Nyia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nyia - polska supergrupa muzyczna wykonująca grindcore z wpływami jazzu i death metalu. Powstała 1999 roku w Olsztynie z inicjatywy muzyków takich grup jak Prophecy, Yattering, Kobong i Vader.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Marcin Świerczyński (ur. 6 stycznia 1975 w Gdańsku) - polski kompozytor, wokalista i basista. Współzałożyciel zespołu Yattering. Właściciel wytwórni muzycznej Chaos III Production. Od 2004 roku wokalista i basista zespołu Sainc. Świerczyński współpracował ponadto z formacją NYIA.

W 2004 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z Candlelight Records. 7 czerwca tego samego roku ukazał się pierwszy album zespołu zatytułowany Head Held High. Muzykę w produkcji Szymona Czecha skomponował sam zespół, słowa do utworów napisał Wojciech Szymański, przełożyła Anna Rorot. Fotografie oraz szatę graficzną wykonał Bartek Rogalewicz, zdjęcie okładki przygotowała Małgorzata Jurewicz.

Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.Selfmadegod Records –- polska niezależna wytwórnia płytowa założona w 2000 roku w Białej Podlaskiej. Wytwórnia specjalizuje się w wydawaniu ekstremalnych gatunków muzycznych jak grindcore, goregrind, death metal, thrash metal, punk, crust punk. Artyści związani z Selfmadegod Records to m.in. Agathocles, Hirax, Antigama, Dead Infection, Cripple Bastards, Enemy Soil, Nyia, Third Degree, Toxic Bonkers, Daymares, Incarnated, Neuropathia.

Na płycie oprócz nagrań audio ukazały się dwie prezentacje multimedialne, tzw. trailer grupy Nyia oraz remiks grupy Deadbambi do utworu pt. Behind the Goat rmx. Prezentacje przygotowali Bartek Rogalewicz, animator Rafał Szczepaniak oraz grupa Deadbambi.

W 2007 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Feto Records należącą do Shane’a Embury’ego, basisty Napalm Death i Micka Kenny’ego z Anaal Nathrakh. 29 listopada tego samego roku nakładem FETO Records ukazał się drugi album grupy pt. More Than You Expect. Wydawnictwo było promowane podczas trasy koncertowej Mind Eaters Tour w Polsce wraz z grupami Antigama, Blindead i Tehace. Jarosław Łabieniec o albumie:

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Head Held High – pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej NYIA. Wydawnictwo prezentuje wypadkową takich stylów jak jazz oraz grindcore z wpływami death metalu.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Materiał z drugiej płyty diametralnie różni się od debiutu. Myślę, że zrobiliśmy jakiś postęp. Moim zdaniem, zmieniło się bardzo dużo. Powiem więcej, cały czas będzie się zmieniać.

Bogdan Kondracki (ur. 23 czerwca 1968) - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Były członek zespołów Kobong, Neuma i NYIA. Współpracuje z Andrzejem Smolikiem, zespołem Futro. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Napalm Death – angielska grupa muzyczna powstała w 1981 roku w Meriden w pobliżu Coventry. W początkowym okresie działalności zespół wykonywał hardcore punk. W latach późniejszych zawrócił się w stronę takich gatunków jak grindcore i death metal. W swej twórczości zespół poruszył takie zagadnienia jak nienawiść, agresja, polityka czy religia. Z kolei wokalista Mark "Barney" Greenway oraz pozostali członkowie Napalm Death wielokrotnie wyrazili sprzeciw na temat zjawiska rasizmu i wojen.

W 2008 roku zespół został rozwiązany.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Nospromo 2000 (2000, Demo)
 • Head Held High (2004, LP, Candlelight Records)
 • Nyia + Antigama (2007, split LP, Selfmadegod Records)
 • More Than You Expect (2007, LP, FETO Records)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nyia (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-12].
  2. Supergrupa Nyia (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31].
  3. Nyia poważnie (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-31].
  4. Nyia ma kontrakt (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31].
  5. Nyia: Superbrutalna supergrupa! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31].
  6. Nyia w Feto Records (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31].
  7. Nyia - More Than You Expect (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-10-31].
  8. Rusza trasa Mind Eaters (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31].
  9. Inna Nyia (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-22)].
  10. Koniec Nyia? (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-31].
  Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.Jarosław "China" Łabieniec (ur. 1974 w Kętrzynie) – polski muzyk, kompozytor i gitarzysta. Znany z występów w grupach muzycznych Vader, Dies Irae, NYIA, Impurity, Larva, a także współpracy z Bogdanem Kondrackim oraz grupą Sweet Noise.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Blindead - polska grupa muzyczna wykonująca sludge metal. Powstała 1999 roku w Gdyni, początkowo występując pod nazwą Incorrect Personality. Załozycielami grupy byli Michał "Zima" Zimorski oraz Mateusz Maurycy "Havoc" Śmierzchalski. Muzycy do współpracy zaprosili ponadto Marka "Deadmana" Zielińskiego, Konrada Ciesielskiego oraz Patryka Adamczyka.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Utwór – termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:
  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
  Szymon Czech (ur. ok. 1975, zm. 5 listopada 2012 w Warszawie) – polski producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. W latach 1999-2003 pracował w olsztyńskim Selani Studio. W latach późniejszych był pracownikiem Studio X. Prowadził także własne studio pod nazwą Elephant.
  Prophecy - polska grupa muzyczna wykonująca industrial death metal. Powstała 1992 roku w Olsztynie. W 2004 roku grupa wznowiła działalność po pięcioletniej przerwie. Od 2010 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.

  Reklama