Nullsoft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nullsoft – założone przez Justina Frankela w 1997 przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie. Jego nazwa pochodzi z żartobliwego przekształcenia Microsoft – amerykańskiego giganta i największego na świecie producenta oprogramowania – a null (czyli informatyczne „zero”) to mniej niż micro.

Fuzja AOL-Time Warner – jedno z największych wydarzeń w historii mediów z 2001 roku, które zakończyło się w 2009 roku jako nieudany związek AOL i Time Warner.The Verge – amerykański portal informacyjny poświęcony technice. Publikuje wiadomości, reportaże, przewodniki, recenzje produktów i podkasty.

Nullsoft odpowiada za stworzenie programów takich jak: odtwarzacz plików multimedialnych Winamp i radia internetowegoSHOUTcast. Inne równie produkty tej firmy to Nullsoft Scriptable Install System, open source’owy instalator, a także Gnutella, WASTE, Nullsoft Streaming Video (NSV).

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.TechCrunch – amerykańska strona internetowa dostarczająca informacji na temat technologii, wiadomości oraz analiz. Jej twórcami są Michael Arrington i Keith Teare.

1 czerwca 1999 firma America Online (AOL) przejęła Nullsoft. Po przejęciu siedziba firmy przeniosła się do San Francisco w Kalifornii. W 2002 roku pojawiły się doniesienia w prasie o rozwijanej przez firmę technologii Ultravox. Pomimo że AOL starał się ograniczyć dystrybucję Gnutelli i WASTEa, technologia Ultravox była używana przez niektóre usługi radiowe AOL w 2003 roku. Także w 2003 roku została zapowiedziana usługa Nullsoft Television, oparta na formacie NSV. Biura Nullsoftu w San Francisco zostały zamknięte w grudniu 2003 wraz z odejściem Frankela i oryginalnego zespołu twórców Winampa. Nullsoft stał się oddziałem AOL Music. W 2013 niektóre strony AOL Music zostały zamknięte, a inne sprzedane Townsquare Media(ang.).

SHOUTcast – nazwa systemu opracowanego przez Nullsoft, służącego do nadawania dźwięku i obrazu w postaci strumienia danych na bazie protokołu HTTP. System powstał z myślą o aplikacji Winamp. W głównej mierze służy do nadawania internetowych stacji radiowych i telewizyjnych.Gnutella (w wymowie g jest nieme) – sieć wymiany plików komputerowych przez internet, wykorzystywana głównie do wymiany nagrań muzycznych, filmów i oprogramowania. Stanowi ona tzw. właściwą sieć peer-to-peer, ponieważ działa bez centralnego serwera. Pliki są wymieniane bezpośrednio między jej użytkownikami.

W listopadzie 2013, pojawił się nieoficjalny raport jakoby Microsoft rozmawiał z AOL w sprawie przejęcia Nullsoftu.

14 stycznia 2014 belgijski agregator radiowy Radionomy kupił markę Nullsoft, a wraz z nią Winampa i Shoutcast. Szczegóły tej transakcji nigdy nie zostały publicznie ujawnione. Radionomy CEO Alexandre Saboundjian ujawnił, że ma co do Winampa duże plany.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Jim Hu (27 Cze 2002). „AOL aims to supercharge streaming”. CNET News.
 2. AOL pulls Nullsoft file-sharing software. Flexbeta. 30 maja 2003. Archiwum oryginalnej strony z 8 sierpnia 2004.
 3. „Nullsoft TV Worldwide Public Access”. Nullsoft.com Archiwum oryginalnej strony z 19 lutego 2003.
 4. David Kuschner (13 stycznia 2004). „The World’s Most Dangerous Geek”. Rolling Stone. Archiwum strony z 21 marca 2007.
 5. Nate Mook (10 listopada 2004). „Death Knell Sounds for Nullsoft, Winamp”. Betanews.
 6. Josh Constine (2 czerwca 2013). „Townsquare Media Aquires Some Doomed AOL Music Sites And Comics Alliance”. Techcrunch.
 7. Charles Cooper (26 kwietnia 2013). „AOL shuts down music-related services”. CNET News.
 8. Joan E. Solsman (3 Czerwca 2013). „Radio chain picks up pared-down AOL music sites”. CNET News.
 9. „AOL reportedly wants to sell Winamp to Microsoft”. The Verge. Utworzony 21 listopada 2013.
 10. Lunden, Ingrid (14 Sty 2014). „AOL Sells Winamp And Shoutcast For $5-10M To Radionomy, Takes 12% Stake In Belgian Digital Audio Startup”. TechCrunch. AOL.
 11. „Winamp lives on after acquisition by Radionomy”. The Verge.
 12. Jon Brodkin (14 stycznia 2014). „Winamp’s new owner has big plans for mobile, even car audio systems”. Arstechnica.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa
 • Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.Nullsoft Streaming Video (NSV) to kontener multimedialny zaprojektowany do przesyłania strumienia wideo poprzez internet. NSV został opracowany przez firmę Nullsoft, która stworzyła również Winampa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  AOL, Inc. (od America OnLine) – jeden z głównych dostawców usług internetowych powstały w 1983 roku jako Quantum Computer Services, później posługujący się nazwą America Online. W latach 90. AOL był utożsamiany przez wielu Amerykanów z Internetem; w najlepszych latach obsługiwał 30 milionów subskrybentów, chociaż obecnie liczba ta znacząco spadła. Do 2009 roku AOL był spółką korporacji medialnej Time Warner. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE)
  Radio internetowe – radio nadające swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.
  Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez firmę Nullsoft (obecnie oddział AOL) służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.
  Instalator (ang. installer, setup program) – program komputerowy, który służy do instalowania innych programów na komputerze.
  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

  Reklama