Norwegian Air Shuttle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diamanten, Siedziba główna firmy Norwegian Air Shuttle

Norwegian, Norwegian Air Shuttletani przewoźnik lotniczy, operujący głównie na trasach w Skandynawii, oraz na liniach łączących Skandynawię z innymi portami Europy, Ameryki Północnej i Azji. Firma powstała w celu przejęcia likwidowanych linii Braathens. Przez Norwegów traktowane jako narodowy przewoźnik lotniczy. Główne porty lotnicze poza Skandynawią znajdują się m. in w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Norwegian słynie - jak cała Skandynawia - z ekologii i dbanie o środowisko. W marcu 2015 piloci po raz pierwszy w historii linii strajkowali. Strajk trwał 11 dni, wzięło w nim udział 700 pilotów i 800 osób personelu pokładowego, głównie z baz operacyjnych Skandynawii. Z dużymi utrudnieniami (głównie opóźnieniami) odbywały się loty z baz w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Loty długodystansowe wykonywane przez spółkę Norwegian Long Haul odbywały się bez zakłóceń. W czasie strajku nie odbyło się ponad 2 tys. lotów, ucierpiało 100 tys. pasażerów a strajk kosztował Norwegian 350 000 000 koron norweskich (około 160 mln zł). Pomimo tego linie z miesiąca na miesiąc, z roku na rok odnotowują konsekwentnie wzrost ilości pasażerów nawet do 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Boeing 737-300 na lotnisku w Flesland
Boeing 787 - 8, Norwegian Long Haul, ląduje w Oslo Gardermoen

Operują samodzielnie od roku 2002, konkurując z największym przewoźnikiem skandynawskimSAS. Siedziba firmy mieści się w Fornebu na peryferiach Oslo, lotniskiem macierzystym jest port lotniczy Oslo-Gardermoen, samoloty zbazowane są ponadto na sześciu innych skandynawskich lotniskach. W 2005 linie przewiozły około 3,3 mln osób a w roku 2014 już 24 mln pasażerów.

Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.Braathens - nieistniejąca norweska linia lotnicza. Założona w 1946 roku jako Braathens S.A.F.E. (Braathens South American & Far East Air Transport A/S) z bazą w Oslo-Fornebu, przejęta przez linie Norwegian w roku 1993. W roku 1998 zmieniła nazwę na Braathens (Braathens ASA) i główną bazę na Oslo-Gardermoen . 31 marca 2004 roku firma zakończyła działalność.

Linie Norwegian w swoim logo umieszczają napis będący ich linkiem internetowym – norwegian.no. Samoloty malują w kolorystyce czerwono-białej: czerwony przód samolotu i szczyt statecznika pionowego, na większości samolotów z wymalowanymi portretami znanych mieszkańców Skandynawii na tym stateczniku.

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.

Linie Norwegian angażują się w liczne akcje charytatywne, takie jak pomoc humanitarna w Afryce z UNICEF, pomoc ludziom ze stwardnieniem rozsianym czy pomoc w transporcie ratowników na miejsce trzęsienia ziemi w Nepalu.

Linie norwegian.no obsługują połączenia z polskich portów lotniczych w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie.

Norwegian na lotnisku Kraków-Balice

Flota Norwegian liczy 90 samolotów, wyłącznie amerykańskiego producenta Boeing. W styczniu 2012 linie złożyły największe w historii zamówienie floty w Europie na 222 samoloty. 70% floty (tylko Boeing 737) jest zaopatrzona w odbiorniki wi-fi do transmisji bezprzewodowej na dużych wysokościach. Internet dostępny jest tylko w lotach europejskich.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.

Linie operują na 424 trasach latając do 130 miejsc.

Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez Norwegian w Europie, żółte bazy, zielone główne porty lotnicze
Mapa konturowa Wysp Kanaryjskich
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez Norwegian na Wyspach Kanaryjskich, żółte bazy lotnicze
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez Norwegian poza Europą, czerwone od listopada 2015, żółte bazy. Loty do USA i Azji obsługiwane są przez Norwegian Long Haul

Flota[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przewoźnika
 • Oficjalna "destination map"
 • Opinie pasażerów na temat linii Norwegian (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. L. Könemann, A. Fecker The Complete Book Of Flight. Facts, Figures and The Story of Airports, Airlines and Aircraft, Parragon 2010, s. 175; ISBN 978-1-4454-0442-4
  2. Szczegóły floty Norwegian (ang.)
  3. Stan floty ze strony internetowej Norwegian (ang.)
  Warto wiedzieć że... beta

  Strajk (ang. strike, niem. Streik) - forma nacisku i protestu społecznego stosowanego przez różne grupy społeczne, głównie jednak przez pracowników najemnych. Znane są różne formy strajku, większość z nich polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących.
  Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
  Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.
  Norwegian Long Haul – założona w 2012 roku norweska linia lotnicza oferująca przeloty długodystansowe, z bazą w Oslo-Gardermoen.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Lotniczy przewoźnicy niskobudżetowi – przedsiębiorstwa oferujące usługi przewozu lotniczego osób po cenach niższych niż tradycyjne linie lotnicze.
  Korona norweska - jednostka monetarna w Norwegii. W jęz. norweskim korona nazywa się krone (liczba mnoga: kroner). 1 krone dzieli się na 100 øre (w l. mn. i poj.). Międzynarodowy kod (→ ISO 4217) waluty norweskiej to NOK.

  Reklama