• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Kaledonia  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Wyspy Lojalności (fr. Îles Loyauté) – grupa wysp stanowiących jedną z trzech prowincji Nowej Kaledonii. Leżą na Oceanie Spokojnym w odległości 100 do 150 km na północny wschód od wybrzeża Nowej Kaledonii.Futuna – wyspa na Oceanie Spokojnym należąca do francuskiego terytorium zależnego Wallis i Futuny. Razem z wyspą Alofi wchodzi w skład Wysp Hoorn.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. The World Factbook – Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2017-10-04] (ang.).
  2. New Caledonia adopts second flag in compromise over French rule (ang.). The Telegraph, 2010-07-20. [dostęp 2013-01-27].
  3. Biodiversity Hotspots – New Caledonia – Unique Biodiversity.
  4. New Caledonia (to France). Breeding endemics. BirdLife Data Zone: Country Profiles. [dostęp 18 maja 2014].
  5. Nouvelle-Calédonie, Le Petit Larousse (2010), Paris, s. 1559.
  6. Piotr Moszyński, Nowa Kaledonia zagłosuje w sprawie niepodległości. Dotychczas większość mieszkańców wolała zostać częścią Francji, wyborcza.pl, 27 czerwca 2020 [dostęp 2020-07-03].
  7. EN DIRECT – Nouvelle-Calédonie. Le non à l’indépendance l’emporte avec 56,4% des voix, selon les résultats définitifs, „LCI” [dostęp 2018-11-04] (fr.).
  8. Maciej Okraszewski Nowa Kaledonia pozostaje we Francji. Autochtoni przegrali referendum niepodległościowe.
  9. Referendum: Nowa Kaledonia „przeciwko” niepodległości. s. niezależna.pl. [dostęp 2020-10-05].
  10. New Caledonia, [w:] F. Monforti-Ferrario i inni, Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries. 2019 report – Study [pdf], Luksemburg: Publications Office of the European Union, 2019, s. 169, DOI10.2760/687800, ISBN 978-92-76-11100-9 (ang.).
  11. Aleksander Posern-Zieliński (red.): Wielka Encyklopedia Geografii Świata. T. 18: Świat grup etnicznych. Poznań: Kurpisz, 2000, s. 179–180.
  12. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-08-01].
  13. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-08-01].
  Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „World Statesmen.org”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
  BŁĄD PRZYPISÓW

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nowa Kaledonia – zdjęcia i informacje na temat wysp i mieszkańców Nowej Kaledonii
 • Arka Noego (hebr. תֵבָה tebah, łac. arca – skrzynia) – mityczna pływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazami religii abrahamowych zbudowana została na polecenie Jahwe przez Noego, by mógł on ocalić własną osobę, swoją rodzinę (w sumie 8 osób) i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed Potopem. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju (6,14 – 8,19).Polinezyjczycy są rdzenną ludnością Polinezji, zamieszkują także niektóre wyspy Melanezji i Mikronezji. Posługują się językami polinezyjskimi. Podstawą gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo, w mniejszym zakresie także chów zwierząt. Struktura społeczna opiera się na podziale na warstwy (arystokracja, rolnicy, rybacy, rzemieślnicy, niewolnicy).


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.
  Kagu (Rhynochetos jubatus) – gatunek ptaka zamieszkującego Nową Kaledonię, będącego jedynym przedstawicielem rodziny kagu (Rhynochetidae) z rzędu słonecznicowych (Eurypygiformes). Uważany jest za bardzo stary gatunek, najbliżej spokrewniony z występującą w międzyzwrotnikowej strefie Ameryk słonecznicą, z którą został sklasyfikowany w odrębny rząd.
  Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.
  Kanakowie (dawniej zapisywane również jako Canaque) – rdzenni mieszkańcy Nowej Kaledonii, pochodzenia melanezyjskiego. Stanowią oni około 45% ludności Nowej Kaledonii.
  Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.