North Yorkshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

North Yorkshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.

York – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 198 051 mieszkańców.Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 8609 km², a administracyjnego – 8038 km². Tym samym North Yorkshire jest największym hrabstwem Anglii (zarówno wśród hrabstw ceremonialnych jak i administracyjnych). Jako hrabstwo ceremonialne North Yorkshire liczy 1 089 035 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 604 866 (2016). Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstw Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą w przypadku hrabstwa administracyjnego 74,6 os./km². Największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Middlesbrough, które administracyjnie stanowi osobną jednostkę (unitary authority), a administracyjnego – Harrogate. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Northallerton. Dwa miasta na terenie North Yorkshire posiadają status cityYork (administracyjnie w osobnej jednostce) oraz Ripon. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Scarborough, Redcar, Thornaby-on-Tees, Guisborough oraz Selby.

West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

Przez zachodnią część hrabstwa przebiega pasmo Gór Pennińskich, natomiast na północnym wschodzie znajdują się wzgórza North York Moors. Środkową i południowo-wschodnią część North Yorkshire zajmują rozległe doliny (Vale of York, Vale of Mowbray, Vale of Pickering). Na terenie hrabstwa znajdują się dwa parki narodowe – North York Moors oraz Yorkshire Dales.

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Harrogate – dystrykt w hrabstwie North Yorkshire w Anglii. Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

North Yorkshire ma charakter wiejski a istotną rolę w gospodarce hrabstwa odgrywa rolnictwo. Większe ośrodki miejskie skoncentrowane są głównie na północy, przy ujściu rzeki Tees (m.in. Middlesbrough, Redcar, Thornaby-on-Tees) oraz na południu (York).

Na północy North Yorkshire graniczy z hrabstwem Durham, na północnym zachodzie z Kumbrią, na zachodzie z Lancashire, na południowym zachodzie z West Yorkshire, na południu z South Yorkshire a na południowym wschodzie z East Riding of Yorkshire.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne North Yorkshire obejmuje dodatkowo cztery jednolite jednostki administracyjne (unitary authority), w tym jedną tylko częściowo.

Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.Middlesbrough – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 138 412 mieszkańców.
 1. Selby
 2. Harrogate
 3. Craven
 4. Richmondshire
 5. Hambleton
 6. Ryedale
 7. Scarborough
 8. York (unitary authority)
 9. Redcar and Cleveland (unitary authority)
 10. Middlesbrough (unitary authority)
 11. Stockton-on-Tees (unitary authority; część leżąca na południe od rzeki Tees)


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Stockton-on-Tees – dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwach ceremonialnych Durham i North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii (region Tees Valley).
Redcar and Cleveland – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 135 177 mieszkańców.
Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.
East Riding of Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber.
{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Craven – dystrykt w hrabstwie North Yorkshire w Anglii.
Tees – rzeka w Wielkiej Brytanii w północnej Anglii o długości 137 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1834 km², uchodzi do Morza Północnego.
Selby - miasto w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Selby. Powierzchnia wynosi 599,31 km². 1 kwietnia 1974 roku Selby otrzymało prawa miejskie. Mieszka tam 77 600 osób, 129 os./km².

Reklama