Novellara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Novellara – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Reggio Emilia.

Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 11 911 osób, 205,4 os./km².

Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Newe Szalom (hebr.: נווה שלום; arab. واحة السلام; pol. Oaza pokoju) - wieś położona w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

  • Czechy Nowy Jiczyn, Czechy
  • Izrael Newe Szalom, Izrael
  • Kuba Sancti Spíritus, Kuba
  • Brazylia Santa Gertrudes, Brazylia
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
  • Sancti Spíritus - miasto w środkowej Kubie; przy Carretera Central; jedno z najstarszych miast kraju (założone 1514); ośrodek administracyjny prowincji Sancti Spíritus; 131 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek handlowy regionu hodowli bydła i uprawy tytoniu; przemysł spożywczy, odzieżowy, skórzany; węzeł drogowy; ośrodek turystyczny.
    Reklama