Nuevo Casas Grandes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nuevo Casas Grandes – miasto i siedziba władz gminy o tej samej nazwie w północnym Meksyku, w północno-zachodniej części stanu Chihuahua. Miasto leży 400 km na północny zachód od stolicy stanu Chihuahua. Jest położone w szerokiej i żyznej dolinie rzeki San Miguel znajdującej się na terenie Mesy Północnej stanowiącej część Wyżyny Meksykańskiej, niedaleko Sierra Madre Occidental.

Chihuahua – miasto w północnym Meksyku, u podnóża gór Sierra Madre Zachodnia, stolica stanu Chihuahua. Ośrodek przemysłu ciężkiego, lekkiego i nakłdczego.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Historia[ | edytuj kod]

Budynki społeczności mennonitów w Nuevo Casas Grandes

Miasto powstało w latach 70. XIX wieku. Nazwa pochodzi od znajdującego się wówczas około 1,5 km odległego Casas Grandes. W tym okresie zbudowano linie kolejową ze stacją w miejscu obecnego Nuevo Casas Grandes. Ludność stopniowo migrowała do rejonu stacji kolejowej. Ludność składa się zarówno z potomków rdzennych grup tubylczych, których tereny rozciągały się również na północ od miasta aż do terenów południowo-zachodnich stanów USA oraz z potomków przybyłych z Europy mennonitów i mormonów.

Mormoni – członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (ang. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints – w krajach anglojęzycznych przyjął się skrót LDS) lub wyznań od niego pochodzących.Mesa Północna - część Wyżyny Meksykańskiej, położona na terytorium Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, otoczona biegnącymi równolegle do oceanów krawędziowymi górami Sierra Madre Wschodnia i Sierra Madre Zachodnia, porozcinana głębokimi dolinami rzek. Od Mesy Centralnej, południowej części Wyżyny Meksykańskiej oddzielona jest przez Sierras Transversales.

Klimat[ | edytuj kod]

Średnioroczna temperatura zawiera się w przedziale 10 do 14 °C, lecz ze względu na wysokie położenie miasta klimat cechuje się dużymi wahaniami temperatur od poniżej -10 °C w zimie do prawie 40 °C w lecie. W okresie zimowym obserwuje się także częste opady śniegu.

Wyżyna Meksykańska (hiszp. Gran Altiplanicie Mexicana) - śródgórska wyżyna w południowej części Ameryki Północnej. Położona na terytorium Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, pomiędzy Sierra Madre Zachodnią i Sierra Madre Wschodnią. Od południa wyżynę zamyka Kordyliera Wulkaniczna. Powierzchnia. ok. 1,2 mln km².Gminy Meksyku – gmina (municipio) jest drugim szczeblem podziału administaracyjnego w Meksyku. Pierwszym szczeblem jest stan (estado). W Meksyku jest obecnie 2438 gmin. Są one utworzone na podstawie 115 Artykułu Konstytucji Meksyku z 1917 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Principales resultados por localidad 2010 (ITER) (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística, Geografía e Informática.. [dostęp 2015-08-03].
  2. Encyklopedia Gmin Meksyku – Nuevo Casas Grandes (hiszp.). [dostęp 2010-09-02].
  3. Weatherbase (hiszp.). [dostęp 02.13.2008].
Chihuahua – stan w Meksyku, położony w jego północnej części. Graniczy ze stanami Sonora, Durango oraz Coahuila, a na północy z amerykańskim stanami: Nowy Meksyk i Teksas. Stolicą stanu jest miasto Chihuahua. Jest największym stanem pod względem powierzchni.Mennonici – chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym, powstałe w roku 1539 w Holandii. Jeden z nurtów anabaptyzmu, wywodzący nazwę od swego założyciela – Menno Simmonsa.
Reklama