także liczne nagrody i wyróżnienia w tym dwa Fryderyki w kategoriach Nowa twarz fonografii i Album roku - hip-hop.
  Copycats – minialbum polskiego rapera i producenta muzycznego O.S.T.R.-a oraz Holendra - Joe Kickassa, także rapera i producenta. Nagrania zostały wydane 14 lutego 2012 roku przez wytwórnię muzyczną Asfalt Records na 10" płycie winylowej w limitowanym do 500 egzemplarzy nakładzie. Cały nakład został sprzedany w przeciągu doby. 21 lutego, tego samego roku nagrania trafiły do sprzedaży w formie digital download w serwisie iTunes.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  The Returners – polski duet producentów hip-hopowych powstały w 2006 roku. W jego skład wchodzą Michał "DJ Chwiał" Chwiałkowski z Torunia i Michał "Little" Harmaciński z Włocławka. W 2006 roku ukazał się pierwszy materiał demo duetu. 14 września 2007 ukazał się pierwszy singel Returners "Diffrent Places One Hip-Hop" wydany w Asfalt Records. W tym samym roku w internecie ukazał się ich mixtape Joining Forces. W 2008 wydali swój drugi singiel "Do You?".
  Ski Skład - polski zespół hip-hopowy. Został założony przez Peję i Wiśnię, podczas wyjazdu koncertowego zespołu Slums Attack. Wiśnia był w tym czasie w zespole UKF Skład, który niedługo potem się rozpadł. W 2003 roku wytwórnia T1-Teraz wydała jedyny album grupy pt. Wspólne zadanie. W 2003 roku zespół wystąpił także gościnnie na płycie P-Ń VI 52 Dębiec.
  Blokersi – film dokumentalny produkcji polskiej, jego premiera odbyła się 25 września 2001 roku. Obraz wyreżyserował Sylwester Latkowski. Dokument został poświęcony polskiej kulturze hip-hopowej, a także społeczności i życiu młodzieży w wielkich aglomeracjach, określanej jako blokersi.
  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.738 sek.