Norway House

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Norway House – miejscowość oraz rezerwat Indian w Kanadzie, w środkowej części prowincji Manitoba, położone nad Nelson River, ok. 30 km na północ od jeziora Winnipeg. W 2006 roku rezerwat liczył 4071, natomiast miejscowość – 521 mieszkańców.

Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

W przeszłości osada była ważnym ośrodkiem komunikacyjnym Kompanii Zatoki Hudsona, znajdującym się na przecięciu szlaków handlu futrem i zaopatrzeniowych.

Rezerwat Indian – autonomiczny obszar przeznaczony dla tubylczych ludów Ameryki (Indian), ustanowiony przez dane państwo (lub jego jednostkę administracyjną, np. stan, prowincję) – zazwyczaj w celu ochrony terytorium, tożsamości, integralności, odrębności i innych praw tubylczej grupy, będącej jego właścicielem lub użytkownikiem.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Norway House (ang.). The Canadian Encyclopedia. [dostęp 2011-05-07].
  • Reklama