Novell GroupWise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GroupWiseoprogramowanie do pracy grupowej rozwijane i wspierane przez firmę Microfocus, zawierające pocztę e-mail, kalendarze (grupowe i indywidualne), zarządzanie informacjami osobistymi, komunikator oraz system obiegu dokumentów.

Zarządca informacji osobistej (ang. Personal Information Manager) - program do zarządzania rozmaitego rodzaju notatkami, jak zadania, kontakty czy terminy.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

Platforma składa się z oprogramowania klienckiego, które jest dostępne dla systemów Microsoft Windows, OS X i Linux, oraz oprogramowania serwerowego, które jest obsługiwane przez systemy Windows Server i Linux (SuSE Linux Enterprise Server). Najnowsza generacja platformy została wydana w 2016 roku i jest oznaczona jako GroupWise 2014R2.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

Najważniejsze cechy systemu od strony użytkowej klienta:

 • możliwość współdzielenia w obrębie systemu przez użytkowników poczty, dokumentów;
 • współdzielenie książek adresowych;
 • centralne lokowanie reguł na serwerze urzędu pocztowego;
 • szyfrowane skrzynki pocztowej off-line na stacji klienta;
 • duże możliwości personalizacji klienta.
 • Najważniejsze cechy od strony serwera i administracji:

  Windows Server 2003 – wersja systemu Windows, oparta na edycji XP, przeznaczona do zastosowań serwerowych (NT Server). System wydany został 24 kwietnia 2003, a podstawowe wsparcie techniczne zakończyło się 13 lipca 2010.Elektroniczny obieg dokumentów - potoczne określenie systemu informatycznego do zarządzania obiegiem zadań oraz dokumentów działającego w oparciu o mechanizmy typu workflow.
 • zintegrowanie z usługami katalogowymi Novell eDirectory, Microsoft Active Directory;
 • możliwość instalacji na serwerach MS Windows, SuSE Linux;
 • duża skalowalność systemu – podczas demonstracji systemu w wersji 7, w 2005 w Holandii, zademonstrowano działający systemu zbudowany w oparciu o kilka serwerów obsługujący 604 000 skrzynek pocztowych.
 • Historia[ | edytuj kod]

  Początki GroupWise sięgają 1986 roku, kiedy powstał jako biblioteka do pakietu WordPerfect, który początkowo był uruchamiany na platformie Amigi i komputerach Data General. W 1987 roku pakiet WordPerfect migrował na platformę DOS/PC. Zawierał wtedy osobisty kalendarz, edytor, kalkulator oraz menadżer plików.

  Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu.macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).

  W latach 1990–1993 kolejne wersje pakietu zostały rozszerzone o platformy Macintosh, niektóre wersje Unixa i w końcu o system MS Windows.

  Pierwszy przełom nastąpił w roku 1994, kiedy WordPerfect Corporation została przejęta przez pochodzącą z tego samego stanu Utah firmę – Novell.

  Wkrótce potem Novell większość produktów firmy odsprzedał kanadyjskiej firmie – Corel Corporation, zostawiając sobie platformę WordPerfect Office, której zmienił nazwę na Groupwise. Jego pierwsza wersja oznaczona była numerem 4.1 i bazując na serwerach Netware została zintegrowana z usługami katalogowymi – NDS-em.

  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

  Kolejne wersje uzyskiwały rozszerzenia i dodatki – najpierw dostęp do skrzynek poprzez protokół http (webaccess), a potem POP3, IMAP. Napisano do systemu dodatki pozwalające na komunikacje z systemami Microsoft Exchange oraz Lotus Notes.

  W 2004 roku wersja 6.5 doczekała się serwerowej platformy linuksowej (SuSE Linux Enterprise Serwer).

  8 wersja systemu o roboczej nazwie Bonsai ukazała się na rynku w październiku 2008.

  WordPerfect - procesor tekstu powstały w 1982 roku, w firmie WordPerfect Corporation, którego szczyt popularności przypada na lata 80. i początek lat 90. XX wieku, w okresie panowania systemu operacyjnego DOS. Później edytor ten został stopniowo wyparty z rynku przez Microsoft Word. WordPerfect przez długi czas był najpopularniejszym narzędziem do przetwarzania tekstu, detronizując inny znany standard z tamtej epoki - edytor WordStar.Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.

  We wrześniu 2014 roku gdy Novell został przejęty przez firmę Micro Focus system GroupWise dalej jest rozwijany pod tą nazwą.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tay Kratzer: Novell GroupWise 7 Administrator Solutions Guide. Erno de Korte. Novell Press, 2006. ISBN 978-0-672-32788-9.
 • Tay Kratzer: Success With GroupWise 7 for Linux. TayKratzer.com, 2006.
 • Gregg A. Hinchman: Success With Clustering GroupWise 7. TayKratzer.com, 2006.
 • Eric Raff: Novell GroupWise 7 User's Handbook. Novell Press, 2006. ISBN 978-0-672-32789-6.
 • Erno de Korte: The GroupWise Powerguide. Books4Brains, 2006. ISBN 978-90-808934-5-0.
 • eDirectory – usługa katalogowa Novell. Wcześniej produkt ten nazywał się NDS, rozwinięcie akronimu to Novell Directory Services, wcześniej NetWare Directory Services.HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych) to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecną definicję HTTP stanowi RFC 2616. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW i informacje o kliknięciu odnośnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji – natomiast protokół HTTP właśnie to umożliwia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.
  SUSE Linux ([ˈsuːsə]) – dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise). Rozwijana początkowo w Niemczech przez SuSE GmbH, w styczniu 2004 przejęta przez firmę Novell. Pierwsza wersja systemu nosiła nazwę S.u.S.E. (skrót od niem. Software- und System-Entwicklungsgesellschaft mbH, Nürnberg, od października 1998 zmieniona na SuSE) i ujrzała światło dzienne w marcu 1994. W grudniu 2006 Novell oddzielił otwartą, ogólnodostępną wersję systemu, nazwaną openSUSE i rozwijaną przez społeczność z całego świata, od wydania komercyjnego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań profesjonalnych. W maju 2011 roku Novell został przejęty przez holding The Attachmate Group. The Attachmate Group dokonało podziału swojego portfolio produktów na tzw. jednostki biznesowe w ramach których SUSE stało się wydzieloną strukturą z większą autonomią. W 2014 roku The Attachmate Group wraz ze strukturą jednostek biznesowych został zakupiony przez Micro Focus. W lutym 2019 roku SUSE zostaje sprzedane jako samodzielna firma szwedzkiemu funduszowi EQT Partners. Od tego momentu możemy mówić o niezależności SUSE.

  Reklama