Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 3 razy.

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Norsk Rikskringkasting (NRK) – norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Od 1996 roku jest spółką akcyjną. Wszystkie udziały są w posiadaniu państwa. W NRK, zarówno w radiu jak i w telewizji, nie ma reklam. Instytucja utrzymuje się głównie z abonamentu płaconego przez posiadaczy odbiorników telewizyjnych.

Historia Norwegii w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[ | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003[ | edytuj kod]

23 grudnia 2002 roku, norweski nadawca Norsk Rikskringkasting (NRK), potwierdził debiut w 1. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci i poinformował że zwycięzca telewizyjnego programu Melodi Grand Prix Junior 2003 otrzyma prawo do reprezentowania kraju. 6 września odbył się finał Melodi Grand Prix Junior 2003, o wynikach decydowali telewidzowie i jury. Zwyciężył zespół 2U z utworem „Sinnsykt Gal Forelsket”. 15 listopada wystąpili óśmi w kolejności startowej finału Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, zajęli 13 miejsce z dorobkiem 18 punktów.

Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004[ | edytuj kod]

W czerwcu 2004 roku norweski nadawca NRK zaproponował zorganizowanie 2. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Pare dni później ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Håkons Hall w Lillehammer. Konkurs wówczas poprawdziła Nadia Hasnaoui wraz z Stian Barsnes-Simonsen. Reprezentantem został @lek z piosenką „En Stjerne Skal Jeg Bli”, zajął wówczas 13 miejsce z dorobkiem 12 punktów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.19. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zostanie rozegrany 28 listopada 2021 roku. Koncert zorganizuje Europejska Unia Nadawców i francuski nadawca France Télévisions. Obecnie siedem państw potwierdziło zainteresowanie udziałem w tej edycji konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2005[ | edytuj kod]

Reprezentantką Norwegii w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci została 10 letnia Malin Reitan, zwyciężczyni Melodi Grand Prix Junior 2005 z piosenka „Sommer Og Skolefri”. Zajęła 3 miejsca z dorobkiem 123 punktów, jest to najlepszy wynik Norwegii w konkursie.

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2003 roku w Kopenhadze. Wygrała Chorwacja reprezentowana przez 11-letniego Dino Jelusicia, który wykonał piosenkę Ti Si Moja Prva Ljubav.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006–2021: Brak udziału[ | edytuj kod]

Norwegia od 2006 roku nie uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Swój brak udziału w konkursie nadawca NRK, tłumaczy tym iż konkurs wywołuje zbyt dużą presję na uczestniczących w nim dzieciach.

21 grudnia 2021 ujawniono, że norweski nadawca NRK wysłał delegację do Paryża w celu obserwacji 19. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, co wywołało spekulacje o możliwym powrocie Norwegii do konkursu po 16 latach.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama