Not Fair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Not Fair" to piosenka country pop stworzona przez Lily Allen i Grega Kurstina na drugi album studyjny Allen, It’s Not Me, It’s You (2009). Wyprodukowany przez Kurstina, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 20 marca 2009 w Wielkiej Brytanii.

ITV (Independent Television, Niezależna Telewizja) - dawna sieć regionalnych stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, wspólnie obejmujących swym zasięgiem cały obszar kraju. Powstała na mocy ustawy Television Act z 1954, której celem było stworzenie konkurencji na rynku telewizyjnym wobec ówczesnego monopolisty, BBC.Porter Wayne Wagoner (ur. 12 sierpnia 1927 w West Plains, zm. 28 października 2007 w Nashville) – amerykański piosenkarz country, trzykrotny zdobywca nagrody Country Music Association za piosenki wykonane z Dolly Parton. W latach 1954-1983 nagrał 81 singli, w tym „A Satisfied Mind” (Nr 1, 1955), „Misery Loves Company” (Nr 1, 1962), „I’ve Enjoyed as Much of This as I Can Stand” (Nr 7, 1962–1963), „Sorrow on the Rocks” (Nr 5, 1964), „Green, Green Grass of Home” (Nr 4, 1965), „Skid Row Joe” (Nr 3, 1965–1966), „The Cold Hard Facts of Life” (Nr 2, 1967) i „The Carroll County Accident” (Nr 2, 1968–1969).

Informacje o singlu[ | edytuj kod]

Utwór porusza problem Allen z jej chłopakiem, który nie zadowala jej seksualnie. W piosence Lily stwierdza, że to nie fair, gdyż kocha i lubi go, jednak nie w sypialni. W kompozycji zawarte jest kontrowersyjne słownictwo opisujące pozycje seksualne, przez co w wielu rozgłośniach radiowych emitowana jest ocenzurowana wersja "Not Fair".

Melina Matsoukas (ur. 14 stycznia 1981) to amerykańska reżyserka teledysków o pochodzeniu grecko-kubańskim. W roku 2006 dołączyła do firmy Black Dog Films, która zajmuje się tworzeniem i dystrybucją klipów muzycznych. Przed rokiem 2006 współpracowała z Gorilla Flix. Ukończyła American Film Institute oraz New York University.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

Singel oficjalnie ukazał się dnia 20 marca 2009 w systemie digital download, natomiast dwa miesiące później, 11 maja 2009 w formacie CD singel. Utwór zadebiutował na notowaniu UK Singles Chart na pozycji #16 tydzień po ukazaniu się kompozycji za pośrednictwem iTunes Store stając się jedną z najwyższej notowanych piosenek digital download w Wielkiej Brytanii. By promować singel wokalistka zaprezentowała "Not Fair" w programie Ant & Dec's Saturday Night Takeaway brytyjskiej stacji ITV dnia 21 marca 2009.

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Wydanie singla[ | edytuj kod]

W Wielkiej Brytanii utwór znalazł się na notowaniu UK Singles Chart dwa miesiące przed premierą singla na pozycji #200, dzięki sprzedaży kompozycji przez witryny internetowe. "Not Fair" powrócił na listę tydzień po premierze piosenki w iTunes Store na miejsce #16. Trzy tygodnie później singel zajął pozycję w Top 10 zestawienia, by po premierze w formacie CD singel osiąść na miejscu #5. Kompozycja spędziła w sumie na notowaniu piętnaście tygodni, stając się czwartym utworem Lily Allen, który znalazł się w Top 10 listy. W Irlandii singel zadebiutował dnia 26 marca 2009 na pozycji #30. Tydzień później kompozycja zanotowała wysoki awans na miejsce #17, by w ósmym tygodniu od debiutu znaleźć się na pozycji #3. "Not Fair" jest do tej pory najwyżej notowanym singlem wydanym przez wokalistkę na oficjalnym irlandzkim notowaniu oraz drugim, który zajął miejsce w Top 5 zestawienia.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Dyskografia Lily Allen – brytyjskiej wokalistki popowej składa się z dwóch albumów studyjnych, dwóch minialbumów oraz czternastu singli (w tym cztery z gościnnym udziałem).
iTunes Store – sklep online utworzony przez Apple Inc., sprzedający pliki, które są dostępne przez aplikację iTunes.
Lily Rose Beatrice Cooper, znana jako Lily Allen (ur. 2 maja 1985 w Hammersmith w Londynie) – brytyjska piosenkarka pop, a także aktorka. Jej matka to Alison Owen - producentka filmowa, a ojciec to aktor komediowy Keith Allen.

Reklama